Neudělal bych nic, co by uškodilo Polsku, píše bývalý zaměstnanec Huawei podezřelý z čínské špionáže

„Jsem nevinný,“ píše v prvním vyjádření od svého zadržení za špionáž Číňan Wej-ťing Wang, který donedávna působil v Polsku jako obchodní ředitel tamní pobočky společnosti Huawei. Společně s ním 8. ledna zadržela polská civilní kontrarozvědka ABW i svého bývalého důstojníka Piotra D. Oba viní ze spolupráce s čínskou rozvědkou.

Varšava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Reklama čínské společnosti Huawei v centru Varšavy

Reklama čínské společnosti Huawei v centru Varšavy | Zdroj: Profimedia

„Nikdy jsem vědomě nebyl v kontaktu a určitě jsem nespolupracoval s jakoukoli rozvědkou, zejména s čínskou,“ zdůrazňuje ve vyjádření Wej-ťing Wang. Médiím ho zaslal jeho právník, Wang je v současnosti ve vazbě.

Kapitán Piotr, polonista Wej-ťing. Kdo jsou muži obvinění z čínské špionáže ve Varšavě?

Číst článek

„Neudělal bych nikdy nic, co by mohlo uškodit Polsku. Pracoval jsem v Huawei s tisícovkami obyčejných, pracovitých lidí na celém světě, chtěl jsem přiblížit produkty a technologie všem našim klientům, aby je mohli využívat, radovat se z nich a být spokojení,“ napsal dál Wang, který v Polsku používal jméno Stanisław.

Z konzulátu do Huawei

V Polsku žil Wej-ťing Wang už před 13 lety, kdy začal pracovat na čínském konzulátu v Gdaňsku. A polsky se i domluví, jelikož vystudoval polonistiku na Pekingské univerzitě zahraničních studií.

V roce 2011 začal Wang pracovat pro Huawei, kde měl na starost vztahy s veřejností a kontakty se zástupci polské diplomacie. Předloni se stal ředitelem obchodu. Jeho hlavním úkolem byl prodej produktů firmy ve veřejném sektoru.

Několik dní po Wangově zadržení ho společnost Huawei propustila. Vedení firmy zdůvodnilo takový krok poškozením dobrého jména značky.

Wang teď napsal, že Huawei je bez viny. „Podle mého nejlepšího vědomí je společnost Huawei nevinná a všechny negativní názory, které jsou proti firmě směřovány ve spojení s mým zadržením, nemají žádný reálný základ. Jediným cílem mojí práce byl rozvoj spolupráce mezi Huawei a Polskem v oblasti investic a rozvoje pokročilých technologií,“ tvrdí zadržený Číňan.

Kapitán kontrarozvědky Piotr

Polák Piotr D., kterého zadrželi společně s Wangem, byl dřív kapitánem kontrarozvědky ABW a radil i jejímu tehdejšímu šéfovi. Působil ve vedoucí funkci na ministerstvu vnitra a administrace, ale i v Úřadu pro elektronickou komunikaci, tedy polské obdobě Českého telekomunikačního úřadu.

Firma Huawei je ochotná ukázat svá zařízení pro vývoj produktů, oznámil v Davosu její šéf

Číst článek

Zabýval se přitom bezpečností vládních informačních systémů a byl u zavádění státního komunikačního systému CATEL (System Łączności Rządowej).

V západních zemích čelí nyní firma Huawei obviněním, že úzce spolupracuje s čínskou vládou a že její zařízení je uzpůsobeno pro špionáž. Společnost taková obvinění odmítá.

Kontrarozvědka ABW varovala polskou vládu před využíváním technologií čínských firem, ta takový krok zvažuje. Pro státní správu teď platí varování před používáním produktů Huawei.

Český úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) před Vánocemi upozornil, že používání softwaru i hardwaru čínských společností Huawei a ZTE představuje bezpečnostní hrozbu.

Před čínskými špiony v České republice varovala nedávno ve své výroční zprávě za rok 2017 kontrarozvědná Bezpečnostní a informační služba (BIS). Prezident Miloš Zeman následně její závěry zpochybnil a tento obvinil ředitele NÚKIB i ředitele BIS, že ohrozili pozici a ekonomické zájmy České republiky v Číně.

haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme