Americký zmocněnec odřekl cestu do KLDR, kde měl vyjednávat o propuštění vězněného misionáře
Zvláštní zmocněnec Spojených států Robert King zrušil cestu do Severní Koreje. V Pchjongjangu měl jednat o propuštění amerického misionáře Kennetha Bae, jehož Severokorejci loni zatkli a obvinili z pokusu o svržení režimu a už 9 měsíců je vězněn - do konce trestu mu zbývá ještě více než 14 let. O zrušení cesty amerického diplomata informovala agentura Reuters.
Turistického průvodce a misionáře Kenetha Bae zatkla severokorejská policie loni v listopadu poté, co přicestoval do města Rason, ležícího na severovýchodním pobřeží KLDR.
Tento Američan korejského původu má podle rozhodnutí soudu v Pchjongjangu strávit 15 let na nucených pracích za to, že se údajně pokusil svrhnout tamní totalitní režim.
Bae je podle prokuratury militantní křesťan, který propašoval do KLDR propagandistické materiály. Ve městě Rason chtěl údajně založit protistátní buňku, k čemuž se prý přiznal. To mu pak pomohlo k tomu, aby nedostal původně avizovaný trest smrti.
Do Pchjongjangu měl dnes odletět žádat o Baeovo předčasné propuštění speciální americký zmocněnec Robert King, nakonec ale dvoudenní cestu odřekl. Vězněný Bae údajně trpí cukrovkou a je v současné době v nemocnici, což by mohlo také pomoci k jeho dřívějšímu propuštění.
King plánoval, že bude nejprve žádat o odvolání verdiktu, až poté se bude snažit dostat Kennetha Bae ze severokorejského vězení.
„Nevím, jak úspěšní budeme. Jedeme teprve podat odvolání. Kenneth Bae má zdravotní problémy, což by mohlo pomoci jeho omilostnění,“ poznamenal King.
Bae není první
Případ Kennetha Bae není prvním, kdy Washington žádá o propuštění amerického občana zatčeného v KLDR.
Například před čtyřmi lety zadržela Severní Korea dvě americké novinářky, který překročily nezákonně čínsko-korejskou hranici. Z vězení jim tehdy pomohl exprezident Bill Clinton.
Další z amerických státníků Jimmy Carter se pak zasloužil o propuštění jednoho z držených Američanů v roce 2010. V letech 2008 až 2010 však byly vztahy KLDR a Spojených států na lepší úrovni a Američanům se vyjednávalo jistě lépe.
I zmocněnec King už má s podobným případem zkušenosti. Před dvěma lety už jedno propuštění Američana u Severokorejců vyjednal.