Výběr z médií: nový šéf BIS, majetkové přiznání premiéra Babiše nebo nový trend lovců bouřek

O novém šéfovi Bezpečnostní a informační služby (BIS) začne vláda jednat podle premiéra Andreje Babiše (ANO) až v srpnu, píše páteční Deník N. Tisíce živnostníků podle Hospodářských novin stále čeká na covidové ošetřovné. E15 zase upozorňuje na vzestup alternativních investic během pandemie. Mf Dnes přináší informace o majetkovém přiznání premiéra a Právo se zaměřuje na nový trend lovců bouřek. Více ve výběru z médií od Radiožurnálu.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Adam Vojtěch a Andrej Babiš na tiskové konferenci na Ministrestvu zdravotnictví.

Adam Vojtěch a Andrej Babiš na tiskové konferenci na Ministrestvu zdravotnictví. | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Deník N

Kdo povede Bezpečnostní a informační službu projedná vláda až v srpnu. Deníku N to řekl premiér a šéf ANO Andrej Babiš. V tu dobu už ale skončí mandát současnému šéfovi BIS Michalu Koudelkovi. Podle bývalého náměstka zahraniční rozvědky Jana Paďourka dostává premiér svým postupem Česko do bezpečnostního ohrožení.

Hospodářské noviny

Tisíce živnostníků stále čekají na covidové ošetřovné, píšou Hospodářské noviny. Podle ministerstva průmyslu a obchodu je to způsobené velkým zájmem lidí. Za celou pandemii přišlo skoro 310 tisíc žádostí - úředníci jich stále hodnotí zhruba 12 tisíc. Prodlevy podle deníku trápí hlavně rodiče, kteří neměli před pandemií žádné úspory.

Poslanci navrhli na státní vyznamenání šéfa BIS Koudelku, filozofa Sokola či kosmonauta Remka

Číst článek

Deník E15

Alternativní investice jsou na vzestupu, dočtete se o tom v deníku E15. Investoři mají zájem hlavně o špičková vína, vzácné lahve whisky, komiksy nebo mince. Za mimořádný zájem může podle listu pandemie koronaviru.

Během pandemie byla poptávka podle deníku historicky nejsilnější. Lidé totiž měli více času i peněz, protože neutráceli za zábavu nebo dovolené. To potvrzuje i Andrew Shirley z poradenské firmy Knight Frank. Podle něj dala karanténa řadě investorů čas pro výzkum trhu.

V loňském roce se například prodala kniha Williama Shakespeara z roku 1623 za deset milionů dolarů. Za pár basketbalových bot legendy Michaela Jordana zaplatil sběratel dokonce přes půl milionu dolarů. Lidé se zaměřují na takové alternativní investice především proto, že chrání před inflací, dodává pro deník E15  sběratel whisky Zdeněk Kortiš.

Agrofertu loni klesl zisk o 3,76 miliardy. Na vině je podle mluvčího dopad pandemie na mediální úsek

Číst článek

Mf Dnes

Premiér Andrej Babiš z hnutí ANO si za loňský rok vydělal přes 131 milionů korun - vyplývá to z majetkového přiznání, které má k dispozici Mladá fronta Dnes. Peníze dostal od firem Agrofert a Imoba z jeho svěřenského fondu, švýcarské firmy Bank Vontobel nebo od hnutí ANO.

Nejvíc peněz přišlo Babišovi od firmy Agrofert, konkrétně přes 76 milionů korun. Celkem 24 milionů dostal například od hnutí ANO, které svému předsedovi splatilo dluh. Před lety mu totiž poskytl bezúročnou půjčku. Ve svém majetkovém přiznání zveřejnil premiér i akcie a podílové listy. Loni si pořídil třeba obraz za 250 tisíc korun, investoval taky do auta za 4,5 milionu.

Majetková přiznání musí podávat politici a další státní úředníci i veřejní funkcionáři. Například ministr školství Robert Plaga za ANO si loni pořídil za 14 milionů byt v Brně. Stejně tak přiznal sedmimilionový hypoteční úvěr. Byt si loni koupili taky předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová nebo poslanec Pirátů Lukáš Bartoň. Oba stála nemovitost přes 6 milionů korun.

Právo

Z lovu bouřek se po tornádu na jižní Moravě stala móda, píše doslova páteční Právo. Sami lovci bouřek ale varují, že to není jednoduché a někdy může jít i o život.

Klimatolog Trenberth: Tornáda předpovídat nejdou, vznikají náhodně. Oteplováním zesílí

Číst článek

Předseda Czech Tunderstorm Research Association Robin Duspara řekl Právu, že je pozorování bouřek v posledních dnech nebezpečné. Jsou totiž podobně silné jako třeba ve Spojených státech. Lovec bouřek musí mít meteorologické znalosti a měl by důkladně sledovat radar. Vyšší zájem o pozorování bouří se ale dalo očekávat - podle Duspara je to zakódováno v české mentalitě. Dodává, že v době pandemie byl například každý druhý epidemiolog.

Pokud se objeví velmi silná bouře, nedoporučuje Robin Duspara schovávat se do sklepů. Lidem tam totiž hrozí zasypání. Podle něj se nejlépe lidé ochrání v přízemí, uprostřed místnosti - pokud možno bez oken, třeba v koupelně. Lidé totiž nejčastěji zraní létající třísky dřeva nebo střepy.

Eliška Balcárková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme