Výběr z médií: Říha nadále na ministerstvu obrany, kandidát do čela NÚKIB a výročí vzpoury v Leopoldově
Bývalý náměstek ministra obrany Filip Říha nadále pomáhá s armádními kontrakty. Píše o tom týdeník Euro. Říha přitom na svou funkci rezignoval v únoru. Podle serveru Aktuálně výběrová komise doporučila vládě ke jmenování nového ředitele Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost. Více se dozvíte ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Euro
Bývalý náměstek ministra obrany pro vyzbrojování Filip Říha stále pomáhá s některými armádními kontrakty. Zjistil to týdeník Euro. Říha rezignoval v únoru kvůli zakázkám na nákup radarů a rušiček, u kterých skokově narostla cena.
O dvou zakázkách informoval server iROZHLAS.cz na začátku února. První se týká pasivních radarů DPET. Resort obrany je pro armádu objednal u české firmy ERA za 1,5 miliardy korun. Přitom ještě před rokem ministerstvo informovalo vládu, že by systém měl stát 780 milionů korun.
Zakázky jsou v pořádku. Ty věci se v čase špatně sešly, říká nyní už bývalý náměstek ministra obrany Říha
Číst článek
Druhou zakázkou je nákup mobilních rušiček komunikace STARKOM. Ministerstvo loni na podzim seznámilo výbor pro obranu Poslanecké sněmovny s cenou 960 milionů korun. Už o den později ale kolegium ministra obrany schválilo částku přes 1,45 miliardy korun. Narostla i cena u tendrů na modernizaci tanků a vrtulníků, které se prodražily celkem o jednu a půl miliardy korun. V polovině února je ministr obrany Lubomír Metnar za hnutí ANO dočasně pozastavil.
Podle ministerstva byl i za tyto zakázky zodpovědný právě bývalý náměstek Říha. Ten to ale odmítá. Zároveň dříve uvedl, že si stojí za všemi svými kroky. S ministrem Metnarem se ale v únoru dohodl na rezignaci. Ve funkci ho nahradil Lubor Koudelka, který byl pověřen vedením řízení sekce vyzbrojování do té doby, než se vybere nový náměstek.
Koudelkovi ale Říha nadále radí, týdeníku Euro to napsal mluvčí resortu Jan Pejšek. Žádný smluvní vztah ale podle něj na ministerstvu nemá.
Do kin míří film inspirovaný vzpourou vězňů po Havlově amnestii. Do Čech se dostane 14. listopadu
Číst článek
Aktuálně
Sedmičlenná výběrová komise doporučila vládě ke jmenování nového ředitele Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost. Tématem se zabývá server Aktuálně. Návrh ještě ve středu prodiskutuje sněmovní bezpečnostní výbor. Komise se na nejvhodnějšího kandidáta shodla jednohlasně.
Do konkurzu na šéfa kybernetického úřadu se přihlásilo devět lidí. Podle serveru ale komise vyřadila čtyři z nich po rozlepování obálek. Ve čtvrtek pak s pěticí finalistů proběhly ústní pohovory, z nichž vzešel nejvhodnější kandidát, jak popsal člen komise Patrick Zandl. Server Aktuálně uvádí, že favoritem je generál Karel Řehka.
Mf Dnes
Téměř přesně před 30 lety začala v Leopoldově největší vzpoura vězňů v historii Československa. Připomíná to Mf Dnes. Vzbouřenci ovládli celou věznici a vězně, kteří se nepřidali, vzali jako rukojmí. Vzpouru nakonec potlačila dvoutisícová armáda. Dvacet devět vězňů a jedenáct policistů utrpělo zranění, jeden vězeň zahynul.