Za domácími vejci je dřina, shodují se chovatelé slepic
S pobaveným úsměvem sledují obyvatelé vesnic nebývalý zájem o chov slepic. Mnoho lidí, kteří dosud žádné domácí hospodářství neměli, si totiž kvůli předraženým vajíčkům chce pořídit kurník i s kdákající drůbeží. Tradiční chovatelé však varují, že nadšení brzy vyprchá. Zůstane jen starost a nikdy nekončící práce.
„Jsou cvičené. Vědí, že něco dostanou. Tak jim nasypeme zrní,“ říká Kateřina. Je jí 39 let a právě se jí podařilo svolat slepice do kurníku. Žije v ostravské čtvrti Stará Bělá, v rodinném domku se zahradou. Prakticky nikdy vesnici neopustila. „Kdo ji nemá v krvi, spláče nad výdělkem,“ vzkazuje.
„Člověk musí ráno vstát a slepice vypustit, ráno je zase zavřít do kurníku. Musím je krmit, doplňovat vodu,“ vyjmenovává hlavní povinnosti s tím, že majitel slepic je u domu doslova uvázaný. „Ten, kdo si koupí slepice, brzy přijde na to, že jejich chov není nic jednoduchého,“ domnívá se.
Cestou k ohrádce vysvětluje další úskalí chovu kvokajících opeřenců. Upravená zahrada se totiž často stane terčem útoku slepičích zobáků a drápů. „Tady mají ohrádku,“ ukazuje. „V místě, kde se pohybují, tráva neroste. Slepice si vždycky najde nějakou cestu ven a občas se na zahradu dostane. Může pak nadělat i dost paseku,“ popisuje.
Novodobým chovatelům slepic s anglickým trávníkem se může stát to, co řeší Kateřina. Jedna ze slepic se z ohrádky vydala na cestu za svobodou. „Stojí u jezírka a vyzobává čerstvě zasetou trávu. Tady je důkaz, že slepice si vždycky najde cestu, aby se dostala tam, kam chce,“ konstatuje.
„Nesu jim vodu,“ přichází Kateřinin muž Aleš Zhýbala. „Chápu, že chtějí mít vlastní vejce, protože v obchodech jsou drahá, jenže neuvědomují si tu práci,“ říká. „Lepší je do toho jednoduše nejít,“ tvrdí a současně vypočítává další starosti. „Přes zimu slepice nejedí zelené, tak se musejí přikrmovat žitem,“ popisuje.
„Myslím, že není dobré si slepice pořizovat, když k nim někdo nemá vztah. Navíc okrasnou zahradu hned zničí. Je třeba jim vyhradit část zahrady a oplotit ji,“ uvažuje 17letý syn Radek, který tvrdí, že se slepicemi příliš práce není, jenže tento mladík z vesnice práci do nákladů jednoduše nepočítá.
Odměnou jsou kvalitní vejce
„Před zimou zabezpečím okno kurníku polystyrenem. V zimě slepice příliš nenosí. Je třeba zajistit, aby jim nenamrzly hřebínky, pak by byl s vejci konec,“ zdůrazňuje.
Mnoho lidí z Ostravska využívá blízkost polských hranic a jezdí pro levnější vajíčka k našim severním sousedům. Kateřina však na domácí vajíčka v kuchyni nedá dopustit. „Tady se můžeme podívat, jaká vejce máme,“ říká a připravuje míchaná vejce. „Velký žloutek, téměř až oranžový. To je tím, že slepice hrabou a mají všeho dostatek.“
Voňavé vajíčko na jedné straně, starost o slepice, kurník, žito na straně druhé. To vše si člověk musí dát na misku vah, než se do chovu slepic pustí.