Kontroloři prověřili hospodaření majetkového úřadu. Závažné nedostatky nenašli

V hospodaření Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) za roky 2017 až 2019 neodhalil Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) žádné zásadní nedostatky. Méně závažná pochybení podle něj správci státního majetku odstranili ještě během kontroly. Výsledky v pondělí zveřejnil NKÚ na svém webu. Majetkový úřad závěry kontrolní akce uvítal.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvyšší kontrolní úřad

Kontrola odhalila spíše dílčí a méně závažné nedostatky. Týkaly se například uveřejňování smluv, účetnictví, inventarizace nebo oceňování majetku. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Kontroloři prověřili vzorek peněz a majetku ÚZSVM v hodnotě 1,2 miliardy korun. Zabývali se například tím, jak úřad vynakládal peníze na správu a údržbu nemovitostí, prodával a pronajímal státní majetek nebo jak spravoval pohledávky státu.

Žádné zásadní nedostatky kontroloři nenašli. Při prodeji a pronájmu nemovitostí podle nich ÚZSVM postupoval podle zákona. Také peníze spojené se správou nepotřebného majetku vynakládal úřad hospodárně a v souladu se zákonem. „V neposlední řadě kontroloři neodhalili závažné nedostatky ani v případě bezúplatných převodů nemovitostí, při kterých ÚZSVM postupoval transparentně a nediskriminačně,“ uvádí NKÚ.

Překotná změna uvnitř hlídače politických financí. Kontroloři mluví o chaosu a paralýze

Číst článek

Kontrola odhalila spíše dílčí a méně závažné nedostatky. Týkaly se například uveřejňování smluv, účetnictví, inventarizace nebo oceňování majetku. ÚZSVM například neuveřejnil smlouvu ve výši 1,2 milionu korun v registru smluv do 30 dnů, jak ukládá zákon.

Úřad také až s tříletým zpožděním zaúčtoval pohledávku v hodnotě dvou milionů korun. Kontrolorům se nelíbilo ani to, že u faktur za téměř 350 000 korun majetkový úřad důsledně nepožadoval po dodavateli, aby prokázal objem skutečně odvezeného a zlikvidovaného majetku.

„Hospodaříme s více než 220 000 položkami státního majetku, jen v loňském roce jsme převedli přes 21 000 nemovitostí a státu uhájili více než 45 miliard korun v soudních sporech. I přes tuto mimořádně rozsáhlou agendu podle Nejvyššího kontrolního úřadu hospodaříme transparentně a efektivně,“ uvedla generální ředitelka ÚZSVM Kateřina Arajmu. Zdůraznila, že posilování transparentnosti a veřejné kontroly při hospodaření i prodeji nepotřebného státního majetku je pro její úřad zásadní prioritou.

Dílčí pochybení ÚZSVM během kontroly odstranil a podle jeho mluvčí Michaely Tesařové přijal patřičná opatření, aby se do budoucna neopakovala.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme