Vojenská policie zasáhla proti aktivistům v Brdech

Vojáci začali dnes odpoledne odvážet aktivisty Greenpeace z vojenského prostoru v Brdech. Ti už šest týdnů blokují kótu 718 a protestují tam proti záměru vybudovat v místě americký protiraketový radar.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Greenpeace vyhlásili v Brdech Peaceland

Greenpeace vyhlásili v Brdech Peaceland | Foto: Greenpeace

Informaci potvrdil jeden z aktivistů Jan Piňos: "Na kótu přijel větší počet aut, několik desítek policistů. Přišli do našeho tábora, obklíčili nás ze všech stran, policisté se krčili ve křoví. Pak chtěli, abychom se legitimovali, což jsem odmítl. Potom jsem se nechal vyvléct, my používáme jen pasivní rezistenci, žádné násilí. Oni také vůči mě žádné násilí nepoužili, jen mě odvlekli do auta."

Aktivisté Greenpeace byli převezeni na polici do Příbrami. Podrobnosti k akci Radiožurnálu sdělil mluvčí vojenské policie Jan Čermák: "Od 28. dubna bez povolení tábořilo na kótě několik osob, které dostaly řadu výzev jménem zákona, aby zanechaly protiprávního jednání. Tyto osoby měly dostatek času opustit vojenský újezd dobrovolně. Vzhledem k tomu, že se tak nestalo, vojenská policie přikročila k vyklizení kóty a jejího nejbližšího okolí. Prostor kóty bude vymezen oplocením a zabezpečen ostrahou."

Vstupem do vojenského pásma bez povolení se aktivisté dopustili podle vojenské policie přestupku. Za to jim nyní hrozí pokuta v řádu tisíců.

Jejich zatím poslední akcí bylo vyhlášení nezávislosti takzvaného státu Peaceland, který na kótě ustavili. Předtím tam pokřtili patnáctimetrový dřevěný Most setkání. Ten podle nich nemá na rozdíl od radaru lidi rozdělovat, ale spojovat.

Česko-americká dohoda o radaru se blíží

Podle dosavadních informací by už v létě mohla česká vláda podepsat s americkou administrativou smlouvy o radaru.. Potom je dostanou k dispozici Poslanecká sněmovna a Senát, aby o nich definitivně rozhodly. Hlasovat se bude o hlavní smlouvě o umístění amerického radaru u nás a o tzv. smlouvě SOFA. Ta upravuje hlavně právní postavení amerických vojáků na našem území.

Monika Červená, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme