Tečka dostala aktualizaci. Umí zkontrolovat platnost v zahraničí, zohledňuje i výjimky z očkování
Mobilní aplikace Tečka v pátek začala fungovat v nové verzi pro telefony s operačním systémem Android. Na schválení pro operační systém iOS, který využívají telefony iPhone, se zatím čeká. Nová verze umí například zkontrolovat, zda očkování proti covidu-19 platí uživateli v zahraničí. Na twitteru o tom informovala Chytrá karanténa. Počátkem listopadu využívalo aplikaci denně asi 600 tisíc lidí.
Tečka nově také umí ukázat, zda má uživatel výjimku z protiepidemických omezení. Tedy že je například rozočkován, mladistvý nebo má kontraindikaci, která mu očkování neumožňuje.
Právě absence tohoto údaje představovala pro řadu uživatelů v tomto týdnu komplikace. Od pondělí se totiž až na výjimky přestaly uznávat testy na koronavirus jako covidový certifikát.
TEČKA. Nová verze aplikace pro Android je venku. Na schválení iOS ještě čekáme. Nově umí Tečka zkontrolovat, zda vám očkování platí v zahraničí. Nebo umí ukázat, že máte právo na výjimku z ON např. jste rozočkovaní, nezletilí, kontraindikace.
— Chytrá karanténa (@ChytraKarantena) November 26, 2021
V provozovnách služeb, restauracích, na kulturních či sportovních akcích se lidé musejí prokázat dokončeným očkováním nebo potvrzením o prodělání covidu v posledních šesti měsících.
Kontraindikace u vakcín proti covidu-19 uvádějí jejich výrobci. Takzvané souhrny údajů o přípravku zveřejňuje ke všem léčivům Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) dříve uvedl, že jsou to prakticky jen alergické reakce.
Například u nejčastější vakcíny Pfizer/BioNTech je to podle dokumentu hypersenzitivita na deset uvedených látek včetně kyseliny octové, cholesterolu nebo sacharózy.
Aplikaci Tečka mají staženou v mobilním telefonu víc než čtyři miliony lidí, uvedla na začátku listopadu Národní agentura pro komunikační a informační technologie (NAKIT). Aplikace byla spuštěna na konci června.