'Myslím, že jsme si porozuměli.' Babišovu prvnímu dni na summitu EU dominovaly migrace a bezpečnost
Ve čtvrtek v Bruselu probíhalo setkání lídrů států Evropské unie, kterého se poprvé ve funkci premiéra účastní Andrej Babiš (ANO). Při setkáních s premiéry visegrádské čtyřky či šéfy Evropské rady Donaldem Tuskem i komise Jeanem-Claudem Junckerem Babiš obhajoval české odmítání kvót na přerozdělování migrantů. Spolu s ostatními předsedy vlád V4 naopak přislíbil přispět 35 milionů eur (téměř 900 milionů korun) na zlepšení ochrany libyjské hranice.
Evropští státníci během formální části summitu potvrdili vznik stálé posílené spolupráce 25 unijních zemí v obranné oblasti (PESCO). Babiš svou bruselskou premiéru, která přišla pouhý den po jmenování jeho vlády, zahájil schůzkou s kolegy ze zemí visegrádské skupiny, tedy s premiéry Slovenska Robertem Ficem, Polska Mateuszem Morawieckým a Viktorem Orbánem z Maďarska. Čtveřice se setkala také s italským premiérem Paolem Gentilonim a šéfem Evropské komise Junckerem.
Výsledkem právě tohoto jednání je slib přispět miliony eur na lepší ochranu libyjských hranic, aby se brzdil příliv migrantů z Afriky na cestě do Evropy. Podle Andreje Babiše přispěje Česko 200 miliony korun.
Prouza: Pro Evropu jsme nesolidární potížisté. V migrační krizi jsme měli být diplomatičtější
Číst článek
„Náš příspěvek míří na projekt, který po dohodě s místními autoritami provádí Itálie. Měla by zajistit techniku a osazení kontroly hranice, která je velice exponovaná a kde pašeráci převádějí lidi do Libye, to je základ projektu,“ přiblížil Radiožurnálu český tajemník pro evropské záležitosti Aleš Chmelař.
Následnou dvoustrannou schůzku s šéfem unijních summitů Tuskem Babiš v podvečer před českými novináři ocenil. „Schůzka byla výborná, myslím, že jsme si porozuměli," prohlásil s připomínkou Tuskova názoru, že systém přerozdělování migrantů podle kvót je nefunkční a země EU jen rozděluje. Několikrát nový šéf české vlády zopakoval, že Praha kvóty jako součást reformy unijního dublinského systému jednoznačně odmítá.
Prodloužení sankcí vůči Rusku
Evropská unie je jednotná v otázce prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku, uvedl večer na twitteru šéf unijních schůzek Donald Tusk. Sankce, které unie na Rusko uvalila kvůli jeho chování v ukrajinské krizi, tak budou prodlouženy o dalšího půl roku.
Toto „důležité politické rozhodnutí" uvítal ukrajinský prezident Petro Porošenko, který obviňuje Rusko z okupace Krymu a z agrese v Donbasu na východě Ukrajiny, kde si konflikt mezi proruskými separatisty a vládními vojsky za tři roky vyžádal přes 10 000 životů. Sankce jsou podle Porošenka „důstojnou odpovědí Moskvě za neplnění závazků a jasnou výzvou ke změně politiky Kremlu".
Nový český premiér summit využil k tomu, aby se alespoň krátce seznámil také s řadou dalších politiků, pozdravil se například s německou kancléřkou Angelou Merkelovou, belgickým premiérem Charlesem Michelem a dalšími. V kruhu státníků u jednacího stolu má Babiš místo mezi švédským ministerským předsedou Stefanem Lövfenem a francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.