Středoškolských vědeckých stáží se účastní velké procento dívek
Experimenty a touha stát se vědcem už dávno není jen doménou mužů. Na středních školách je stále více dívek, které láska k chemii nebo fyzice zavedla až mezi špičkové vědce. Své nápady s nimi probírají na několikadenních stážích na pracovištích Akademie věd.
Studentské stáže mohou být přínosné jak pro stážisty, tak i pro vědce. „Pro nás jsou stáže zpestřením rutinního výzkumu, můžeme zkoumat věci, které nejsou formálně součástí výzkumných projektů,“ říká fyzik Patrik Španěl, který má na starosti několik stážistů, naslouchá jim a posuzuje jejich nápady.
Doby, kdy věda patřila výhradně mužům, jsou podle Patrika Španěla už dávno pryč. I středoškoláci přináší vlastní nápady, kterými obohatí vědecký život odborníků.
Reportáž Kláry Bílé o vědeckých stážích středoškoláků, o které mají zájem i dívky
Osmnáctiletá Natálie Burešová po chodbách Fyzikálního ústavu Jaroslava Heyrovského nechodí jako nezkušená stážistka. S kolegyněmi zkoumá, jak se některé látky mohou projevit na dechu lidí.
Natálie rozhodně nemluví o kolektivu plném mužů: „Potkávám tady spoustu žen, sice jich asi není dost, mužů je asi víc, ale rozhodně tu jsou.“ I Španěl si všímá, že mezi stážisty je velké procento dívek.
Vědecké stáže mohou středoškolákům otevřít další obzory. Natálie si víc procvičí mozek a připraví se k přijímacím zkouškám na vysokou školu.
„Stáž mě motivovala k tomu se víc učit. Když tady vidím ty kapacity, kteří tady chodí a zdraví mě, jako bych už tady byla, tak toho chci dokázat hodně a být ve škole nejlepší,“ říká Natálie.
Podle předsedy Akademie věd Jiřího Drahoše stáže také zvyšují zájem o technické obory a to je to, co česká věda potřebuje. „Potřebujeme šířit informaci, že vědec není nějaký suchar, který má bílý plášť, brýle a pořád sedí, přemýšlí a nevrle hledí na své okolí,“ říká Drahoš.
Zkušenosti a práci ve vědeckém prostředí zajišťuje například projekt Otevřená věda, který další stáže nabídne v říjnu.