Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Staví chodníky, asfaltují, ale do opatření proti suchu se jim nechce, kritizuje ministerstvo starosty

Obcím se nechce do projektů, které v nich zlepšují zadržování vody či je dělají zelenějšími a přispívají tak k snesitelnějším podmínkám v době sucha a horka. Ve středu to řekl na brněnské konferenci o hospodaření s vodou Jan Kříž z ministerstva životního prostředí. Podle něj chybí starostům motivace a raději staví silnice a chodníky. Za dva roky existence dotačního programu přišla žádost o dotace pouze na 20 projektů k zadržování vody.

Brno Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Suchem rozpraskaná pastvina u Zbudova v jižních Čechách (ilustrační foto)

Suchem rozpraskaná pastvina u Zbudova v jižních Čechách (ilustrační foto) | Foto: Pancer Václav | Zdroj: ČTK

Podle výkonné ředitelky Svazu měst a obcí ČR Radky Vladykové to může být tím, že program tzv. velká dešťovka odstartoval poměrně nedávno a příprava projektů i příprava financování zabere obcím víc času, napsala ČTK. Navíc řada obcí dokončuje jiné projekty.

'Až na 150. místě'

„Dotace jsou přitom velmi štědré, lze s jejich pomocí financovat až 85 procent nákladů. U starostů jsou však tyto projekty až na 150. místě,“ nadsadil Kříž na konferenci pořádané na Stavební fakultě VUT.

0:28

Extrémní sucho sužuje Česko i Německo, sousední země na východě vyhlásila nejvyšší stupeň nebezpečí požárů

Číst článek

Jde například o dotace na rekultivaci betonových či asfaltových ploch, na jejichž místě mají vzniknout zasakovací pásy či se vydláždí tvárnicemi, které umožňují vsakování vody. Dále jde například o zelené střechy a další možnosti, jak zachytávat srážkovou vodu a zpomalovat její odtok.

„Když jsou plochy vybetonované, tak voda rychle odteče, kanalizace ji v případě přívalových srážek často nepojme, voda přepadá přes odlehčovací komory a kontaminuje povrchové vody. Situace v tomto ohledu není dobrá,“ řekl Kříž.

Motivace podle něj starostům chybí i proto, že plochy ve městech jsou vyňaté z poplatků za dešťovou vodu. „Snažíme se šířit osvětu, letos už jsme se Státním fondem životního prostředí dělali šest seminářů,“ uvedl Kříž.

Vladyková: obce dělají pokroky

Podle Vladykové je zřejmý pokrok mezi obcemi, protože v lednu bylo podáno 20 projektů a přibývají další. „Snažíme se šířit osvětu společně s ministerstvem. Na vrtochy počasí, kterými jsou období delšího sucha, nebo naopak povodně, se musíme připravovat stále. Zadržení vody v krajině totiž obce a města ochrání před těmito extrémy výkyvů počasí,“ uvedla Vladyková.

Odborníci dlouhodobě upozorňují, že je třeba vodu ve městě zadržet delší dobu, aby ochlazovala a zvlhčovala ovzduší především v horkých dnech. Zeleň také na rozdíl od asfaltu či betonu nevyzařuje teplo, nýbrž okolí ochlazuje. Města mohou být v létě až o několik stupňů teplejší než okolní volná krajina.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme