Svět si připomíná válečné veterány. Resort obrany připravuje změny, jak se o ně lépe starat

Vzpomínce na válečné veterány je 11. listopad věnovaný už od roku 1918, kdy vstoupilo v platnost příměří a byly ukonečny boje po první světové válce. Nejde ale jen o ty, kteří se účastnili bojů ve světových válkách. V Česku přibývá i bývalých vojáků, kteří se účastnili zahraničních misí po sametové revoluci. I o ně chce ministerstvo zlepšovat péči chystanými změnami.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podpis dohody, která rozšiřuje okruh potřebných osob, čímž se zajistí efektivnější čerpání peněz třeba i pro válečné veterány a jejich rodiny. Zleva ministryně obrany Jana Černochová (ODS), ředitel Odboru pro válečné veterány a válečné hroby Robert Speychal a ředitel Charity ČR Lukáš Curylo (KDU-ČSL)

Podpis dohody, která rozšiřuje okruh potřebných osob, čímž se zajistí efektivnější čerpání peněz třeba i pro válečné veterány a jejich rodiny. Zleva ministryně obrany Jana Černochová (ODS), ředitel Odboru pro válečné veterány a válečné hroby Robert Speychal a ředitel Charity ČR Lukáš Curylo (KDU-ČSL) | Zdroj: ČTK

Alkoholismus, posttraumatická porucha, deprese, neschopnost se začlenit do běžné společnosti. To jsou jen některé z problémů, se kterými se musejí potýkat váleční veteráni, kteří zažili hrůzy války.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak pečovat o armádní seniory? Poslechněte si reportáž Ivety Vávrové

V Česku jich je aktuálně přes 16,5 tisíce. Nejsou mezi nimi pouze ti, co si prošli boji v druhé světové válce, ale i tací, kteří prošli boji na moderních bojištích zahraničních misí po sametové revoluci. Ačkoliv těchto veteránů stále přibývá, Česká republika se teprve učí, jak se o tyto své lidi co nejlépe postarat.

Na to ostatně poukázala při sobotním pietním aktu na Vítkově také ministryně obrany Jana Černochová (ODS), která vyznamenala záslužným křížem tři dalších vojáky za záchranu života a také někdejšího politika a novináře Jaromíra Štětinu.

„Chci poděkovat všem, kteří našim veteránům pomáhají,“ řekla Černochová.

Ministryně dodala, že mnoho z vojáků se po odchodu do civilu nemusí vyrovnávat pouze s následky psychických problémů, ale třeba i utrpěnými zraněními, kvůli kterým se mohou dostávat do existenčních problémů nejen oni, ale i jejich rodiny.

To potvrzuje i ředitel nově vznikající Agentury pro podporu válečných veteránů Robert Speychal.

„V současné době už máme několik desítek těchto veteránů z UNPROFORu z 90. let, kteří dál už nebyli vojáky z povolání. Pracovali v běžných i nízkých pracovních pozicích a dnes mají důchod okolo deseti tisíc korun. Jak nám řada z nich řekla, sice děkují za pětadvacetitisícový příspěvek na dovolenou, ale nemají se tam jak dostat, protože nemají peníze na vlak,“ popisuje problémy vojáků.

Lepší péče

Od ledna proto ministerstvo chystá změny. Ve všech krajích začnou pomáhat bývalým vojákům pracovníci této nově vzniklé agentury.

2:59

Válečným veteránům pomáhají v Česku tři komunitní centra. Loni se na ně obrátilo přes 300 vysloužilců

Číst článek

„U starší generace, jak jsme zjistili, perfektně funguje uniforma. Oni když cítí sounáležitost, tak jim to sice chvíli trvá, ale časem ten problém vyplave a otevřou se. Generace řekněme čtyřicátníků, my už jsme generace profesionálů a říkáme si tyto věci napřímo,“ vysvětluje pracovník agentury František Němec, který je sám válečný veterán.

Podle něj je u této mladší generace lidí důležité především pravidelné setkávání s přáteli ze zahraničních misí.

Podle ředitele Speychala ale také pro ně chystá ministerstvo obrany další změny. Například se bude resort snažit vyjednat pro veterány slevy v lékárnách či znovuzavedení příspěvku na sociální péči.

Ministerstvo teď pro válečné veterány také otevřelo Vojenský fond solidarity, který byl dosud jen pro aktivní vojáky. Od nového roku pro ně bude v každém kraji také kontaktní pracovník, vysvětluje nadpraporčík František Němec, který je sám válečný veterán.

Vojáci do pěti let od ukončení činné služby, veteráni, jejich blízcí a pozůstalí také mohou nově žádat o finanční pomoc z Vojenského fondu solidarity, které pro ně resort otevřel. Fond získává příspěvky mimo jiné i ze sbírky pořádané ke Dni válečných veteránů.

Benefiční koncert na podporu veteránů přichystal na pátek také Český rozhlas ve spolupráci s Pamětí národa. V katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě představí Symfonický orchestr Českého rozhlasu pod vedením dirgenta Petra Altrichtera díla Bedřicha Smetany a Leoše Janáčka, které se odkazují na českou minulost. Přímý přenos odvysílá Vltava od 19.00.

Iveta Vávrová, Tomáš Pika, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme