Pieta za zemřelého Roma přerostla v protest proti policii. ‚Ztratili jsme nad tím kontrolu,‘ řekl organizátor
Stovky lidí si v sobotu v Teplicích připomněly Roma, který ve městě před týdnem zemřel krátce po zákroku policie. Původně se měla u pietního místa uskutečnit smuteční náboženská akce. Změnila se ale v demonstraci, lidé se nakonec vydali na pochod před policejní stanici u teplického nádraží. Organizátoři původní piety v čele s Miroslavem Brožem a Jozefem Mikerem uvedli, že nad akcí ztratili kontrolu. Demonstrující se nakonec kolem 16.00 rozešli.
Prostranství před domem, kde minulý týden došlo k policejnímu zákroku, bylo po 15. hodině plné lidí. Někteří z nich se zapojili do proslovů a zapalovali svíčky na improvizovaném pietním místě. Na místě vlála i romská vlajka.
Podle ČTK někteří přítomní začali skandovat hesla jako „Pojďte nás zabít“, aby tak dali najevo svou nespokojenost s konáním zasahujícím policistů. Následně se vydali Hrázní ulicí do Husitské před policejní stanici, kde vykřikovali „Policejní vrazi“ či „Stop rasismu“.
„Ztratili jsme nad tím kontrolu,“ uvedl Brož. „My jsme tady chtěli udělat pietní náboženské shromáždění a de facto je tady místo toho nějaká politická demonstrace,“ komentoval.
Na dotaz doplnil, že dění na místě oznámil policii. Na vině je podle něj ozvučení, které vypovědělo službu. „Tím jsme ztratili kontrolu nad demonstrací, protože ty jiné skupiny tady mají megafony, takže kdo má megafon, to je řečník,“ řekl. „Demonstraci řídí nám neznámí lidé.“
Rodina zesnulého muže bude podle Brože, který je s ní v kontaktu, usilovat o to, aby se jeho úmrtí řádně vyšetřilo. „Pravděpodobně budeme chtít oponentní pitvu,“ doplnil Brož. Míní že se zřejmě posune i pohřeb.
Na místě byli těžkooděnci. Poté, co policie vyzvala shromáždění k rozchodu a začalo pršet, se dav rozešel. Podle policejního mluvčího Daniela Vítka demonstranti uposlechli výzvu.
Zásah policie
Policisté v Teplicích v sobotu 19. června zasahovali kvůli potyčce dvou mužů, kteří také poškozovali cizí auta. Když na místo přijela hlídka, ležel jeden z nich na zemi a měl zjevná zranění. Když se k němu policisté přiblížili, začal být agresivní a napadl je, uvedla policie.
Policisté použili donucovací prostředky a přivolali sanitku. Ve voze záchranáři zahájili resuscitaci, zhruba o 15 minut později lékař v nemocnici konstatoval smrt 46letého muže. Soudní pitva vyloučila souvislost úmrtí s policejním zákrokem, pitevní zpráva poukazuje na ovlivnění drogou, uvedl už dříve policejní mluvčí.
Policie si po osudovém zákroku v Teplicích stojí za svým. Vinohradská 12 se hlásí přímo z místa činu
Číst článek
Zástupci ústeckého krajského policejního ředitelství ve čtvrtek řekli, že donucovací prostředky, které policisté použili při zákroku, odpovídaly intenzitě útoku. Zatím však jde o předběžné výstupy vyšetřování odboru vnitřní kontroly, nejsou konečné.
Pitva zemřelého podle nich neodhalila známky poranění orgánů ani dušení, muž měl v těle pervitin. Zemřel na selhání srdce. Policisté trvají na tom, že smrt nesouvisela se zákrokem.
Vyšetřování i kritika ze zahraničí
Zasahujících policistů se kromě policejního prezidenta Jana Švejdara zastal premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) oznámila, že v jednání policistů momentálně nespatřuje trestný čin, a nebude proto ve věci zahajovat úkony trestního řízení.
K důslednému vyšetření incidentu vyzvala Rada Evropy i česká pobočka organizace na ochranu lidských práv Amnesty International, která zákrok policie označila za hrubý a nezákonný. Podle rady jsou záběry z incidentu znepokojující a vyvolávají mnoho otázek. Policejním zásahem se hodlá zabývat i zástupkyně veřejného ochránce práv Monika Šimůnková.
Výroky Babiše a Hamáčka kritizovali občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny, podle nich totiž podkopávají důvěru v nestrannost vyšetřování.
Šéf Ústřední rady německých Sintů a Romů Romani Rose označil zásah české policie v Teplicích za nelidský, odporný a brutální. Rada, která sdružuje romská etnika v Německu, vidí podobu s případem černocha George Floyda. Ten zemřel ve Spojených státech loni v květnu poté, co mu policista několik minut klečel na krku.