Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Další reformy, nebo konec šetření? Řecko hlasuje o novém vedení země

Řekové dnes v předčasných volbách rozhodují o novém složení parlamentu. Výsledek hlasování rozhodne o tom, jestli bude země pokračovat v zavádění reforem, nebo jestli se zmírní dopady úsporných opatření na obyvatele. Volební místnosti se uzavřou v 18 hodin středoevropského času.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řekové v předčasných volbách rozhodují o novém složení parlamentu

Řekové v předčasných volbách rozhodují o novém složení parlamentu | Zdroj: Reuters

„Doufám, že vyhraje někdo, kdo opravdu začne v tomto státě vládnout. Dnes je všechno nejisté. Nikdo neví, kam vlastně Řecko směřuje. Čekám tedy, že po volbách budeme mít konečně schopnou vládu,“ říká vysokoškolačka Martha, která si ke studiu musí přivydělávat.

Právě shání novou práci, protože jedna brigáda už jí skončila. Také bratři Kristos a Alexandru mají celkem jasno – volili radikálně levicovou koalici Syriza.

Věří, že z voleb vzejde poprvé vláda, která se bude skutečně zajímat o pracující. Mnoho mladých je dnes bez zaměstnání, podle nich se dá proto od nové vlády čekat zahájení změn, které potřebuje nejen Řecko, ale i celá Evropa.

Přehrát

00:00 / 00:00

Řekové vybírají novou vládu. Hlasovací místnosti v Aténách navštívil zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Pavel Novák

Důchodkyně paní Irini naopak chce, aby vše zůstalo při starém a v Řecku se stejně jako posledních 40 let střídali u vládního kormidla socialisté ze strany PASOK a konzervativci z Nové demokracie:

„Doufám, že žádná změna nepřijde. Samozřejmě podporuji Novou demokracii. Žijeme v těžkých časech pro naši zemi, opravdu těžkých.“

Předvolební průzkumy dávaly největší šance na vítězství radikálně levicové koalici Syriza. Její případné vítězství by znamenalo nejistotu pro Evropskou unii.

V rámci předvolebních slibů chce totiž Syriza dojednat zmírnění podmínek záchranných půjček a nezavádět tolik úsporných opatření, jak žádají Evropská centrální banka, Mezinárodní měnový fond a Evropská komise.

Pokud se dostane k moci, Syrize se pravděpodobně podaří prosadit daň pro bohaté, například pro majitele několika nemovitostí. Není ale jasné, jak chce v souladu se svými sliby zajistit chudým Řekům zdarma veřejnou dopravu a elektřinu nebo vytvořit nová pracovní místa.

Chceme prosperitu, vědí Řekové. Na cestě k ní však zajedno nejsou

Číst článek

Záleží samozřejmě také na tom, jestli by Syriza zároveň získala i většinu v parlamentu, nebo by musela hledat koaliční partnery.

Lídr Syrizy Alexis Tsipras je optimistický, podle něj dnes Řekové prožívají historický den. K vytvoření jednobarevné vlády by mu díky specifikům řeckého volebního systému stačilo získat pouhých 41 procent hlasů.

V zemi panuje 25procentní nezaměstnanost a velká část Řeků si přeje konec politiky utahování opasků, která stejně nevedla k ozdravení hospodářství a snížení veřejného dluhu.

Řecké politické strany | Foto: Český rozhlas

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme