Dvě kola tento týden, další v pondělí. Britští konzervativci zahájili volbu nového premiéra
Lidé ve Velké Británii se 5. září dozvědí jméno svého nového premiéra. Vybírá ho vládnoucí Konzervativní strana. V čele vlády vystřídá končícího Borise Johnsona, který rezignoval minulý týden. Šéf konzervativní parlamentní komise Graham Brady pro Sky News uvedl, že tento týden proběhnou dvě hlasování. Doplní ho další kolo příští týden, po kterém by Británie mohla znát finální dvojici kandidátů.
Vládní konzervativci chtějí výběr svého nového lídra a potažmo premiéra co nejvíc urychlit. Již v úterý se oficiálně otevře a zase zavře nominace kandidátů. Uchazečů o titul lídra Konzervativní strany se přihlásilo zatím jedenáct.
Poslechněte si zprávu o tom, jak funguje volba premiéra ve Velké Británii a kdo může být potenciálním vítězem voleb
Ve středu začne první hlasování konzervativních poslanců. Postupně se o jednotlivých kandidátech hlasuje, dokud nezůstanou poslední dva. Tento okamžik by měl nastat nejpozději do 21. července, kdy se parlament odebere na letní prázdniny.
Od 21. července budou z finální dvojice vybírat členové Konzervativní strany, a to prostřednictvím korespondenčního hlasování. Výsledek, ze kterého vzejde bodový lídr konzervativců a automaticky i premiér Velké Británie, bude oznámen 5. září.
Tři hlavní kandidáti
Jako o favoritovi se mluví o Rishi Sunakovi, což je bývalý ministr financí ve vládě Borise Johnsona a také muž, který minulé úterý svým odchodem z vlády spustil lavinu dalších odchodů, která vymetla z Downing Street Borise Johnsona.
Podle dosavadního vývoje má Rishi Sunak už skoro jistou účast ve finále – bude jedním z dvojice, ze které se bude rozhodovat. Podpořilo ho 38 poslanců, což mu stačí.
Největší šance z dalších deseti kandidátů mají proti Sunakovi dva lidé – šéf zahraničního výboru Tom Tugendhat a někdejší ministryně obrany Penny Mordauntová.
Krupauerová: Za svůj odchod může Boris Johnson vinit jen sám sebe, hlavní problém je jeho charakter
Číst článek
Odstupující premiér Boris Johnson bude nadále v čele kabinetu, byť se i z útrob Konzervativní strany ozývaly hlasy volající po tom, aby byl vybrán nějaký dočasný překlenovací kabinet. Ale v tuto chvíli to nejspíš není téma a vzhledem k obrovskému tempu pro to ani není velký důvod.
Johnson podle svých slov chce dál plnit mandát, který ho dostal ve volbách v roce 2019 do Downing Street, byť se nechce pouštět do žádných velkých změn, jako třeba v daňové oblasti. To čeká na jeho nástupce.
Sám Johnson se nechal slyšet, že do volby nebude nijak vstupovat a nebude ani nějak komentovat, aby žádného kandidáta nepoškodil.