Evropský soudní dvůr posunul rozhodnutí o žalobě na Česko kvůli migrantům. Stanovisko vydá na podzim
Generální advokát Soudního dvora Evropské unie odložil vydání stanoviska k žalobě Evropské komise proti Česku, Polsku a Maďarsku kvůli jejich odmítání podílet se na přerozdělování žadatelů o azyl podle stanovených kvót. Původní termín počítal se zveřejněním názoru advokáta 29. července, nové datum zatím určeno není. Patrně to ale nebude dříve než v září, informovala v úterý tisková služba soudu.
Komise loni v lednu poslala trojici středoevropských zemí k unijnímu soudu kvůli jejich odmítání účastnit se jednorázového programu přerozdělování žadatelů o azyl, kteří dorazili do Itálie a Řecka. Program, na kterém se státy Evropské unie přes odpor Česka, Slovenska, Maďarska a Rumunska shodly v roce 2015, skončil po dvou letech v září 2017.
Devět z deseti žádostí zamítnuto. Proč Česko uplatňuje nejtvrdší azylovou politiku ze států Evropské unie?
Číst článek
Mechanismus kvót měl pomoci Řecku a Itálii, kam se uchýlilo množství uprchlíků mířících do Evropy ze Sýrie, ale také z dalších států, mimo jiné z Afriky. Obě jihoevropské země příliv migrantů nezvládaly.
Plán předpokládal přesun až 160 tisíc lidí s nárokem na mezinárodní ochranu, ovšem státy si z Řecka a Itálie rozebraly jen něco více než 32 tisíc osob. Česko přijalo pouze 12 lidí a tehdejší vláda premiéra Bohuslava Sobotky jednoznačně oznámila, že se na programu podílet nehodlá.
Stanovisko generálního advokáta není pro Soudní dvůr Evropské unie závazné, nicméně při svém rozhodování se jím tato instituce ve většině případů řídí.