Brusel neplánuje plošný zákaz olověných broků. V českých mokřadech se nesmí používat už několik let

Evropská komise popřela, že by navrhla plošný zákaz používání olověných broků a rybářských závaží. Mluvčí komise Radiožurnál informovala, že žádné rozhodnutí v tomto směru nepadlo. Brusel navrhuje pouze zákaz použití olova v oblastech mokřadů, jenž už v Česku ale několik let platí.

Brusel (Aktualizováno: 21:09 20. 1. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská komise (ilustrační foto)

Studii ohledně dopadu olova na oblasti mimo mokřady zatím Evropská komise vyhodnocuje a o dalším postupu nerozhodla. | Foto: Thijs ter Haar | Zdroj: Flickr.com

„Návrh počítá s přijetím nových opatření na úrovni Evropské unie, která by zakázala použití olověné munice v mokřadech. Umožnila by harmonizovaný přístup a vyšší efektivitu národní legislativy, která už teď platí ve 24 členských zemích a v různém stupni omezuje použití olověné munice v mokřadech,“ napsala mluvčí Evropská komise v prohlášení pro Český rozhlas.

Mezi zeměmi, kde se k lovu vodního ptactva olověné náboje nesmí používat už teď, je i Česká republika.

„Poslední informace, kterou mám, je, že by se měla řešit otázka používání olověného střeliva pouze v oblastech mokřadů a moc nechápu tu bouři v české sklenici vody, protože pokud vím, tak ČR zavedla takový zákaz už v roce 2011,“ potvrzuje pro Radiožurnál místopředseda Výboru pro životní prostředí Evropského parlamentu Pavel Poc z ČSSD s tím, že podle něj jde o čistě expertní, nikoli politickou debatu.

Měl jsem doma 30 let olověné vodovodní trubky, řekl Kubera a podpořil petici proti zákazu olověných střel

Číst článek

Rozšíření v Česku už platného zákazu do dalších států podporuje. „Jde podle mého názoru o velmi moudré opatření. Viděl jsem vědecké práce, které rizika potvrzují. Olovo je jedovaté, nemůžeme racionálně hovořit o povolené dávce. Bez pochyby jde o vysoce toxický kov. Druhá věc je, jestli zahajovat debatu o střelivu například pro ozbrojené složky. Překvapuje mě, že se k tomu vůbec dostáváme, protože pokud vím, tak taková debata prostě neexistuje,“ uvedl.

Obavy českých myslivců a rybářů

Čeští zástupci držitelů zbrojních průkazů, myslivců a rybářů Parlamentu adresovali výzvu, ve které se proti údajně hrozícímu zákazu brání. Její autoři tvrdí, že zastupují tři čtvrtě milionu českých občanů.

Za olověné střelivo podle jeho zastánců neexistuje adekvátní náhrada. Evropská agentura pro chemické látky (ECHA) tvrdí, že cenově přijatelnou alternativou by mohly být ocelové náboje. Ty ale mají jiné vlastnosti. Podle kritiků případného zákazu by pro lovce zvýšily riziko zásahu odraženými fragmenty, protože ocel je tvrdší než olovo.

Evropský parlament schválil zákaz některých jednorázových plastů, je přísnější než původní návrh

Číst článek

Prezident uskupení Liga Libe Pavel Černý věří, že si čeští politici zachovají zdravý rozum. Výzvu iniciátoři akce ve čtvrtek adresovali šéfům obou komor parlamentu a úřadu vlády. Obrátit se chystají také na prezidenta Miloše Zemana. Petici už podpořil předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS). „Já jsem 30 let měl doma olověné vodovodní trubky, čili podle těchto teorií už jsem tady dávno neměl být. Nevím, připadám si docela zdravý,“ řekl.

Unijní experti před olovem varují

Zprávy o plošném zákazu se opírají o studii již zmíněné Evropské agentury pro chemické látky ze září 2018, která takové omezení doporučila. Agentura ale nemá pravomoc o případném zákazu sama rozhodnout.

Ve své studii spočítala, že každoročně v evropské krajině skončí až 19 000 tun olověné munice. Z toho 14 000 tun v oblastech mimo mokřady. Dalších 2000 až 6000 tun odpadu ročně tvoří rybářská závaží. Olovo je přitom jedovaté a po požití se rozpouští v žaludečních kyselinách.

„Lovci tradičně vyvrhují ze zabité zvěřiny vnitřnosti, a buďto je nechávají ležet na zemi nebo je zakopou. Vnitřnosti, které obsahují fragmenty olověného střeliva, potom žerou zvířata (včetně ptáků a savců), ať už byly zakopané nebo ne. Živočichové jsou tak vystaveni otravám olovem,“ píše agentura ve studii.

Racky zabíjí sáčky na českých skládkách. ‚Ještě větší problém je naše zemědělství,‘ varuje ornitolog

Číst článek

Odhaduje, že po náhodném požití olova ročně uhyne mezi jedním až dvěma miliony ptáků. Riziku jsou podle agentury vystaveni i lidé, kteří ve velkém množství pojídají zvěřinu. I po vyříznutí tkáně se střelou totiž mohou ve zvěřině zůstávat mikročástice olova. Intoxikace olovem pak podle studie může vést například k poruchám vývoje nervové soustavy u dětí.
ECHA proto došla k závěru, že rizika ospravedlňují dodatečná opatření.

Žádné rozhodnutí nepadlo

Opatření týkající se zákazu použití olova v mokřadech už Evropská komise připravuje. V příštích týdnech se chystá obrátit na členské státy a zahájit s nimi o návrhu expertní diskuzi. Pokud budou země EU souhlasit, mohla by komise zákaz týkající se mokřadů prosadit ještě do konce svého funkčního období. Mandát jí končí na podzim.

Ohledně dalšího postupu v oblastech mimo mokřady žádné rozhodnutí nepadlo, obsah studie komise zatím stále vyhodnocuje. „(Evropská komise) nepřijala rozhodnutí, zda požádat ECHA o přípravu o omezujících opatření v použití olověné munice i v jiných terénech než jsou mokřady,“ píše se v prohlášení.

Viktor Daněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme