Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Straníci ČSSD podle MfD postavili rekreační chatu ze státních peněz

Mladá fronta Dnes svou pozornost zaměřila na rekreační chatu v Budišově u Třebíče. Jak list zjistil, Dělnická tělovýchovná jednota v Novém Městě na Moravě získala na její stavbu nezvykle vysokou státní dotaci. Hospodářské noviny píší o tom, že informace o neplatičích zajímají v Česku stále větší okruh firem. Lidové noviny konstatují, že roste počet dětí, které se vzdělávají s rodiči doma. Menší pivovary podle Práva mají dobré vyhlídky do budoucna.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk

domácí tisk | Foto: Marián Vojtek

Dělnická tělovýchovná jednota v Novém Městě na Moravě dostala od státu neobvykle vysokou dotaci na stavbu rekreační chaty v Budišově u Třebíče. Stát jednotě zaplatil 90 procent stavebních nákladů poté, co dotaci ve sněmovně prosadila ČSSD, píše Mladá fronta Dnes. Stavbě penzionu pomohl i budišovský starosta Ladislav Péťa, obviněný ze zneužívání dotací. Jeho obec prodala jednotě pozemek.

Rekreační objekt s dvaceti lůžky a osvětleným tenisovým kurtem je teď před definitivním dokončením. Místní mu někdy říkají "sociálnědemokratická zašívárna". Dělnická tělovýchovná jednota má totiž úzké vazby na ČSSD. Jejími členy jsou i předseda novoměstské sociální demokracie Michal Šmarda a Tomáš Straka, poradce poslaneckého klubu ČSSD. Oba ale tvrdí, že jsou jen řadoví členové a o projektu v Budišově mnoho nevědí.

Jaroslav Růžek z ministerstva financí uvedl, že stavba byla zařazena do loňského státního rozpočtu. Dotaci prosadili poslanci při porcování peněz ve Sněmovně. Který politik návrh podal, dnes už podle zástupců ministerstva a Sněmovny nelze zjistit. Dotaci považuje za nemravně vysokou dokonce i předseda ČSSD na Vysočině Zdeněk Chlád.

"Tím, že je to spojeno se sociální demokracií, může to budit pochybnosti. Nikdy se nesnažíme dávat do takové organizace 16 milionů. Nevím, kdo to protlačil," řekl Chlád Mladé frontě Dnes.

V jiném článku stejný deník uvádí, že stát považuje pokračující ztráty národního leteckého dopravce ČSA za natolik vážnou věc, že se rozhodl k radikálnímu kroku. Ministerstvo financí spolu s resortem dopravy v nejbližší době vypíšou tendr na poradenskou firmu, která navrhne restrukturalizaci aerolinek. Má také určit, jestli nynější vedení ČSA na řízení firmy stačí. Ministr financí Vlastimil Tlustý o tom pochybuje.

Prezident ČSA Radomír Lašák nechtěl ministerský záměr najmout poradce komentovat. Jak deník připomíná, Lašák přišel do Českých aerolinií letos v lednu, kdy vystřídal člena ČSSD a exministra obrany Jaroslava Tvrdíka. Toho kabinet odvolal poté, co se aerolinky propadly do téměř půlmiliardové ztráty. Letos se ale očekává ztráta ještě o sto milionů korun vyšší.

Informace o neplatičích zajímají podle Hospodářských novin v Česku stále větší okruh firem. Zatímco dosud registry dlužníků využívaly hlavně banky a splátkové společnosti, když rozhodují o nové půjčce, teď finanční historie klienta začíná hrát významnou roli i jinde. Například jedna ze společností, která staví nové byty a rodinné domky, už od některých kupujících požaduje, aby jí předložili čistý rejstřík dluhů.

Novým trendem také je, že se o dluhy zajímají firmy, když přijímají zaměstnance, kteří budou pracovat s penězi. Stejně tak se letos stalo prověřování platební morálky běžnou praxí u mobilních operátorů.

Dětí, které se vzdělávají doma pod dohledem rodičů, u nás stále přibývá. Loni jich bylo 338, letos už 546, píšou Lidové noviny. Nejčastěji jde o děti, které mají třeba nějaký mimořádný talent, a rodiče usoudí, že ho mnohem lépe rozvinou pod jejich vedením. Druhá část dětí, které se učí doma, má naopak problémy se zvládnutím školní látky a vyhovuje jim, že se o pozornost učitele nemusí dělit se spolužáky.

Za nárůstem počtu rodičů, kteří chtějí své potomky vzdělávat sami, stojí přijetí nového školského zákona v lednu 2005. Ten domácí vzdělání umožnil, zatím ale jen pro děti ve věku první až páté třídy.

Menší pivovary u nás se zřejmě o svou budoucnost bát nemusí. Češi totiž dávají stále víc přednost pivům vyrobeným v kraji, kde bydlí. Alespoň to podle deníku Právo ukázalo poslední šetření Centra pro výzkum veřejného mínění. To, že lokální patriotismus pivařů roste, potvrzují i pivovarníci.

Hospodářské noviny si všímají toho, že masové pirátské stahování z internetu a domácí vypalování zlevňuje hudební a filmové nosiče v oficiální distribuci. Aby gramofirmy a filmové distribuční společnosti přilákaly lidi do obchodů, snižují ceny o desítky až stovky korun. List podotýká, že pro zákazníky je potěšující, že se tak děje v předvánoční době, kdy je zájem o originální disky největší.

Renáta Prátová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme