Spory o výši nájmů rozhodne soud, novela prošla sněmovnou

Poslanci upřesnili vztahy mezi pronajímateli bytů a nájemníky. V závěrečném čtení schválili novelu občanského zákoníku, která mimo jiné upravuje postup pro úpravy nájmů po skončení jejich regulace. Obě strany budou mít pevnou lhůtu na dohodu o zvýšení nájemného. Pokud se nedomluví, může se majitel bytu obrátit na soud.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nájemník

Nájemník | Foto: Tomáš Adamec

Nájemci budou mít podle předlohy dva měsíce na to, aby souhlasili s návrhem majitele bytu na zvýšení nájemného. Pokud pronajímatel odpověď nedostane, bude se moci do tří měsíců obrátit na soud, aby částku stanovil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jednání sněmovny sledovala reportérka Věra Masopustová

„Soud určí nájemné, které je v místě a čase obvyklé. To je jeden z hlavních záměrů novely,“ uvedl ministr pro místní rozvoj Kamil Janovský (Věci veřejné). Jeho resort v současnosti připravuje cenové mapy, ke kterým mají soudy přihlížet.

Lhůty do novely vložil ústavně právní výbor, v původní vládní předloze nebyly. Pronajímatel a nájemce se tedy budou muset před soudní žalobou o dohodu na výši nájemného pokusit, vyplývá z novely.

S loňským rokem skončila regulace nájemného přibližně pro 400.000 bytů v Česku. Ve většině krajských měst, velkých městech Středočeského kraje a v Praze to bude k 31. prosinci 2012.

Novela také omezuje přechod nájmu na dědice po smrti nájemníka na dva roky. Během této doby se bude muset nový nájemce dohodnout s pronajímatelem nebo si najít nové bydlení. Výjimka se týká lidí nad 70 let a nezletilých. Nájemci také nově musí hlásit počet lidí žijících v bytě a více údajů o nich.

Opozice hlasovala proti

Schválená předloha, která teď míří do Senátu, neměla podporu opozice. Komunisté jí vytýkali, že diskriminuje nájemníky a zatěžuje soudy. Stanislav Křeček z ČSSD je zase zklamaný, že sněmovna odhlasovala i rušení služebních bytů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dopady novely rozebírali ve vysílání Rádia Česko předseda Občanského sdružení majitelů domů Tomislav Šimeček a Stanislav Křeček se Sdružení na ochranu nájemníků

„Takoví lidé by se měli podle této změny do třech měsíců vystěhovat, ale to podle mého názoru není možné,“ podotkl Křeček. Přivítal naopak zavedení tříměsíční lhůty, kterou má nájemce na zvážení návrhu pronajímatele.

To oceňuje i předseda Občanského sdružení majitelů domů Tomislav Šimeček. Důležité je podle něj také to, že novela ukládá soudům povinnost spory o nájemném rozhodovat.

„Zatím jim to ukládají jen nálezy Ústavního soudu, a jak prohlásil sám předseda soudcovské unie, dalo se očekávat, že soudy nebudou respektovat ústavní právo a budou moci žaloby odmítat,“ připomněl Tomeček.

Martin Hromádka, Věra Pfeifferová, Martina Spěváčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme