Babiš v Curychu nezahájí výstavu o ‚druhém životě‘ emigrantů. Podle univerzity má moc práce
Premiér a šéf ANO Andrej Babiš nakonec na curyšské univerzitě nepromluví při zahájení výstavy Druhý život o českých emigrantech ve Švýcarsku. Předseda vlády se prosincové akce nezúčastní kvůli pracovnímu vytížení, informovaly škola a Úřad vlády. Babišovu účast již předem kritizovali někdejší čeští emigranti, kteří univerzitě napsali otevřený dopis s výhradami a odkazem na premiérovu minulost spojovanou například se Státní bezpečností.
„Akce byla zrušena,“ objevilo se po protestech někdejších českých emigrantů na stránkách univerzity v Curychu, kde měl premiér Andrej Babiš promluvit během zahájení fotografické výstavy Druhý život o českých emigrantech ve Švýcarsku.
Proč byl Andrej Babiš mladší hospitalizován? Soudní dokument popisuje incident na D1
Číst článek
Úřad vlády pak uvedl, že výstavu každoročně zahajuje švýcarský velvyslanec v Praze, přičemž letos měl být hostem i předseda vlády Babiš, který měl na tuto dobu naplánovanou návštěvu Švýcarska.
„Bohužel z pracovních důvodů pana premiéra, z velké pracovní vytíženosti, byla návštěva odložena a hledá se nový termín," informovalo tiskové oddělení Úřadu vlády.
Že se výstava otevře bez účasti českého předsedy vlády, potvrdil Deníku N Beat Müller z curyšské univerzity. „Akce nebude obsahovat projev českého premiéra Andreje Babiše. Oznámil, že nemůže přijet do Curychu kvůli svému vysokému pracovnímu vytížení,“ uvedl Müller.
Kritika Babišova vystoupení
Výstava nazvaná A Second Life, tedy Druhý život vyprávějící příběhy lidí, kteří ve Švýcarsku našli druhou vlast, začne na curyšské univerzitě 3. prosince. Babiš tam měl mít zhruba hodinu po vernisáži přednášku.
Protagonisté výstavy ale zaslali škole dopis, ve kterém podle serverů mimo jiné uvádí, že Babiš byl veden jako důvěrník a později i agent StB s krycím jménem Bureš a podle dochovaných spisů s StB vědomě spolupracoval.
Kauza Čapí hnízdo: obě Babišovy děti tvrdí, že jsou duševně nemocné. Vyšetřovatelé jim to nevěří
Číst článek
„Právě z tohoto důvodu se nám zdá mimořádně necitlivé a nevhodné, že by bývalý kolaborant totalitního režimu mluvil k lidem, kteří právě tomuto režimu unikli," uvedli autoři dopisu, který podepsaly dvě desítky lidí.
Jsou mezi nimi například podpisy spisovatelky Ireny Brežné, zakladatele skupiny Blue Effect Jiřího George Kozla, výtvarníka Jana Jedličky nebo právníka Davida Šimka. A svoji podporu připojil i senátor Marek Hilšer (MHS).
Babiš ale tvrdí, že je veden jako agent StB neoprávněně a zažaloval kvůli tomu dříve slovenský Ústav paměti národa. Slovenské soudy daly nejprve Babišovi za pravdu, verdikty ale zrušil ústavní soud. Když Babiš neuspěl s dovoláním k Nejvyššímu soudu, zažaloval Slovensko u Evropského soudu pro lidská práva.
Babiš mladší ve Švýcarsku
Premiér byl ve Švýcarsku v sobotu, a to kvůli svému synovi Andreji Babišovi mladšímu, který v nedávné reportáži Seznam Zprávy obvinil pracovníka svého otce, že ho odvezl kvůli kauze Čapí hnízdo na Krym anektovaný Ruskem. Premiér prý chtěl, aby kvůli případu, v němž oba čelí obvinění z dotačního podvodu, opustil Česko.
Na Krym ho odvezl podnikatel a zaměstnanec Agrofertu Petr Protopopov, který ale odmítl, že by šlo o únos. „Nikdy jsem ho nenutil proti jeho vůli, nikdy jsem mu nic špatného neudělal,“ uvedl Protopopov v rozhovoru pro Právo.
10 důkazů kauzy Čapí hnízdo: Babišovy e-maily, dohled na staveništi, report banky i platba za akcie
Číst článek
Z Česka ho prý odvezl kvůli mediálnímu tlaku, který se rozpoutal po trestním oznámení na Babiše mladšího v kauze Čapí hnízdo. Babiš mladší ale v reportáži mimo jiné řekl, že má z Protopopova strach.
Babiš synova vyjádření odmítl, o únos podle něj nešlo. Trpí podle něj schizofrenií, musí se léčit a být pod dohledem.
Babiš mladší v reakci na to uvedl, že jeho otec lže. Předseda vlády ho v sobotu navštívil v Ženevě, na svém facebookovém profilu pak uvedl, že syn a jeho matka už pochopili, jak je novináři zneužili.
Šestice opozičních stran - ODS, Piráti, SPD, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN - pak v pátek vyvolá ve sněmovně hlasování o nedůvěře vládě. Na svržení kabinetu ale zatím nemá dostatek hlasů. Disponuje pouze 92 poslanci a ke svržení vlády je třeba 101 hlasů.
ČSSD I KSČM vládu podpoří. Premiér Babiš již dříve řekl, že sám nikdy neodstoupí. Mimořádná schůze se bude konat v pátek od devíti hodin.
Premiér Andrej Babiš spolu se svým synem čelí obvinění v dotační kauze Čapí hnízdo. Mezi dalšími obviněnými je mimo i manželka předsedy vlády Monika Babišová, dcera Adriana Bobeková a jeho švagr Martin Herodes.
Kauza Babiše mladšího
- Kauza kolem Andreje Babiše mladšího vypukla minulý týden v pondělí po odvysílání reportáže serveru Seznam Zprávy. Syn premiéra v tajně pořízené nahrávce tvrdí, že byl unesen na Krym. Podle něj ho tam odvezl manžel jeho psychiatričky Petr Protopopov. Premiér Babiš slova o únosu přičítá psychickému stavu svého syna z prvního manželství. Celou věc prověřuje policie.
- Babiš mladší spolu s premiérem a dalšími pěti lidmi čelí obvinění v dotační kauze Čapí hnízdo. Mezi nimi jsou mimo jiné i Babišova manželka Monika, dcera Adriana Bobeková a jeho švagr Martin Herodes.
- Část opozice kvůli aktuálním zjištěním v případu požaduje demisi vlády, šéf kabinetu to však opakovaně odmítl. O možném pádu kabinetu se tak definitivně rozhodně příští pátek, kdy budou poslanci na mimořádném jednání sněmovny hlasovat o vyslovení nedůvěry. Prezident Miloš Zeman však už avizoval, že Babiše případně pověří sestavením vlády znovu.