Trump a Putin jednají o příměří. ‚Potkali se dva psychopati, tak si rozumí,‘ míní historik Kelin

V saúdskoarabském Rijádu se jednalo o příměří na Ukrajině, které zprostředkovávají USA pod vedením Donalda Trumpa. Zatím však dohodly jen ukončení bojů v Černém moři, které Moskva navíc podmiňuje zrušením některých západních sankcí. „Vladimir Putin vidí, že Trump, natož Evropská unie nejsou schopni ho zahnat tak do kouta, aby to musel vzdát,” poukazuje v Osobnosti Plus Alexej Kelin, historik a spoluautor knihy Dějiny Ruska 20. století.

Osobnost Plus Moskva/Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kreml vzápětí poté, co se začalo mluvit o příměří v Černém moři, prohlásil, že klid začne platit, až když Západ stáhne některé ze svých sankcí. „Potkali se dva psychopati, tak si rozumí. Co od toho čekáte jiného,“ glosuje Kelin jednání Trumpa a Putina.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý díl pořadu Osobnost Plus, hostem je Alexej Kelin, historik a spoluautor knihy Dějiny Ruska 20. století

„Možnost, která byla v devadesátých letech, tedy zastavit ten horor, který se na východě zrodil, jsme propásli. Máme 80 let od platnosti Jaltské dohody o rozdělení světa a teď nás čeká zjevně nová dohoda o rozdělení světa,“ myslí si historik, který je potomkem donských kozáků.

Považovat v dnešní době Rusko za partnera, jak to například prosazoval někdejší prezident USA Barack Obama, je podle Kelina naivní – Rusko v současném stavu nikdy nemůže být spolehlivé.

Zároveň připomíná, že i denacifikace v Německu po druhé světové válce trvala dlouhé roky. „Rusko by mohlo být jiné. Ale není. Všechno, co se děje, nahrává tomu, aby byla putinovská propaganda účinná,“ míní. 

„Jediné řešení je výměna generací,“ doufá. A zároveň kritizuje západní civilizaci. „Hlavní hodnotou dneska není slušnost, morálka, etika. To je samoúčelnost pro krasoduchy. Pojem pravdoláskaři se používá jako výsměch nebo nadávka a tak dále. Hlavní hodnotou jsou peníze, zisk, konzum. Tak tohle jsou výsledky,“ podotýká ve vysílání Českého rozhlasu Plus.

Západní sankce

Přestože Moskva nyní usiluje o zrušení západních sankcí, na ruský byznys podle Kelina nemají tak výrazný vliv.

25:31

Trump jedná s Putinem i proto, že Spojené státy hledají spojence proti Číně, míní historik Hlaváček

Číst článek

„Sankce jsou víceméně demonstrativní. Když mluvím s lidmi, kteří ještě stále jsou třeba v Moskvě, Petrohradu a tak dále, tak žádný deficit zboží nepociťuji. Všechno tam je, všechno se tam dováží. Třeba ruskou ropu Západ kupuje přes Indii. Peníze prostě nesmrdí. Právě proto, že se neudělaly skutečně účinné sankce, tak Putin je dneska tam, kde je,“ soudí.

Ruský prezident samozřejmě ve vyjednávání s Američany na zrušení sankcí tlačí. Kelin si to vysvětluje tím, že chce potěšit své oligarchy, kteří mají obrovské majetky v zahraničí.

„Potřebuje pro svoje spřízněnce něco vysmlouvat. Je v situaci, kdy vidí, že Trump, natož Evropská unie nejsou schopni ho zahnat tak do kouta, aby to musel vzdát,“ domnívá se historik.

Má ještě Ukrajina možnost ruskou armádu ze své země vytlačit? Jak se Rusko v průběhu války změnilo? A jak velké území Ukrajiny je Trump ochotný obětovat pro příměří? Poslechněte si celý díl pořadu Osobnost Plus ze záznamu v úvodu článku.

Barbora Tachecí, job Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme