Reportéry Reuters odsoudili v Barmě k sedmi rokům vězení. Novináři vinu popírají

Dva reportéři agentury Reuters byli v pondělí v Barmě odsouzeni k sedmi letům vězení za neoprávněné držení tajných státních dokumentů. Oba muži trvají na své nevině a tvrdí, že jim dokumenty podstrčila policie. Proti rozsudku se již vyslovili velvyslanci USA a Velké Británie i šéfredaktor Reuters, podle kterých jde o krok zpět pro demokracii v Barmě. Evropská unie vyzvala k okamžitému a bezpodmínečnému propuštění novinářů.

Rangún (Barma) (Aktualizováno: 11:23 3. 9. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dvaatřicetiletý novinář agentury Reuters Wa Lone odchází od barmského soudu se sedmiletým trestem.

Dvaatřicetiletý novinář agentury Reuters Wa Lone odchází od barmského soudu se sedmiletým trestem. | Foto: Ann Wang | Zdroj: Reuters

Osmadvacetiletý Ťjo Sou U a dvaatřicetiletý Wa Lone byli zadrženi loni 12. prosince na předměstí Rangúnu a byli obviněni ze získání tajných státních dokumentů. Hrozilo jim až 14 let vězení. Zadrženi byli poté, co se sešli se dvěma policisty, kteří působili v barmském Arakanském státě, kde jsou bezpečnostní složky obviňovány z porušování lidských práv při tažení proti muslimské menšině Rohingů. Před násilnostmi uprchlo od loňského srpna z Barmy do sousedního Bangladéše více než 700 000 Rohingů.

V Barmě začíná soud s novináři. Hrozí jim vězení za to, že zkoumali masakr Rohingů

Číst článek

Reportéři byli obviněni ze získání důvěrných dokumentů, za což jim hrozilo až 14 let vězení. Novináři ale před soudem uvedli, že listiny jim těsně před zatčením podstrčili dva policisté. Tuto výpověď překvapivě potvrdil jeden ze svědků.

Policista Mou Yan Nain, který se s novináři 12. prosince sešel, před soudem v dubnu řekl, že šéf barmské policie rozkázal svým podřízeným, aby na novináře nastražili past, podstrčili jim kompromitující dokumenty, a umožnili tak jejich zatčení.

Zklamání, nespravedlnost

„Dnešek je smutným dnem pro Barmu, pro zpravodaje Reuters a pro média všude na světě,“ uvedl dnes v prohlášení šéfredaktor Reuters Stephen Adler.

„Tito dva obdivuhodní reportéři už strávili téměř devět měsíců ve vězení v důsledku falešných obvinění, která mají za cíl umlčet je a zastrašit média. Bez jakýkoliv důkazů o vině a navzdory přesvědčivým důkazům o tom, že na falešném obvinění se podílela policie, je verdikt odsuzuje k dalšímu odnětí svobody a schvaluje nesprávné chování bezpečnostních složek,“ pokračoval Adler.

Na nenávisti a násilí vůči Rohingům mají velký podíl sociální sítě, uvádí zpráva OSN

Číst článek

„Je to (verdikt soudu) velký krok zpět, pokud jde o přechod Barmy k demokracii, staví se proti spravedlnosti a svobodě slova a barmská vláda ho musí urychleně napravit,“ zdůraznil šéfredaktor Reuters. Uvedl, že nehodlá přihlížet nespravedlnosti páchané na dvou novinářích a zváží, zda v nadcházejících dnech nepožádá o pomoc mezinárodní společenství.

Odsouzení novinářů přichází v době, kdy barmská vláda nositelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij čelí rostoucí kritice ohledně útlaku Rohingů. Převážně buddhistická Barma Rohingy neuznává jako etnikum. Považuje je za nelegální přistěhovalce z Bangladéše, dlouhodobě je pronásleduje a upírá jim občanství a základní lidská práva.

Násilnosti v Arakanském státě začaly poté, co skupiny Rohingů loni v srpnu zaútočily na policejní stanice. Armáda následně zahájila v oblasti operaci, během níž podle svědků vojáci zabíjeli civilisty a vypalovali celé rohingské vesnice. Vyšetřovatelé OSN tento týden uvedli, že by vrchní velitel barmské armády a dalších pět generálů mělo být stíháno za „genocidu“ spáchanou na rohingském etniku. Armáda tvrdí, že většina zabitých Rohingů byli teroristé.

Dlouhý stín na demokracii

V pondělí odsouzení novináři agentury Reuters zdokumentovali případ masakru ve vesnici Indin. Podařilo se jim získat fotografii deseti spoutaných mužů, kteří před svou smrtí klečí na kolenou. Další fotografie zachycují jejich těla zalitá krví v jámě; jedno z nich je bez hlavy.

Su Ťij nebude odebrána Nobelova cena. Je za její jednání do roku 1991 ne za současnost, vysvětluje výbor

Číst článek

Dva z nich ubili buddhističtí vesničané a osm zastřelily ozbrojené složky, řekli reportérům dva vesničané, kteří hromadný hrob hloubili. Sedm barmských vojáků bylo následně odsouzeno k šesti až deseti rokům vězení. Jde o jediný případ, kdy barmská armáda přiznala, že vojáci Rohingy zavraždili.

Znepokojení nad pondělním rozsudkem vyjádřili také velvyslanci USA a Británie v Barmě. „Je to velmi znepokojující pro každého, kdo zde bojoval za svobodná média. Myslím, že je nutné si položit otázku, zda tento proces zvýší nebo sníží důvěru obyvatel Barmy v justici,“ uvedl americký velvyslanec Scot Marciel.

„Mluvím zde za britskou vládu a členské státy EU, jsme velmi zklamáni tímto verdiktem. Svoboda slova a spravedlnost jsou pro demokracii zásadní a tento případ na to vrhl dlouhý stín,“ uvedl britský velvyslanec Dan Chugg.

Evropská unie v prohlášení uvedla, že „vězeňské tresty Ťjo Sou Ua a Wa Lonea by měly být přezkoumány a oba novináři by měli být okamžitě a bezpodmínečně propuštěni“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme