Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

‚Amerika na prvním místě.‘ Republikáni na sítích stojí za Trumpem po roztržce se Zelenským

Po ostré výměně názorů mezi prezidenty Ukrajiny a USA Volodymyrem Zelenským a Donaldem Trumpem společně s jeho viceprezidentem J. D. Vancem stojí republikánští zákonodárci za Trumpem - alespoň většina těch, kteří se k tomu vyjádřili na síti X.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Způsob, jakým Zelenskyj přistoupil k jednání s Trumpem, jak ho konfrontoval, bylo přehnané,“ řekl republikánský senátor Lindsey Graham před Bílým domem novinářům (28. února 2025)

„Způsob, jakým Zelenskyj přistoupil k jednání s Trumpem, jak ho konfrontoval, bylo přehnané,“ řekl republikánský senátor Lindsey Graham před Bílým domem novinářům (28. února 2025) | Foto: Nathan Howard | Zdroj: Reuters

Server iROZHLAS.cz navštívil kolem stovky účtů amerických republikánských zákonodárců. Zdaleka ne všichni se k rozmíšce vyjadřují. Převládajícím trendem je nicméně podpora Trumpa a Vance s tím, že se staví za americké zájmy.

„Díky bohu, že prezident Trump je zpátky v úřadu...nikdo si nemůže dovolit školit prezidenta v Oválné pracovně a zneuctívat štědrost Ameriky,“ napsal člen senátního výboru pro zahraniční vztahy z Floridy Rick Scott.

‚Plánované přepadení, které ve 250leté historii nemá obdoby.‘ Americká média kritizují schůzku prezidentů

Číst článek

Stručnější ve stejném duchu byl jeho kolega Mike Lee z Utahu: „Díky, že se stavíte za NAŠI ZEMI a stavíte Ameriku na první místo!“

Z účtů na sítích, které iROZHLAS.cz navštívil, se k pátečnímu dění v Bílém domě vyjadřoval přibližně jen každý čtvrtý republikánský zákonodárce.

Mírnější, avšak stále stojící za Trumpem, byl další člen zahraničního výboru Senátu Pete Ricketts: „Každé vyjednávání o konci tříletého konfliktu bude těžké a vždycky rozdmýchá emoce. Jestli někdo může dostat Ukrajinu a Rusku k jednacímu stolu, je to prezident Trump. Musíme ho na tom nechat pracovat.“

V dalším názorovém trendu jsou pragmatici, kteří zdůrazňují, že je třeba, aby USA a Ukrajina podepsaly předjednanou dohodu o kritických minerálech. K jejímu podpisu se Zelenskyj do Bílého domu v pátek vydal. Po bouřlivém jednání před novináři byla však zrušená tisková konference původně naplánovaná na čas po podpisu dohody.

‚Nedostatek respektu‘

„Je čas zchladit hlavy a uvědomit si, že Ukrajina a USA jsou na stejné straně...hrdinství Ukrajinců bylo úžasné a jejich utrpení hrozivé...nejlepší cestou vpřed teď je, aby dohoda o minerálech byla podepsaná co nejdřív,“ napsal britský konzervativní expremiér Boris Johnson v příspěvku, který přesdílelo několik amerických republikánů.

Mezi nimi například člen zahraničně-politického výboru Kongresu Joe Wilson, který má na starosti vztahy s Evropou.

„Nehledě na to, koho (ze sporu v Bílém domě) viníte, byl to dobrý den pro (ruského prezidenta) Vladimira Putina,“ napsal umírněný republikánský kongresman z Nebrasky Don Bacon.

U té části republikánů, kteří se na internetu ke schůzce Trump-Zelenskyj vyjadřovali, nicméně převládá názor, že Trump a Vance se v pátek postavili za americké zájmy proti Zelenskému, který podle nich neprojevil dostatek respektu.

Vyostřená část diskuze prezidentů Ukrajiny a USA a amerického viceprezidenta trvala kolem deseti minut, v jádru však byl postoj Trumpa a Vance, kteří vinili Zelenského z nedostatku vděku a vůle uzavřít dohodu s Ruskem o konci války. Podle Zelenského naopak současný Bílý dům není vůči důvěryhodnosti Putina dostatečně skeptický.

Zelenskyj opustil Bílý dům předčasně, aniž by prezidenti podepsali avizovanou dohodu o minerálech.

Mnohem konstruktivněji než jednání v Bílém domě působil rozhovor Zelenského s novinářem republikánům nakloněné televizní stanice Fox News Bretem Baierem o několik hodin později, kde Zelenskyj setkání s šéfy americké administrativy reflektoval a hovořil o podmínkách dohody s Ruskem.

Vyjádřil rovněž přesvědčení, že jeho vztahy s Trumpem lze napravit. Ukrajina je podle něj připravena na mír s Ruskem, ale potřebuje bezpečnostní záruky.

Jak na Trumpovo a Vanceovo jednání vůči Zelenskému zareaguje americká veřejnost, zatím není jasné.

Asi půl roku starý průzkum veřejného mínění týdeníku The Economist a agentury YouGov ukázal, že pouhá tři procenta Američanů sympatizovala s Ruskem, 63 procent s Ukrajinou, 23 procent s ani jednou stranou a 11 procent si není jistých.

Mezi Trumpovými voliči byly sympatie vůči Rusku oproti celkovým datům pouze o dva procentní body vyšší, 52 procent podporovalo Ukrajinu a 37 procent ani jednu stranu.

Vojtěch Dvořáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme