Šmejdi mění taktiku. Ubývá nekalých praktik, firmy se přesouvají na internet
Tzv. šmejdi už nejsou na předváděcích akcích tolik agresivní. Počet nekalých obchodních praktik se snižuje, alespoň podle statistik České obchodní inspekce. Její kontroloři během prvních třech měsíců letošního roku zkontrolovali 28 prodejních akcí. Porušení právních předpisů zjistili téměř v třetině případů.
Přestože loni za stejné období kontroloři odhalili porušení právních předpisů až v 80 procentech případů, letos jsou pokuty vyšší než ty loňské. Konkrétně o dva a půl milionu korun. Celkem kontroloři udělili za první čtvrtletí letošního roku 33 pokut za téměř 7 půl milionu.
Náplast na cukrovku, viagra pro ženy. V Česku se objevují e-shopy s padělanými a nebezpečnými léky
Číst článek
Deset pokut v celkové výši 3 a půl milionu korun, z toho dvě za milion, udělila inspekce pražské společnosti Bio Natural Medical. Ta nabízela seniorům předražené zdravotnické produkty, které měly údajné téměř zázračné účinky. Třeba polarizační lampy nebo laserovou terapii, která měla zákazníky ochránit od mrtvice nebo vysokého krevního tlaku.
Mluvčí inspekce Jiří Fröhlich dodává, že pokuty pro tuto společnost jsou nejvyšší, jaké inspektoři v prvním čtvrtletí uložili.
Zákonná sedmidenní lhůta
„Jsou také za to, že Česká obchodní inspekce prokazatelně zjistila, že společnost nepočkala sedm dní a chtěla peníze dříve, než po uplynutí této zákonné sedmidenní lhůty. Bio Natural Medical zatím pokutu nezaplatila a protože nedodržela zákonnou 30ti denní zákonnou lhůtu na zaplacení této sankce, tak jsme postoupili pohledávku celní správě," vysvětluje Fröhlich. Ta teď může společnosti zabavit majetek.
Firma Worm musí zaplatit s.r.o. víc než milion 800 tisíc korun. 730 tisíc korun vyměřila Česká obchodní inspekce společnosti Onario s.r.o. Na tu si stěžoval loni spotřebitel z Brna na stránkách spotřebitelského centra dTest. Na předváděcí akci společnosti si koupil motorovou pilu, druhý den si ale nákup rozmyslel. Po společnosti ale jakoby se slehla zem, adresa na smlouvě byla špatná, telefony nikdo nezvedal a nezvedá. Motorová pila, kterou si zákazník koupil, byla navíc zařazená i mezi nebezpečné výrobky. Se společnosti Onario se nepodařilo spojit ani dTestu.
Ve Vysokém Mýtě působí 'lovec šmejdů'. Je mu 75, vyhledává podvodníky a hlásí je na policii
Číst článek
Tyto a další firmy nejčastěji porušovaly zákon tím, že předváděcí akci nenahlásily České obchodní inspekci. Od ledna 2014 totiž musí prodejci všechny předváděcí akce nahlásit, a to včetně seznamu nabízeného zboží, cen a harmonogramu celé předváděčky. Prodejci také na místě inkasovali peníze za zboží od seniorů - to ale zákon o ochraně spotřebitele od prosince roku 2015 zakazuje. Platit můžou až po uplynutí sedmidenní lhůty - tak aby měli dostatečný čas si nákup rozmyslet. Použití nekalých obchodních praktik, například nátlak na spotřebitele, zjistila inspekce jen ve třech případech.
Hlavní důvody toho, že počet porušení zákona na předváděcích akcích ubývá, vidí inspekce v přísnějších zákonech. Hlavně v novele zákona o ochraně spotřebitele.
Spotřebitelé jsou zároveň ostražitější - na předváděcí akce jich chodí méně a dávají si větší pozor. Inspekci navíc přišlo v prvním čtvrtletí i méně stížností, celkem 20. O 87 méně než ve stejném období loňského roku.
Podvodné e-shopy
Neznamená to ale, že tzv. šmejdi mizí z trhu. Spíše se přesouvají z předváděcích akcí na internet. Na poslední trend v tomto týdnu upozornil i Státní ústav pro kontrolu léčiv. Na internetu se totiž stále častěji objevují e-shopy, které nabízejí často až zázračné přípravky, které lidi uzdraví. Jenže takové firmy většinou ústav pokutovat nemůže, i kvůli tomu, že mají sídlo mimo státy Evropské unie. Třeba v Panamě, Spojených státech nebo třeba Thajsku.
Aby Čechy před takovými obchodníky varovali, vytvořil ústav nové stránky nebezpečné léky.cz, na kterých najdou spotřebitelé seznam rizikových e-shopů, ale i přípravků, které nabízejí. Seznam rizikových e-shopů má i Česká obchodní inspekce v záložce pro spotřebitele.