Studenti univerzit připravují protestní akce proti vysokoškolské reformě
Protestní akce připravuje Studentská komora Rady vysokých škol. Akademikům se nelíbí změny, které plánuje ministr školství Josef Dobeš. Protesty plánují studenti spustit v týdnu od 27. února.
Právě tento týden by se měla vláda reformními materiály zabývat. Studentská komora Rady vysokých škol se zatím radí o podobě týdne neklidu.
Nemělo by se jednat pouze o protestní, ale také o informační akce. Už teď je jasné, že nauniverzitě v Hradci Králové připravují okupační stávku.
Studentům se nelíbí na plány zavedení školného, nebo omezení pravomocí akademické samosprávy. Studenti chtějí, aby materiály byly z vlády staženy.
Zástupci Studentské komory Rady vysokých škol potvrdili, že se s ministrem školství domluvili na jednání začátkem března. Chtějí ho přesvědčit, aby reformu vysokých škol přepracoval a nepředkládal ji vládě v této podobě.
Studenti budou od 27. února pořádat na školách Noc univerzit.
„Cílem akce je ukázat, o co vše by mohla společnost přijít, pokud byla prosazena ta reforma, která bere univerzitám jejich svobody, tu tvůrčí svobodu, kterou v tuto chvíli mají,“ vysvětlil předseda studentské komory Miroslav Jašurek smysl připravovaných protestů.
Reformy se připravují několik let, kvůli protestům akademické obce byly pokaždé odloženy. Kromě školného se v nich počítá také se změnami pravomocí akademických orgánů a akreditační komise.
Studenti se cítí být ve svých výhradách vůči zamýšlené reformě jednotní.
„Studentská komora se k reformě vyjadřuje poměrně dlouho a konzistentně a stejně tak akademické senáty, kde jsou právě studenti všech veřejných 26 vysokých škol zastoupeni,“ reaguje předseda Studentské komory.
Více než dvě třetiny studentů oslovených společností Studenta Media o připravované reformě vysokých škol nemají dostatek informací.
„Já takový průzkum neznám. Nevím, na jak velkém vzorku se dělal, do jaké míry je reprezentativní. My vycházíme z toho, že zastupujeme studenty jednotlivých vysokých škol a ty zastupují akademické senáty na té univerzitní úrovni. Tam se ukazuje, že jsou stanoviska poměrně jednotná,“ oponuje Jašurek.
Studenti mají největší výhrady ke změnám řízení a samosprávy VŠ a záměr zavést odložené školné.
Školné otázky kvality neřeší, soudí o jednom z bodů připravované reformy profesor psychiatrie Cyril Höschl.
„Obávám se, že ta diskuze, která je postavena převážně na emotivní rovině postrádá věcný základ a chladné rozmyšlení se nad tím, co ten věcný záměr zákona skutečně obsahuje. Obávám se, že většina studentů to neví,“ uvažuje profesor.
Školné by mělo být zavedeno v příštím akademické roce. TOP 09 ale vidí reálně rok 2015, sama ministrova strana Věci veřejné ho chce zmírnit. Navíc není zcela jasné, kam půjdou peníze.
„Otázce školného se mohla věnovat větší pozornost. Ale i zde se žádné velké dramatické věci, které by stály za nějaké širší protesty snad nenavrhují. Nehledě k tomu, že se navrhuje odklad školného, že se navrhují půjčky, stipendia pro nemajetné,“ namítá Cyril Höschl, profesor psychiatrie, člen vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace.