Federální soudce v Kalifornii zrušil zákaz držení útočných zbraní. Je podle něj v rozporu s ústavou
Americký federální soudce v pátek zvrátil zákaz držení útočných zbraní v Kalifornii, který je v tomto státě v platnosti již tři desetiletí. Verdikt vzápětí kritizoval kalifornský guvernér Gavin Newsom z Demokratické strany, podle nějž toto rozhodnutí znamená „přímé ohrožení bezpečnosti a životů nevinných Kaliforňanů“.
Soudce Roger Benitez v 94stránkovém zdůvodnění svého verdiktu uvedl, že zákaz útočných zbraní, který v Kalifornii platí od roku 1989, je v rozporu s ústavním právem Američanů vlastnit zbraně.
Benitez zdůraznil, že ve většině ostatních amerických států je tento typ zbraní povolený a naprostá většina občanů nezneužívá tyto zbraně k nelegálním účelům.
Vojáci USA při cvičení v Bulharsku omylem obsadili firmu na olej. ‚Nepadl jediný výstřel,‘ zdůrazňují
Číst článek
Státu Kalifornie dal Benitez 30 dní na odvolání.
‚Pro domov i do bitvy‘
„Stejně jako švýcarský armádní nůž, je i oblíbená puška AR-15 dokonalou kombinací obranné zbraně pro domov i vlast. Dobrá pro domov i do bitvy,“ napsal soudce.
Podle kalifornského guvernéra Newsoma uvedené srovnání „snižuje důvěryhodnost soudního rozhodnutí a je ranou pro rodiny, které kvůli těmto zbraním přišly o své blízké“.
Guvernér slíbil, že bude proti rozhodnutí bojovat. „Nevzdáme tento boj a budeme dál prosazovat takové zákony o držení zbraní, které se řídí zdravým rozumem a chrání životy lidí,“ prohlásil Newsom.
Epidemie násilí
Agentura AFP podotkla, že verdikt federálního soudce přichází v době, kdy ve Spojených státech roste počet útoků střelnými zbraněmi.
‚Je to epidemie a musí se zastavit.‘ Biden představil soubor opatření ke kontrole střelných zbraní
Číst článek
Před necelými dvěma týdny bylo dějištěm jednoho z nich kalifornské město San Jose, kde bývalý pracovník regionálního dopravního podniku postřílel v železničním depu devět lidí a poté spáchal sebevraždu.
Při pátrání ve střelcově domě, který byl krátce před útokem zapálen, bylo tento týden objeveno 12 palných zbraní a asi 22 000 kusů munice.
Případy hromadné střelby zažily v poslední době také státy Florida, Indiana, Colorado nebo Georgie.
Americký prezident Joe Biden násilí páchané střelnými zbraněmi v USA označil za epidemii, jež musí skončit.