Britští pekaři protestují proti záměru zdanit masové kapsy
Britský ministr financí George Osborne chce navýšit příjmy státní pokladny mimo jiné novými daněmi. Týkat se mají také některých pekařských výrobků. Pekařům se ale nelíbí zejména záměr zdanit ohřívané masové kapsy. Prý by to mohlo zdecimovat celé jejich odvětví. Stovky pekařů se proto chystají demonstrovat svůj nesouhlas před úřadovnou premiéra v Downing Street.
Ministr financí Osborne byl v návrhu státního rozpočtu koncem března nucen balancovat příjmy a výdaje obzvlášť vynalézavě. Britům v důchodovém věku mírně zvýšil penze, což je vítáno, ale zároveň chce zmrazit daňové úlevy důchodců.
Od příštího roku také hodlá zavést strop na finanční dary, jejichž prostřednictvím lze získat značné daňové slevy. Vládě se totiž nelíbí, že někteří majetní lidé věnující peníze na dobročinné účely platí velmi malé daně z příjmu.
Největší kontroverzi však, zvláště mezi pekaři, vyvolal Osbornův záměr už od října tohoto roku důsledně vybírat dvacetiprocentní daň z přidané hodnoty z ohřívaných polotovarů prodávaných přes ulici.
Podle premiéra Davida Camerona toto opatření není nic nového: „Nigel Lawson zavedl jako ministr financí daň z přidané hodnoty na ohřívané potraviny prodávané přes ulici před více než dvaceti lety. Od té doby dani podléhají pirožky a mnohé jiné polotovary. Některé firmy se ale snaží daň obcházet, vedou soudní pře a podobně. Vláda musí zajistit uplatňování pravidel férově, protože například není správné, když malý živnostník prodávající smažená kuřata účtuje svým zákazníkům DPH, zatímco hypermarkety nemusí platit DPH z čerstvých grilovaných kuřat.“
„My prodáváme opékané sendviče s anglickou slaninou a klobásou. Za ně účtujeme DPH, zatímco když prodáváme studený rohlík s klobásou, tak z toho daň neplatíme. Když produkty prodáváme z ohřívacího pultu, musíme účtovat DPH. V každém případě mě ohřívané zboží stojí víc, protože celý den užíváme elektřinu, takže na tom vlastně nevydělám,“ vysvětluje Barbara Levyová z pekařství J&J ve Waltonu na Temži u Londýna.
Na masové kapsy, zvané cornish pastiše podle západoanglického hrabství Corwnall, se daň dosud nevztahuje, ale vláda chce kapsy také zdanit. To se vůbec nelíbí pekařům v hrabství Cornwall i jinde.
Chystají dokonce protestní pochod k úřadovně premiéra Downing Street ještě před ukončením veřejných konzultací 2. května.
Typická cena masové kapsy by stoupla ze dvou liber na dvě padesát. A to by podle některých pekařů mohlo zdecimovat jejich celé odvětví.
Vyhlídka vyšších cen mezi pekaři není populární. V tom smyslu se vyjádřila i Barbara Levyová, která dokonce uvažuje o zastavení linky ohřívaných potravin. Časy jsou podle ní drsné a nemůže si dovolit zvednout ceny.