‚Naše zvláštní, strategické vztahy.‘ Arménský prezident v Moskvě ujistil Putina o ochotě k integraci

Nový arménský premiér Nikol Pašinjan ve čtvrtek v Moskvě ujistil ruského prezidenta Vladimira Putina o ochotě své země hlouběji se integrovat do Euroasijské hospodářské unie, postsovětského ekonomického bloku vedeného Ruskem. Pašinjan stál v Jerevanu v čele lidové revolty, která smetla předchozí režim, a tento měsíc vyhrál předčasné volby.

Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Arménský premiér Nikol Pašinjan a jeho ruský protějšek Vladimir Putin

Arménský premiér Nikol Pašinjan a jeho ruský protějšek Vladimir Putin | Foto: Alexander Nemenov | Zdroj: Reuters

„Máme zájem o další integraci v rámci Euroasijské hospodářské unie, bereme velmi vážně naše předsednictví. Jsem přesvědčen, že výsledkem našeho předsednictví bude efektivnější integrace v rámci unie,“ řekl podle agentury TASS Pašinjan. Prý už ani nedokáže spočítat, pokolikáté se s Putinem setkává, ale to jen „zdůrazňuje naše zvláštní, strategické vztahy“.

V Arménii zvítězil ‚revoluční‘ blok. Pašinjanův Můj krok získal s přehledem přes 70 procent

Číst článek

Ruského prezidenta pozval šéf arménského kabinetu na návštěvu Arménie v příštím roce.

Arménské předčasné parlamentní volby tento měsíc s přehledem vyhrál Pašinjanův blok Můj krok se 70,4 procenty hlasů. Sám premiér na výsledek reagoval slovy o „revoluční většině“ v parlamentu, kam se nedostala donedávna vládnoucí Republikánská strana někdejšího prezidenta a premiéra Serže Sargsjana.

Nejméně dvanáct obětí

V úterý se před ruským velvyslanectvím v Jerevanu konala malá demonstrace. Asi 20 účastníků podle serveru Kavkazskij uzel požadovalo zrušení ruské vojenské základny kvůli úmrtí sedmapadesátileté ženy, kterou podle médií zbil ruský voják. Šlo údajně přinejmenším o dvanáctou místní oběť ruských vojáků.

Pašinjana, vůdce dřívější opozice, v květnu k moci vynesly protesty proti korupci a politickému protěžování. Ztělesňuje radikální zlom po řadě vůdců, kteří Arménii vládli od konce 90. let. Na konci uplynulé dekády skoro dva roky strávil za mřížemi, i když celou dobu odmítal obvinění z rozpoutání masových nepokojů po prezidentských volbách 2008, které nadpoloviční většinou hlasů vyhrál Sargsjan.

Náhorní Karabach

Arménie je jednou z nejchudších zemí bývalého Sovětského svazu. Je silně závislá na pomoci a investicích z Ruska, které má v zemi vojenskou základnu. Země s necelými třemi miliony obyvatel vede mnohaletý spor se sousedním Ázerbájdžánem o Náhorní Karabach.

Z revolucionáře a opozičního novináře premiérem Arménie. Kdo je Nikol Pašinjan?

Číst článek

Ázerbájdžánský region osídlený Armény odhlasoval v roce 1988, jako autonomní region, připojení k Arménii. Zatímco tento krok byl podporovaný Arménií, Ázerbájdžán usiloval o zachování územní integrity.

Zpočátku se jednalo zejména o snahu prosadit určitá práva pro Arménce žijící v Náhorním Karabachu, avšak potyčky a střety přerostly v otevřenou válku mezi Arménií a Ázerbájdžánem, která byla urychlena rozpadem Sovětského svazu.

Přes mezinárodní jednání sponzorované Organizací pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) a její pozorovatelskou misi se nepodařilo konflikt vyřešit. V oblasti se většinou nebojuje a konflikt je zamrzlý, ačkoli v dubnu 2016 došlo k nejvážnějším střetům od příměří v roce 1994. Klíčovou roli v regionu si také nadále udržuje Rusko. Arménie tak balancuje mezi západní cestou a snahou nenaštvat světovou velmoc v bezprostřední blízkosti.

Pašinjan ujišťuje, že vztahy země s Moskvou zůstanou nadále prioritou. Současně chce ale posilovat spolupráci se Spojenými státy a Evropskou unií.

ČTK, och Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme