Mezi uprchlíky z Ukrajiny je až deset tisíc učitelů. Ministerstvo školství chce, aby učili i v Česku

Pedagogové z Ukrajiny by mohli pomoct českému školství a nahradit chybějící učitele. Podle odhadů společnosti Začni učit! je mezi uprchlíky až deset tisíc učitelů z Ukrajiny. Z dat ministerstva školství zase vyplývá, že v českých školách chybí asi šest tisíc pedagogů. Resort chce integraci ukrajinských učitelů finančně podpořit. Cestu ukrajinských učitelek nebo asistentek pedagoga do českých škol se snaží usnadnit i neziskové organizace.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dítě, děti, školáci, žáci, student, studenti, učitel, pedagog, škola (ilustrační foto)

Dítě, děti, školáci, žáci, student, studenti, učitel, pedagog, škola (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Bezplatný on-line kurz češtiny organizace Člověk v tísni je určený především pro asistentky a asistenty pedagoga z Ukrajiny. Začíná základní slovní zásobou a pokračuje složitějšími dialogy. Na internetu je zatím k dispozici první část kurzu, další spustí Člověk v tísni během září.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pedagogové z Ukrajiny by mohli pomoct českému školství a nahradit chybějící učitele. více si poslechněte v reportáží Evy Šelepové

„Je tam zalogovaných přes 600 asistentek. Velmi oceňují to, že kurz je tak praktický, učí praktické fráze, slovíčka a dává jim i nahlédnout do toho, s čím se mohou ve škole setkat. Mohou studovat vlastně kdykoliv, začít i přestat, v tramvají, po večerech a tak dále,“ popisuje vedoucí projektu Tomáš Habart.

Kurz absolvovala třeba Diana Tatarčuková. Od prvního září pracuje jako asistentka v jedné z pražských základních škol. „Pomohl mi, protože tam jsou úžasné úkoly. Je tam i pohovor, a ty můžeš poslouchat audio, podívat se na různá slovesa a slova, jaká mají pravidla. Jsou tam různé formy,“ popisuje.

Diana se česky učí už delší dobu. Ještě před válkou se chystala ke studiu na Univerzitě Karlově. Po útěku z rodné země začala pracovat jako asistentka v adaptační skupině pro ukrajinské děti.

„Začínala jsem s pomocí dětem, aby se dozvěděly, kam musí jít ve škole, kde je první patro, přízemí a jaká slovesa musí umět. Co znamená dveře a stůl, v ukrajinštině totiž slovo stůl znamená židle,“ vysvětluje Tatarčuková.

2:58

Autistické děti mívají nadprůměrný intelekt. Ve škole jim pomáhá se začleněním asistent pedagoga

Číst článek

Podle zástupců Českým rozhlasem oslovených škol je právě pomoc s tlumočením ve třídách s ukrajinskými dětmi velmi potřeba. Ukrajinští žáci totiž často vůbec neumí česky. Podle odhadu ministerstva školství usedlo v novém školním roce v lavicích asi 65 000 dětí z Ukrajiny.

Web pro asistentky

Neziskové společnosti ale pro ukrajinské pedagogy nepořádají jen kurzy češtiny. Třeba organizace Začni učit! spustila web, který má učitelkám nebo asistentkám poradit, jak žádat o uznání vzdělání a jak se ucházet o práci v českých školách.

„To jsou tisíce motivovaných žen, kterým chceme pomoci, a ony můžou pomoci nám. Je to situace, kdy si můžeme pomoct navzájem. Je tam pět témat nebo kroků. První je určitě to, jak nechal uznat dosažené vzdělání, nostrifikace diplomu není úplně jednoduchý proces,“ podotýká Petra Yakubov, která má projekt s názvem Začni učit v Česku! na starost.

Podle ní se na stránkách dosud zaregistrovalo přes 700 zájemců. Ukrajinští pedagogové se na webu taky dozví, kde hledat práci nebo kde se v okolí svého bydliště zapsat na kurz češtiny.

Eva Mikulka Šelepová, mst Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme