Kyjev se hájí, Moskva se směje a novináři žasnou: co víme o podivné ‚smrti‘ Arkadije Babčenka?
Jak se vstává z mrtvých? Ruský novinář Arkadij Babčenko by mohl vyprávět – kdyby ovšem jeho zmrtvýchvstání neřídila taktovka tajné služby.
Ukrajinská zpravodajská služba SBU přišla na středeční tiskové konferenci s oznámením, které jasně zodpovědělo pouze jedinou otázku: Zemřel Arkadij Babčenko? SBU totiž prozradila, že přední válečný zpravodaj a horlivý kritik Kremlu, nad nímž od úterního večera truchlili přátelé, kolegové i svět, žije.
Falešná krev a díry od kulek jako ve filmu. V márnici jsem vstal z mrtvých, popsal Babčenko
Číst článek
Jinak ale vystoupení SBU přineslo víc dohadů než vysvětlení. Co je pravda a co kouřová clona? Seznámí se veřejnost s důkazy, které by tvrzení tajné služby podpořily? A dozvíme se vůbec někdy, jak to celé ve skutečnosti bylo? Tady je přehled toho, co víme nyní – a také toho, kde tápeme.
Jak to začalo?
V úterý večer vypustila ukrajinská policie do médií výbušnou zprávu: Arkadij Babčenko, známý ruský disident, který kvůli perzekuci a obavám o svou bezpečnost uprchl z Ruska, se ve svém domově v Kyjevě stal obětí atentátu.
Babčenka našla jeho manželka Olga těsně poté, co ji vyplašily výstřely. Novinář ležel u dveří jejich bytu na břiše a v tratolišti krve, se třemi střelnými ranami v zádech. Zděšená Olga Babčenková okamžitě zavolala záchranku, ale lékaři už jejímu muži nedokázali pomoci. Arkadij Babčenko svým zraněním podlehl v sanitce na cestě do nemocnice.
Tolik ukrajinská policie.
Co dělala policie?
Policisté rovněž oznámili, že Babčenkův vrah neprchl z místa činu nepozorovaně; na útěku ho spatřil svědek. Ten policistům pomohl sestavit identikit, který policie následně zveřejnila. Skica zachycuje čtyřicátníka se šedou bradkou, oblečeného v džínové bundě a kšiltovce.
Muž je na útěku, ale usilovně po něm pátráme, ujišťovala policie. Za nejpravděpodobnější motiv vraždy přitom vyšetřovatelé prohlásili Babčenkovu práci.
Jak reagovala ukrajinská vláda?
Ukrajinské úřady se příliš netajily tím, že Babčenovu smrt vyčítají Moskvě. „Jsem přesvědčen, že ruská totalitní mašinerie mu (Babčenkovi) neodpustila čestnost a zásadovost,“ uvedl na facebooku premiér Volodymyr Hrojsman. „Byl to opravdový přítel Ukrajiny, který světu říkal pravdu o ruské agresi.“
‚Rusofob číslo 10, nepřítel vlasti.‘ Přečtěte si, co novinář Babčenko napsal o svém útěku z Ruska
Číst článek
Šéf ukrajinské diplomacie Pavlo Klimkin mluvil zdrženlivěji: na závěry o tom, kdo za vraždou stojí, je prý ještě brzy. Neopomněl však zdůraznit, že „Rusko využívá i jiné druhy taktiky k destabilizaci Ukrajiny, zejména páchá teroristické útoky, podvratnou činnost a politické vraždy.“
Jak Babčenko obživl?
Spektakulárně: za šokovaných nádechů novinářů na středeční tiskové konferenci, kterou uspořádala SBU. Přítomní žurnalisté nevěřili svým očím, když se k šéfovi SBU Vasylovi Hrycakovi, policejnímu řediteli Serhyjovi Kňazevovi a generálnímu prokurátorovi Juriji Lucenkovi připojil kolega, jehož do této chvíle považovali za zesnulého.
„Tohle byla ta nejlepší tisková konference v mém životě,“ řekla později Reuters zpravodajka Nové Gazety v Kyjevě Olga Musafirová. „Takové emoce jsem na oficiální události ještě nenažila.“ Aneb lakonickými slovy dalšího novináře Sergeje Grišyna: „Babčenko mi (za ten stres) bude muset zaplatit prášky.“
Arkadij Babčenko se totiž vynořil živý a zdravý, byť viditelně rozrušený. „Chci se omluvit za to, čím jste si všichni museli projít. Je mi to líto, ale nijak jinak to udělat nešlo. Zvlášť se chci omluvit svojí ženě za to peklo, kterým si prošla,“ sdělil přítomným.
A SBU veřejnosti prozradila, že místo „vraždy“ ve skutečnosti viděla inscenaci – rozuměj tajnou operaci, jež se připravovala několik měsíců. Jenže proč?
SBU vysvětlila, že objednávka na Babčenkovu vraždu skutečně existovala, a to ze strany ruských tajných služeb. Ty prý plánovaly zařídit smrt celkem 30 na Ukrajině žijících Rusů a Arkadij Babčenko měl přijít na řadu jako první. Podle SBU Rusové za Babčenkovu likvidaci nabídli 40 tisíc dolarů (zhruba 900 tisíc korun) a zrektrutovali dosud nejmenovaného občana Ukrajiny, aby atentát zorganizoval.
Organizátor podle SBU nakonec najal veterána z války na Donbasu, jemuž za vraždu nabídl 30 tisíc dolarů, 15 rovnou a dalších 15, až bude práce odvedena. SBU však plán odhalila a z najatého atentátníka si udělala agenta. „Ve chvíli, kdy se (SBU) dozvěděla o plánovaném činu, jsme byli schopni navázat spolupráci s osobou, jíž byl výkon vraždy nabídnut. Vykonavatel tak byl součástí operace, jejímž cílem bylo usvědčit organizátora a dozvědět se více informací o objednavateli,“ vysvětlil novinářům generální prokurátor Lucenko.
Zinscenovaný „atentát“ prý Babčenkovi zachránil život: organizátoři vraždy podle Lucenka museli uvěřit, že uspěli, aby na sebe upozornili dalším krokem. SBU tvrdí, že právě tak se jí podařilo dopadnout agenta ruských tajných služeb, který zařizoval skutečnou vraždu. Zhruba padesátiletého muže zatkli ve středu odpoledne v centru Kyjeva; prý už měl zakoupenou letenku do Ruska, kam chtěl uprchnout přes třetí zemi. Ukrajinské úřady už publikovaly záběry dotyčného (viz video níže).
„Dokázali jsme nejen zlomit tuto cynickou provokaci, ale také zdokumentovat přípravy tohoto hanebného zločinu ruskými zpravodajskými službami,“ pochvaloval si na tiskové konferenci šéf SBU Hrycak.
Kde jsou důkazy?
Sám Arkadij Babčenko vysvětlil, že mu SBU asi před měsícem předložila důkazy o tom, že mu ruské tajné služby usilují o život. Organizátor atentátu prý nájemnému vrahovi ukázal věci, které mohly mít k dispozici jen ruské úřady. „Ukázal mu kopie mých ruských dokumentů. A fotku, kterou mám jen ve svém pase. Je evidentní, že tuhle zakázku musel mít na starosti někdo, kdo je napojený na ruský stát,“ řekl Babčenko.
Proto novinář souhlasil, že se do tajné operace zapojí. Neměl prý na výběr. „Viděl jsem, jak ti kluci makali,“ pochválil práci SBU. Na twitteru později napsal: „Slíbil jsem, že zemřu, až mi bude 96 let, v tanci na Putinově hrobě.“
Šéf SBU Hrycak zdůraznil, že plánovaná vražda Babčenka je jen střípkem mozaiky. Ruské tajné služby obvinil z toho, že naplánovaly masivní operaci, jejímž cílem mělo být rozdrcení ruských opozičních novinářů a blogerů. Občan Ukrajiny, kterého si Rusové údajně najali, měl prý ještě jeden úkol: nakoupit za ruské peníze zbraně a vytvořit na střední Ukrajině základnu a skrýš.
„Objednávka byla na 300 kalašnikovů, stovky kilogramů výbušnin, neomezené množství munice, munici pro (granátomety) AGS, miny do minometů a mnoho dalších (zbraní),“ řekl Hrycak.
Hrozbu potvrdil také Babčenko. „Zachránili mi život, ale nejdůležitější je, že zabránili vážnějším teroristickým útokům. Skutečně se připravovaly,“ podotkl novinář.
‚Světový smutek šlápl do h*vna.‘ Ruský tisk kritizuje zinscenovanou vraždu Babčenka
Číst článek
Co říká Rusko?
Rusko, respektive jeho vláda, která je s Ukrajinou ve válce, smetla ze stolu jak původní obvinění z provedení Babčenkovy vraždy, tak to nové, že atentát připravovala. Dřívější slova o pomlouvačné kampani nahradila otevřeným výsměchem: Kyjevu ironicky pogratulovala k vyřešení „vraždy“, kterou sám spáchal.
Ruská diplomacie operaci SBU odsoudila jako provokaci a součást protiruské hysterie Kyjeva. Podle mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marije Zacharovové je dobře, že Babčenko žije, ale všechno ostatní je nesmyslná maškaráda a protiruská propaganda.
Rozhořčení vyjádřil také svaz ruských novinářů – ačkoli řada opozičních žurnalistů se ze zprávy, že Babčenko žije, otevřeně raduje.
Bylo tohle nutné?
Kritika na adresu SBU a dalších aktérů „akce atentát“ však zaznívá i z mnoha jiných míst než jenom z Ruska.
Zatím toho totiž víme příliš málo, jak o detailech operace, tak o jejím pozadí. SBU navíc pro svá tvrzení dosud nezveřejnila spolehlivé důkazy – a je otázkou, zda to jako tajná služba vůbec kdy udělá. Pěkně to ve čtvrtek vystihl německý ministr zahraniční Heiko Maas. „Vyvolává to spoustu otázek. Upřímně: informace, které mám, mi nestačí, abych si z nich cokoli odvodil,“ řekl Maas podle Reuters s tím, že večer letí do Kyjeva a doufá v podrobnější vysvětlení.
Kdo chtěl zabít Babčenka? Podezřelým je podnikatel Herman. Tvrdí, že byl součástí hry kontrarozvědky
Číst článek
Nicméně i s předpokladem, že se věci odehrály přesně tak, jak tvrdí SBU, za sebou inscenace v její režii zanechala hořkou pachuť. Konsternaci nepopírají především novináři.
Smutnou poznámku zveřejnila na svém webu Ukrajinska pravda, deník, v jehož redakci pracoval ruský novinář Pavlo Šeremet, který se předloni v Kyjevě stal obětí atentátu. „Bohužel, na Ukrajině se inscenování vražd novinářů daří lépe než jejich vyšetřování,“ napsala.
Operaci SBU odsoudili například Reportéři bez hranic (RSF). „Reportéři bez hranic vyjadřují své nejhlubší rozhořčení v souvislosti s manipulací ukrajinských tajných služeb, což je novým krokem informační války. Pro vládu je vždy velmi nebezpečné hrát si s fakty, zvláště pak využívat novináře pro své falešné zprávy,“ napsal na svém twitteru generální tajemník RSF Christophe Deloire.
Mezinárodní organizace Výboru na ochranu novinářů (CPJ) postupy Kyjeva označil za bezprecedentní a požádala úřady, aby vysvětlily důvody takto drastických opatření. Podle koordinátorky evropské a asijské pobočky organizace Niny Ognjanovové plánuje výbor událost prošetřit.
„Provokace a cirkus. Samozřejmě že okamžitě obvinili Rusko, aniž (případ) prošetřili. Ukrajina zinscenováním smrti Babčenka dala ruské státní televizi obrovský dárek,“ komentoval zvláštní operaci SBU na twitteru zpravodaj britského listu The Daily Telegraph v Rusku Alec Luhn.
„Babčenko je blbec a my všichni jsme osli, že jsme tomu uvěřili,“ uvedl ruský novinář Alexej Kovaljov. „Nemůžu se rozhodnout, jestli je to nejgeniálnější nebo velkolepě hloupá zpráva, o níž jsem kdy slyšel. Myslím, že obojí,“ přidal se moskevský zpravodaj pro Financial Times Max Seddon.
Analytik Mark Galeotti upozornil, že Kreml získal do budoucna skvělý podklad pro vlastní argumentaci. „Když bude zabit někdo další, Rusko může hrát hru ‚jak víte, že se to doopravdy stalo?‘“ varuje Galeotti, který patří mezi přední evropské odborníky na současné Rusko.
Jak se Ukrajina hájí?
Ukrajinská vláda však posutp SBU hájí. „Jsem absolutně přesvědčen, že nebylo jiné cesty,“ řekl podle Reuters prezident Petro Porošenko. Ministr vnitra Arsen Avakov zase uvedl, že ho „pseudomorální“ kritika zpozda hranic překvapila a šokovala. „Zachránili jsme život, rozbili potenciální (teroristickou) síť... to nám ke spokojenosti stačí,“ sdělil v čtvrtek novinářům.
A ukrajinská ambasáda v Londýně požádala své mezinárodní partnery o pochopení pro Ukrajinu i v případě, že k boji s ruskou hybridní hrozbou užívá „neortodoxních metod“.
Sám Babčenko má pro kritiky jasný vzkaz. „Anglický tisk říká, že ta operace udělala víc škody než užitku?“ napsal na svém facebooku. „Chcete užitek? Dejte mi britský pas a ochranu. A pak mě můžete poučovat o tom, jak zachránit moji rodinu.“