Demisi, skandovali odboráři během protestu. ‚Mají politické ambice. To je nehorázné,‘ vzkázal Fiala
- Pondělí je dnem stávky, která má patřit k největším za posledních 30 let. Na protest proti krokům vlády ji vyhlásily odbory.
- Podle odborových předáků se stávka měla dotknout všech krajů a jejich škol, firem či úřadů. Někde se práce zastavila na hodinu, někde na celý den, jinde jen na pár minut.
- Do protestů se podle odborů zapojily téměř tři čtvrtiny všech regionálních škol v Česku.
- Stávku vyhlásilo také deset odborových svazů, protestují proti podobě vládního konsolidačního balíčku i důchodové reformy, nenavyšování platů ve veřejném sektoru, drahým energiím nebo vysoké inflaci.
- Protestující zamířili do Prahy na protestní pochod a demonstrovat vyšla také část studentů.
- Premiér Petr Fiala z ODS ve svém dopoledním projevu odbory opět zkritizoval. Podle něj se nechtějí s vládou domluvit a jednání zřejmě vnímají jen jako slabost.
- Server iROZHLAS.cz dění sleduje v online reportáži.
Odbory protestují proti podobě vládního konsolidačního balíčku i důchodové reformy, nenavyšování platů ve veřejném sektoru, drahým energiím, vysoké inflaci, nevyjasněnému růstu minimální mzdy i nedostatku peněz na školství. Stěžují si na to, že s nimi vláda nehledá kompromis.
„Čeho jsme chtěli dosáhnout, toho jsme dosáhli,“ řekl novinářům předseda Asociace samostatných odborů (ASO) Bohumír Dufek. Předák největší tuzemské odborové centrály ČMKOS Josef Středula ocenil fantastickou atmosféru. „Lidé dali jasně najevo, že se jim situace nelíbí,“ uvedl.
Kolují nepravdivé informace, uvedl ke stávce Fiala. Vláda podle něj hodlá jednat, ale ne pod tlakem
Číst článek
V Česku se zcela zavřelo nebo omezilo provoz 74 procent všech regionálních škol. O šíři stávky informovala dopoledne místopředsedkyně školských odborů Markéta Seidlová. Podle odborů je pondělní protest největší stávkou škol za posledních 30 let.
Premiér Petr Fiala (ODS) dopoledne zopakoval, že odborovým vůdcům jde o vlastní politické ambice. „Nejde o úpravu velmi potřebných kroků pro budoucnost, ale o politické ambice odborů a jejich předáků,“ prohlásil. „Jsem připraven jednat, ale ne pod tlakem a za této atmosféry,“ řekl Fiala.
Josef Středula to odmítl. A poznamenal, že to vláda se nechce dohodnout. „Musím se usmívat nad tím, co pan premiér říká. Na jednáních asi sedí, ale duchem je někde jinde,“ kritizoval ve vysílání Radiožurnálu premiéra Fialu.
Pochod středoškoláků vyrazil po 11. hodině z pražského Jungmannova náměstí centrem Prahy k ministerstvu školství na Malé Straně. Akci uspořádala Iniciativa Studenti pro školství, kterou tvoří žáci pražského Gymnázia Na Zatlance a Gymnázia Jana Keplera.
Kolem 12.30 pak z náměstí Jana Palacha vyšel protestní pochod pořádaný odbory směrem na Malostranské náměstí. Lidé s píšťalkami a řehtačkami nesli odborářské prapory a české vlajky. Na Malostranském náměstí se pak po poledni konal zhruba hodinový protest proti vládě a jejím krokům.
Článek pokračuje pod online reportáží.
Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) již dříve uvedl, že kabinet je připraven s odbory jednat, a nabídl jim, že by se na zvýšení výdělků a posílení rozpočtů ministerstev využily neutracené peníze z letoška. Putovat by měly hlavně do odměn. Odbory žádají zvýšení tarifů.
Vicepremiér Vít Rakušan (STAN) míní, že zřejmě jedinou chybou vlády je to, že se jí nepodařilo významnou část společnosti přesvědčit o nutnosti penzijní reformy a konsolidace veřejných financí.
Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) se proti stávce odborů vymezil, jejich jednání považuje za nátlakové a konfrontační.
Kdo stávkuje?
Proč většina škol vstupuje do pondělní stávky? Omezení výuky, úklid za 18 tisíc a rušení úvazků
Číst článek
Stávku vyhlásilo deset odborových svazů. Vedle školských odborů a svazu KOVO jsou to odbory úřednické, dřevařské, zdravotnické, dopravní, kultury, knihoven, potravinářů a vysokoškolský svaz. Další svazy je podporují.
ČMKOS jako největší centrála s 31 svazy a asi 270 tisíci členy postupuje společně s Asociací samostatných odborů. Druhá centrála zastřešuje 12 organizací a zhruba 110 tisíc odborářů, mezi členy jsou vlivné železničářské či lékařské odbory.
Jurečka ohlásil, že kvůli stávce nepoletí do Bruselu na jednání unijních ministrů práce a místo toho se chce sejít s odboráři a stávkujícími.
Vůdcům odborů nejde o úspory, ale o politické ambice, uvedl Fiala. Bek se omluvil rodičům
Číst článek
Do výstražné stávky se podle odborů aktivně zapojilo 7213 škol, jde tak o největší stávku škol za 30 let. Protest mateřských, základních a středních škol podpořily také vysokoškolské odbory, výstražnou stávku zorganizovaly na 13 fakultách. Některé školy či školky byly v pondělí zcela zavřené, jiné fungovaly v omezeném provozu nebo měly náhradní program.
Omezený byl také provoz 12 pracovišť úřadu práce, v celodenní stávce byla desetina zaměstnanců. Vypomáhaly jiné pobočky. Stávkovalo se i ve všech pracovištích České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ).
Hodinu přes poledne se do ní mělo přímo zapojit či ji podpořit 3170 pracovníků a pracovnic. Klientů se to dotknout nemělo. Výroba se ve 13.00 na dvě hodiny zastavila i v automobilce Škoda Auto.
Generální ředitelka Svazu průmyslu a dopravy Dagmar Kuchtová řekla, že české firmy v pondělí až na výjimky neočekávaly výraznější protesty a stávky, které by měly zásadní dopad na jejich provoz. Řada zaměstnanců stávku podpořila symbolicky.
Asi polovina řidičů Dopravního podniku města Ústí nad Labem si například oblékla výstražné vesty nebo si na sklo vozidel umístili leták s důvody stávky. Téměř všichni horníci na Mostecku si dali nálepky na helmy a připevnili odznáčky na klopy.
Podle analytiků, které ČTK oslovila, budou mít pondělní stávka a protestní akce na výkon české ekonomiky jen zanedbatelný dopad. Varovné je podle nich spíš to, že lidé chtějí stávkovat kvůli nutné snaze snížit zadlužování a srovnat veřejné finance.
Domečky tmavě červené barvy ukazují školy, které v pondělí zavřeli. Oranžové značky patří školám, které protestní akci jen podpořily. Školy, které na mapě nejsou vyznačené, měly být v provozu, ale také jen nemusely o záměru stávkovat informovat sdružení Učitelská platforma. Je tedy potřeba si to u každé školy ověřit. Mapu sdružení stále aktualizuje.