VZP došly peníze, musí hledat úspory a propouštět
Největší česká zdravotní pojišťovna nemá dost peněz na úhradu péče. Vyčerpala všechny finanční rezervy z předchozích let a hrozí jí propad do dluhů i zpoždění plateb zdravotnickým zařízením. Podle členů sněmovního výboru pro zdravotnictví je nutné hledat úspory v samotné pojišťovně i provést některé nepopulární změny.
„VZP je a bude schopna plně hradit péči o všechny své pojištěnce. V roce 2008 došlo k vytvoření rezerv ve výši 20 miliard korun, které měly fungovat jako stabilizátor pro dobu krize, kdy dojde k výraznému poklesu výběru pojistného a než bude možné systém strukturálně změnit,“ říká Marek Šnajdr, předseda správní rady VZP a místopředseda sněmovního výboru pro zdravotnictví za ODS.
Situaci VZP zhodnotili v Ozvěnách dne členové sněmovního výboru pro zdravotnictví Marek Šnajdr z ODS a Jaroslav Krákora z ČSSD
ČTĚTE TAKÉ: Ředitel VZP zveřejní detaily hospodaření pojišťovny
Rezervy původně plánované na roky 2009 a 2010 vydržely až do letošního roku. Že brzy dojdou bylo podle Šnajdra jasné. „Zdravotně pojistný plán VZP na letošní rok jasně říká, že celý zbytek rezerv bude použit na úhradu péče v roce 2011 a že na konci roku tyto rezervy dojdou,“ uvádí Šnajdr. Plán schválila jak dozorčí rada, tak i poslanecká sněmovna a vláda.
VZP podle Šnajdra nese největší náklady na specializovanou péči. „Na jednoho svého pojištěnce platí zdravotnickým zařízením v průměru nejvíce ze všech pojišťoven,“ vysvětluje Šnajdr, proč rostoucí náklady na péči nejvíce zatěžují právě VZP.
Těžké hledání rezerv
Podle místopředsedy zdravotnického výboru za ČSSD Jaroslava Krákory je nutné začít omezovat zbytečné výdaje pojišťovny, ale nesmí být ohrožena péče o pacienty.
„Musíme hledat vnitřní úspory v pojišťovně i její politikou navenek. Rezervy byly a jsou, dříve v časopise, dnes jsou v IZIPu a Mořském koníku, ale i lékové politice,“ míní Krákora. Během následujících dvou let chce VZP propustit 840 zaměstnanců.
Zástupce opozice také potvrzuje, že ke zpoždění plateb zdravotnickým zařízením dochází a o vyčerpání finančních rezerv se dlouho vědělo. Peníze pro pojišťovnu by podle něj přineslo zavedení progresivního zdanění a zrušení takzvaných stropů pojistného.
Marek Šnajdr s úspory ve VZP souhlasí, ale stačit to podle něj nebude. „Musíme najít odvahu ke strukturálním změnám – například zrušit některé neefektivní nemocnice nebo část výkonů převést z lůžkové péče do ambulantní,“ navrhuje Šnajdr, podle něhož jsou však takové úspory extrémně nepopulární a snadno politicky zneužitelné.