Nejvyšší soud potvrdil trest v kauze fotky teplických prvňáků. Naznačoval vyhlazení ‚nežádoucích etnik‘
Komentář pod fotografií prvňáků teplické základní školy byl podle Nejvyššího soudu jednoznačně nenávistným projevem a nelze jej vydávat za černý humor nebo obhajovat svobodou vyjadřování. Soud odmítl dovolání Vítězslava Kroupy, který za své příspěvky a komentáře dostal 16 měsíců vězení s podmínečným odkladem na tři roky. Soud rozhodl neveřejně už v létě, nyní zpřístupnil plné odůvodnění ve své databázi.
Do třídy v Základní škole Plynárenská chodily převážně romské a arabské děti. „Ještěže jsou ze ZŠ Plynárenská. Řešení se přímo nabízí,“ stálo v Kroupově komentáři pod fotkou třídy na facebooku.
Trest za nenávistný komentář? Soudkyně v rozsudku napsala, že v žádném případně nemohlo jít o vtip
Číst článek
Podle Nejvyššího soudu Kroupa naznačoval možnost vyhlazení „nežádoucích etnik“ v plynových komorách, tedy stejným způsobem, jako nacisté systematicky usmrcovali Židy za druhé světové války.
„Takovéto výroky jsou však v demokratickém právním státě založeném na úctě k ústavně zaručeným právům občana a člověka neakceptovatelné a je nutné na ně reagovat trestním postihem,“ stojí v rozhodnutí.
Nejvyšší soud neuvěřil tvrzení obhajoby, že šlo o černý humor, a odmítl možnost vypracování jazykovědného znaleckého posudku. „O humor se zcela jednoznačně nejednalo, a to nikoliv pouze z důvodu absence emotikonů, ale především z důvodu celkového kontextu, ve kterém byl komentář napsán a do kterého byl zasazen, a s ohledem na extrémně pravicovou orientaci obviněného,“ konstatovali soudci.
Podle dovolání byl Kroupa v podstatě odsouzen za „nesprávné názory“, ani to však není podle Nejvyššího soudu pravda. „Zastávání určitých hodnot či názorů trestně postihováno není a být nemůže. Naopak veřejné podněcování k nenávisti či projevování sympatií k nenávistným hnutím trestní postih za podmínek stanovených v trestním zákoníku vyžaduje,“ napsali soudci.
‚Krásné bílé sny‘
Kroupa byl odsouzen také za to, že na sociální síti zveřejnil obrázek říšské orlice s hákovým křížem a nacistů Hermanna Göringa a Adolfa Hitlera. Snímek Hitlera se zdviženou pravicí doplnil komentářem „Krásné bílé sny, Přátelé.“
Advokát dostal napomenutí za výroky o prvňácích z Teplic. ‚Překračuje důstojné jednání,‘ uvedla komora
Číst článek
Obhajoba v dovolání vyčítala soudům, že neupřesnily, se kterým konkrétním hnutím Kroupa sympatizoval. Odkaz na „soudobou neonacistickou scénu“ je prý nedostačující, a to tím spíš, že nacismus představovaný Hitlerem a Göringem je mrtvým hnutím. I v tomto směru Nejvyšší soud rozsudek potvrdil.
„Neonacistické hnutí jako celek v žádném případě není ‚mrtvým‘ hnutím a existuje i v současné době, byť původní hnutí (německý nacismus), na které neonacistické hnutí navazuje, již neexistuje,“ stojí v rozhodnutí.
Podle Nejvyššího soudu byly Kroupovy projevy na sociální síti „zcela nefalšovanou a prostou propagací neonacismu“.