Vláda chce zastavit příliv slovenských Romů do Česka

Příliv východoslovenských Romů do Česka znepokojil ministry Špidlovy vlády. V současnosti jich podle zjištění ministerstva vnitra u nás žije 10 až 14 tisíc. Kabinet zatím situaci nepovažuje za mimořádnou, ale ministři se chtějí připravit na případnou další migrační vlnu. Ministr vnitra Stanislav Gross má vládě do konce února navrhnout, jak je možné to konkrétně provést.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

romské sídliště

romské sídliště

Ministr vnitra byl pověřen situaci v rómských komunitách pečlivě sledovat a do tří měsíců vládě znovu podat zprávu. Mohl by tak získat informace, které by signalizovaly další migrační vlnu. Vicepremiér Petr Mareš má zase získávat informace od obcí, jež mají s romskou komunitou největší zkušenosti.

Špidlův kabinet dnes schválil analýzu ministerstva vnitra, která se zabývá příčinami i důsledky migrace slovenských Romů do České republiky. Jinou analýzu o romské migraci, kterou dnes vláda vzala na vědomí, vypracovalo ministerstvo práce a sociálních věcí. Materiál tvrdí, že příliv slovenských Romů výrazně nezahýbal se systémem sociálních dávek.

Slovenští Romové ale podle analýzy zhoršuje životní úroveň Romů v České republice a zbrzdil údajně i jejich začleňování do společnosti. Slovenští Romové totiž nemají u nás automatický nárok na sociální dávky a proto je musí živit jejich čeští příbuzní, ke kterým přijíždějí.

Situace by se však mohla změnit po vstupu Slovenska a České republiky do Evropské unie, která jinak zaručuje občanům členských států volný pohyb v celém společenství. Podle různých dohadů chce mnoho slovenských Romů kvůli zhoršující se sociální situaci po vstupu země do EU odejít do České republiky.

Vláda chce proto řešit tento problém omezením nároku na sociální podporu i po vstupu Česka a Slovenska do Evropské unie. "Použijeme taková řešení, která jsou možná v Evropské unii velmi zajímavá pro inspiraci. Věc není uzavřena," řekl premiér Vladimír Špidla.

Jako příklad možného řešení uvedl postup Dánska, kde sice platí volný pohyb osob, ale omezuje se na občany Evropské unie, kteří mají v Dánsku řádné zaměstnání. "Pokud ho nemají, tak volné předávání sociálních dávek neexistuje," dodal Špidla

Český premiér už o problému před nedávnem jednal se slovenským ministerským předsedou Mikulášem Dzurindou. Jednání se slovenskou vládou mají pokračovat na úrovni vicepremiérů. Mareš by se proto měl setkat s místopředsedou slovenské vlády Pálem Csákym.

Aleš Heřmánek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme