Azylanti musejí dostávat stejné sociální dávky jako občané unie, rozhodl evropský soud
Země Evropské unie nesmí vyplácet azylantům s časově omezeným povolením k pobytu nižší sociální dávky než svým vlastním občanům. Rozhodl o tom Soudní dvůr Evropské unie v Lucemburku, který se zabýval situací v Horních Rakousech. V rakouské spolkové zemi u hranic s Českem schválili snížení dávek jedné skupině azylantů už v létě 2016, informovala agentura APA.
Hornorakouský zemský sněm v Linci, v němž mají většinu křesel stejně jako na spolkové úrovni Rakouská lidová strana a protiimigrační Svobodná strana Rakouska, schválil v červnu 2016 snížení dávek azylantům, kteří požívají časově omezenou ochranu.
Rakousko nepřijme globální pakt OSN o migraci. ‚Stírá rozdíly mezi legální a nelegální migrací‘
Číst článek
Tito lidé dostávají v současné době místo 921 eur, na které mají nárok Rakušané, jen 520 eur. K základu ve výši 365 eur je bonus 155 eur za projevenou snahu se integrovat. Aby druhou složku azylant dostal, musí podepsat „integrační dohodu“, navštěvovat kurzy němčiny a absolvovat školení, která zlepší jeho budoucí uplatnění na trhu práce.
Hornorakouské opatření se týká jen těch azylantů, kteří dostali časově omezené povolení k pobytu. Uprchlíci, kterým byl přiznán časově neomezený azyl, dostávají nadále stejné dávky jako rakouští občané.
Nerovnost příjemců dávek
Cílem zemské vlády, která opatření před dvěma lety prosadila, bylo především snížit atraktivitu Horních Rakous v očích přicházejících imigrantů.
Už v době jeho přijetí toto opatření kritizovala opozice, která upozorňovala, že jej soudy zruší, neboť na jeho základě dochází k nerovnosti mezi domácími příjemci sociálních dávek a azylanty.
‚Vypadněte ze země!‘ Obyvatelé Tijuany demonstrovali proti migrantům, kteří v karavaně cestují do USA
Číst článek
Soudní dvůr Evropské unie jí dal v dnes zveřejněném rozhodnutí za pravdu, a vyhověl tak stížnosti, kterou podala u rakouských soudů jedna z postižených rodin z Afghánistánu. Snížení dávek není podle soudců v souladu s evropským právem.