Rok od útoků v Barmě. Rohingové si v Bangladeši připomněli výročí svého útěku

Tisíce muslimských Rohingů si v sobotu připomněly výročí jednoho roku od útoků, které je donutily uprchnout z převážně buddhistické Barmy do Bangladéše. Na kopci u uprchlického tábora Kutupalong v Bangladéši se ráno shromáždilo více než 15 tisíc lidí. Mnozí se modlili za svůj návrat do Barmy a požadovali spravedlnost pro své mrtvé příbuzné a sousedy, napsala agentura AP.

Neipyijto/Dháka Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Od loňského srpna, kdy barmská armáda zahájila v Arakanském státě na severu Barmy tažení, do Bangladéše uprchlo přes 700 tisíc příslušníků této menšiny. Tisíce dalších byly při násilnostech zabity.

V Barmě začíná soud s novináři. Hrozí jim vězení za to, že zkoumali masakr Rohingů

Číst článek

OSN operace barmské armády, které spustil útok rohingských povstalců na stanoviště policie v Arakanském státě loni v srpnu, už dříve označila za etnickou čistku.

„25. srpen - černý den,“ zněl jeden z transparentů, který uprchlíci na vzpomínkové akci drželi v rukou. „Chceme spravedlnost,“ bylo napsáno na dalším.

„Jsme Rohingové, jsme muslimové, byli jsme vyhnáni z naší země, z našich domovů,“ řekl přítomným jeden z řečníků. „Chceme spravedlnost. Chceme zpátky domů,“ dodal.

Exodus Rohingů ohrožuje přechod Barmy k demokracii po desetiletích vojenské vlády a kazí pověst barmské civilní vůdkyně a nositelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij v zahraničí.

Tichá bolest rohingských žen a dívek: v uprchlických táborech rodí děti násilníků, barmských vojáků

Číst článek

Su Ťijina vláda odmítá většinu obvinění ze zvěrstev, která byla vznesena uprchlíky vůči bezpečnostním složkám. Podle barmských úřadů bylo vojenské tažení oprávněnou reakcí na násilné útoky povstalců z řad rohingského etnika, jehož příslušníky Barma považuje za nelegální přistěhovalce z Bangladéše a odmítá jim udělit občanství.

Ačkoli Barma tvrdí, že je připravena přijmout Rohingy zpět, a postavila pro navrátilce tranzitní centra, pokračující příliv běženců svědčí o tom, že řešení krize v Arakanském státě je v nedohlednu.

Jen za srpen přišlo do Bangladéše dalších 150 rohingských běženců, od začátku roku jich bylo téměř 13 tisíc.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme