‚Žena patří do kuchyně.‘ Mladí australští muži jsou větší sexisti, data poukazují na sílící vliv ‚manosféry‘
Mladí Australané vykazují víc sklonů k sexismu než starší muži, ukazuje průzkum institutu e61. „Žáci ve školách čím dál častěji tvrdí, že platový rozdíl mezi muži a ženami neexistuje, že si ženy vymýšlejí znásilnění a že žena patří do kuchyně,“ říká socioložka Samantha Schulzová pro deník The Guardian. Situace potvrzuje závěry březnového průzkumu OSN, podle kterého se vlivem tzv. „manosféry“ dostává misogynie do hlavního proudu po celém světě.
„Obecně víme, že průměrná podpora tradičních genderových rolí za posledních dvacet let klesá,“ říká pro deník The Guardian australská ekonomka Erin Clarkeová. „Ale muži generace Z jsou v tomto ohledu výjimkou.“
Nenávidí ženy a chodí na plastiky. Jak souvisí TikTok s hnutím incelů?
Číst článek
Clarkeová analyzovala vývoj názorů na genderové role mezi lety 2001 a 2023. Zaměřila se na to, jak lidé odpovídají na výroky jako „je lepší, když muž vydělává peníze a žena se stará o domácnost a děti“, nebo „muži jsou obecně lepší političtí lídři než ženy“.
Z výsledků výzkumu vyplývá, že zatímco mladé Australanky se od tradičních představ stále více odklánějí, mladí muži, především ve věku 15 až 24 let, naopak těmto názorům přitakávají více než starší generace. Tento trend přetrvává i po zohlednění faktorů, jako je vzdělání, partnerský status či místo bydliště (město vs. venkov).
‚Udělej mi sendvič‘
„Učitelé čím dál častěji slýchají od chlapců poznámky jako třeba ‚udělej mi sendvič‘, moderní verzi sexistického stereotypu, že žena patří do kuchyně,“ poukazuje socioložka Samantha Schulzová z univerzity v Adelaide.
Její výzkum se zaměřuje na rostoucí agresivitu chlapců vůči učitelkám na školách i univerzitách. Nově zveřejněná data podle ní potvrzují, že australští muži generace Z skutečně vykazují rostoucí míru sexismu.
Shoduje se tak i s dřívějšími výzkumy, které ukazují rostoucí vliv tak zvané manosféry, tedy sítě webů, blogů, influencerů a diskuzních fór, které propagují postoje o nadřazenosti mužů.
Schulzová potvrzuje, že se sexistické chování mladých mužů stupňuje. Univerzitní personál podle ní stále častěji hlásí neuctivé chování ze strany studentů a řada žen se na ni obrací kvůli výhrůžkám studentů ve chvíli, kdy učí o diverzitě nebo působí v netradičních, tedy dříve převážně mužských, oborech, například v byznysu.
Radikalizace mužů
Mladí muži navíc mnohem častěji než předchozí generace věří, že muž, který zůstane doma s dětmi, není „dost mužný“.
Mladí muži a ženy se vzdalují, trend přichází i do Česka. ‚Řeší se identity, ale nejde o válku pohlaví‘
Číst článek
Podle ekonomky už dřívější australské výzkumy zaznamenaly nárůst sexismu, sexuálního obtěžování a misogynie na australských školách. Algoritmy sociálních sítí přivádějí mladé muže do kontaktu s manosférou, která následně posiluje jejich misogynní postoje a může vést k radikalizaci – podobně jako v případě pravicového extremismu.
Jako jeden z čelních představitelů manosféry bývá zmiňován Andrew Tate, který je obviněný ze znásilnění a obchodování s lidmi a který má na sociálních sítích miliony sledujících. Patří sem ale také samozvaní „aktivisté za mužská práva“, takzvaní incelové.
Podle zprávy OSN k letošnímu mezinárodnímu dni žen je manosféra odpovědná za to, že se misogynie dostala do hlavního proudu. „Jde o odpor proti dosaženému pokroku v oblasti rovnosti pohlaví a o cílené útoky na obhájkyně ženských práv, političky a další ženy, které se veřejně vyjadřují ke genderové rovnosti,“ uvádí zpráva.
Podobné závěry vyplývají i z globálního průzkumu agentury Ipsos, který letos ukázal, že zhruba polovina Australanů si myslí, že rovnosti pohlaví už bylo dosaženo dostatečně a mnozí mají za to, že se od nich očekává příliš mnoho v rámci podpory rovnosti.