Soud vyslechl bývalou zapisovatelku Ivana Elischera. Zjišťovala jsem pro něj neveřejné informace, uvedla

Bývalá zapisovatelka soudce Ivana Elischera ve středu u Městského soudu v Praze potvrdila, že pro něj zjišťovala informace z neveřejných justičních rejstříků. Uvedla, že po ní soudce odvolacího pražského vrchního soudu požadoval lustrace některých osob, zajímalo ho například, v jakých vazebních věznicích se nacházejí. Městský soud vyslechl i další svědky, hlavní líčení bude pokračovat ve čtvrtek.

Praha (Aktualizováno: 16:39 7. 8. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ivan Elischer během jednání Městského soudu v Praze

Elischer s obžalobou nesouhlasí, při minulých jednání uvedl, že nepřijal žádné úplatky. | Foto: Kateřina Šulová | Zdroj: ČTK

Obsáhlá obžaloba tvrdí, že Elischer od roku 2013 dlouhodobě vycházel vstříc požadavkům svého přítele a dalšího obžalovaného Nguyen Quoc Hunga, pro kterého v neveřejných rejstřících lustroval pachatele z řad Vietnamců. V několika případech pak stíhaným Vietnamcům údajně zmírnil za úplatek trest a v jedné kauze měl naopak tresty zvýšit ze msty, protože obžalovaní nepřistoupili na nabídku jeho „služeb“.

Elischer s obžalobou nesouhlasí, při minulých jednání uvedl, že nepřijal žádné úplatky. Popřel také, že by se mu Vietnamci za informace z rejstříků revanšovali. Na otázku, proč s Hungem diskutoval i o živých kauzách, Elischer v úterý odpověděl, že se baví velmi otevřeně s každým. Odmítl, že by se Hung za lustrované Vietnamce „vysloveně přimlouval“.

Soudce Elischer trvá na tom, že úplatky nebral. Obžaloba u soudu četla přepisy e-mailů

Číst článek

Zapisovatelka Marie Kožejová s Elischerem dříve pracovala u ústeckého krajského soudu, kromě pracovního spolu prý měli i osobní vztah. Žena ve středu ve své výpovědi řekla, že poté, co Elischer odešel k Vrchnímu soudu v Praze, s ním zůstala v kontaktu přes telefon a přes e-mail. Elischer po ní prý jednou za několik měsíců žádal, aby pro něj získala informace o různých osobách v neveřejných justičních rejstřících. Šlo podle ní zejména o osoby vietnamské národnosti, byli mezi nimi ale i Češi.

„Pracovala jsem s ním osm let, takže jsem mu věřila, že je všechno v pořádku,“ vysvětlila Kožejová, proč údaje zjišťovala. Jako zapisovatelka podle svých slov u soudu stále působí, nyní má ale zakázaný přístup do rejstříků.

Kožejová také nosila do pokladny částky, které jí Elischer posílal na účet. Šlo prý o peníze určené na náhradu škody způsobené trestnou činností, které soudci dával Hung. „Nikdy jsem se na nic neptala, prostě když mě o to požádal, tak jsem to udělala,“ řekla Kožejová.

Informace o svědkovi

U městského soudu ve středu vypovídal i soudce ústeckého soudu Ondřej Peřich. I ten pro Elischera v několika případech zjistil údaje z neveřejného rejstříku. „Ano, obrátil se na mě. Já jsem to pak dělal, že jsem zadal rok narození do registru a vyšlo mi buď něco, nebo nic,“ řekl Peřich. Elischer své žádosti prý odůvodnil například tím, že obhájkyně v jím řešeném případu navrhuje svědka, o kterém chce zjistit informace. Peřich doplnil, že údaje podle jeho názoru nebyly použitelné pro nějakou trestnou činnost.

Spáchal jsem to, přiznal spoluobžalovaný Elischera. Snažil se uplatit soud, aby snížil trest známému

Číst článek

Soud vyslechl i Hungovy známé, další svědci budou vypovídat ve čtvrtek a v pátek. Stíhání čelí vedle soudce a Nguyen Quoc Hunga dvě Vietnamky, které podle obžaloby poskytly úplatek za své příbuzné, a dva jejich krajané, kteří se podle obžaloby na zprostředkování úplatků podíleli.

Za zneužití pravomoci, přijímání úplatků, neoprávněný přístup do počítačového systému a za nadržování hrozí Elischerovi až 12 let vězení a trest propadnutí majetku. Do pravomocného skončení stíhání nesmí soudit a pobírá polovinu svého platu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme