'Muslimy tady nechceme.' Vítejte ve Spijkenisse, volební baště Geerta Wilderse
Spijkenisse je poklidné město kousek od Rotterdamu. Se starým kostelem a rybím trhem. Na první pohled vůbec nepůsobí jako líheň radikálů. Přesto tady při posledních několika volbách dostal Geert Wilders a jeho Strana pro svobodu pokaždé nejvíc hlasů v celém Nizozemsku. Sám Wilders o Spijkenisse mluví jako o svém druhém domově a pravidelně zde zahajuje předvolební kampaně. Stejně jako letos.
Nizozemsko čekají parlamentní volby už příští týden. Právě ony odstartují sérii důležitých hlasování v západní Evropě, která mohou výrazně ovlivnit budoucnost Evropské unie. Po Nizozemcích zamíří do volebních místností Francouzi a Němci. Všude se vysoké podpoře těší politici, kteří chtějí své země vyvést ven z Evropské unie.
Ve Spijkenisse žije pevné jádro Wildersových stoupenců, mezi které patří i zhruba padesátiletý Tom.
„Je tu spousta muslimů a my je tu nechceme. Páchají tu akorát kriminalitu. Proto tu hodně lidí volí Wildersovu stranu. Chceme si také sami rozhodovat o svých věcech, a ne aby nám sem unie posílala kriminálníky," vysvětluje Tom, který působí hodně zanedbaně a mluví stejně jako jeho politický idol.
Muslimů je přitom v tomto regionu asi jen desetina populace, a kriminalita v posledních letech dokonce klesá. Wilders vystupuje s jednoduchým programem. Za tři největší hrozby pro Nizozemsko označuje islám, přistěhovalce a Evropskou unii. Chce s nimi proto skoncovat. Podle politologa Joopa van Holsteijna z Leidenské univerzity tím oslovuje lidi, jako je právě Tom.
„Jsou to lidé s nízkým vzděláním a špatně placenou prací, pokud ji vůbec mají. A volí Wilderse proto, že si myslí, že stát s nimi, s těmi pravými Nizozemci, zachází hůř než s některými přistěhovalci a žadateli o azyl. Jsou přesvědčeni, že imigranti dostávají privilegia jako práci, bydlení a peníze. Mnoho Wildersovových stoupenců se domnívá, že kvůli tomu nemají tyhle výhody oni nebo jejich děti," vysvětluje Joop.
Stejný názor na muslimy a přistěhovalce má ve Spijkenisse i Stephan. Zavalitý mladík s vyholenou hlavou souhlasí také s Wildersovým požadavkem na vystoupení Nizozemska z Evropské unie. „Protože platíme za státy v jižní Evropě. Řecku už jsme poslali takových milionů a tyhle peníze nikdy nedostaneme zpátky," řekl Stephan.
Právě o další budoucnost Evropské unie se v nizozemských volbách hraje. Tvrdí to analytik Nizozemského institutu mezinárodních vztahů Jan Rood. „Pokud by Wildersova Strana pro svobodu volby výrazně vyhrála, mohl by jejich výsledek určit euroskeptický trend i následných voleb ve Francii a v Německu a ovlivnit předvolební debatu a kampaně v těchto klíčových státech," myslí si Rood.
Volby v Nizozemsku: souboj pravicového liberála Rutteho a odpůrce muslimů Wilderse
Číst článek
Cílem Wilderse stejně jako nacionalistické prezidentské kandidátky ve Francii Marine Le Penové je vypsat referendum o vystoupení svých zemí z unie. Tím by mohli spustit další drolení evropského bloku, načaté loni britským referendem.
V Nizozemsku ale tzv. nexit podle průzkumů zatím velkou podporu nemá. „Odchod z unie si přeje asi jen 20 až 25 procent Nizozemců. Pokud by se o něm konalo referendum, není tak moc pravděpodobné, že by jako v Británii dopadlo odmítnutím Evropské unie. V Nizozemsku jsme ale doposud měli dvě referenda a obě skončila jasným ‚ne' unii. Není proto úplně jisté, že by hlasování o nexitu dopadlo tak, jak předpovídají průzkumy," upozornil Joop van Holsteijn.