Části Bosny, Chorvatska a Černé Hory zasáhl výpadek proudu. Nefungují tramvaje, nelze nakupovat

Rozsáhlé části Černé Hory, Bosny a chorvatské Dalmácie v pátek postihl výpadek v dodávkách elektrického proudu. Informují o tom místní média, podle nichž v důsledku takzvaného blackoutu nastal chaos v dopravě. Dodávky se postupně daří obnovovat. Region se nyní potýká s vlnou veder, teploty tam přesahují 40 stupňů Celsia.

Aktualizováno Podgorica, Sarajevo, Záhřeb (Aktualizováno: 17:11 21. 6. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaderná elektrárna Dukovany

V bosenském hlavním městě Sarajevu stojí tramvaje a bez elektřiny je i řada dalších měst po celé zemi | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

V chorvatském Splitu podle stanice N1 nefungují semafory, městem znějí sirény záchranných služeb. Proud nemá ani Dubrovník, Zadar, Omiš, Makarska a řada dalmatských ostrovů. V bosenském hlavním městě Sarajevu se zastavily tramvaje a bez elektřiny se ocitla i řada dalších měst po celé zemi.

Výpadky na Ukrajině budou delší kvůli poškození elektráren. Lidé mají šetřit elektřinou

Číst článek

„Na silnicích je už úplný chaos, semafory nefungují, občané si v obchodech nemohou nic koupit, protože soustavy nefungují. Restaurace, kavárny... všichni jsou v obrovských problémech,“ uvedl chorvatský list Slobodna Dalmacija.

Deník citoval vyjádření chorvatského distributora elektřiny HEP, podle něhož měl výpadek původ v Albánii a Černé Hoře.

Odběratelé budou podle společnosti dostávat proud zpět postupně a je těžké odhadnout, kdy se provoz sítě vrátí k normálu. „Je to velký výpadek, možná 20 let nepamatujeme, že by na tak velkém území nastal tak výrazný výpadek,“ uvedla firma.

Podle N1 se po necelé hodině výpadku podařilo dodávky obnovit v částech Dalmácie a Černé Hory.

V Černé Hoře mají dodávky proudu pouze města na severu země. Výpadek potvrdil na sociálních sítích také operátor černohorské přenosové soustavy CEDIS.

Dalším Putinovým cílem může být Balkán. Už teď zneužívá jejich neukončenou historii

Číst článek

Černohorský ministr energetiky Saša Mujović později odpoledne uvedl, že se technici stále snaží zjistit, ve kterém místě přenosové soustavy výpadek přesně nastal. K poruše došlo v důsledku velké zátěže sítě, náhlého nárůstu spotřeby způsobeného vysokými teplotami a kvůli vysokým teplotám, citovala ministra agentura Reuters.

Výpadek registrovala také Albánie, i tam však byly dodávky mezitím obnoveny. Tamní operátor přenosové soustavy OST podle stanice A2 uvedl, že závada nastala na interkonektoru s Řeckem. Důvodem byly extrémní teploty.

Podle agentury HINA se dosud nikdy nestalo, aby elektroenergetická soustava zkolabovala hned ve třech zemích najednou.

Léto bývá na Balkáně horké pravidelně, zřídkakdy ale teploty dosahují 40 stupňů Celsia už v polovině června, připomíná agentura AP. Současnou vlnu veder podle meteorologů způsobil horký vzduch z Afriky.

Začátkem tohoto týdne zavedly úřady v Severní Makedonii mimořádná opatření v souvislosti s vysokými teplotami. Platit mají do neděle, kdy by vedra měla začít ustupovat. Doporučení nezdržovat se na slunci mezi 11.00 a 15.00 vydalo také Srbsko.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme