I v Káhiře jsou místa spojená s Ježíšem. Turistu po nich provede koptský kněz i muslim
Svatá rodina utíkala před králem Herodem s novorozeným Ježíšem do Egypta a egyptští křesťané jsou na tuto skutečnost patřičně hrdí. Po celé zemi ukazují a uctívají místa, kde se údajně Josef s Marií a Ježíšem po čtyři roky skrývali. Dvě taková místa lze najít i na území dnešní Káhiry.
Zvony svolávají k ranní mši do kostelů v takzvané Staré Káhiře. V římských dobách tu stávala pevnost Babylon a po příchodu Arabů se v bývalé pevnosti udržela křesťanská a židovská komunita. Prastarý kostel svatého Sergia, arabsky Abú Serga, tu ukrývá jeskyni, ve které podle Egypťanů našla Svatá rodina úkryt.
„Svatá rodina na útěku z Betléma mířila právě do tohoto místa v dnešní Káhiře. A to proto, že tady v Babylonu žila největší židovská komunita v Egyptě. Podle historiků byla zdejší synagoga svým významem hned na druhém místě za židovským chrámem v Jeruzalémě,“ líčí koptský kněz Angelos Girgis Šenúda, který v kostele Abú Serga slouží mše.
Místa v Káhiře, kde se údajně zastavila Svatá rodina, přiblížil zpravodaj ČRo Štěpán Macháček
„Každý, kdo se vydává do cizí země, vyhledává své krajany, své blízké. Josef s Marií neměli peníze, byli chudí, neznali egyptský hieroglyfický jazyk. Zůstali tu asi tři měsíce, bydleli v jeskyni určené pro uprchlíky. Pak se přiblížili Herodovi vojáci, a tak musela Svatá rodina utéct do horního Egypta,“ pokračuje kněz Šenúda a ukazuje vchod do krypty, kterou tvoří právě posvátná jeskyně.
Podle Egypťanů Ježíš egyptsky bezpochyby uměl. „Svatá rodina tedy odešla do Horního Egypta a celý svůj azyl pak strávila tam. Celkově asi čtyři roky. Ježíš sem přišel jako nemluvně, a když s Josefem a Marií odcházeli, byly mu čtyři roky. Takže se logicky jako dítě naučil i staroegyptský jazyk,“ ujišťuje Angelos Girgis Šenúda.
Dalším místem v Káhiře, kde se Svatá rodina údajně zastavila, je prastarý strom ve čtvrti Mataréja na severovýchodě Káhiry.
Taxikáři se tam moc nechtělo – jedná se o chudinskou čtvrť s ulicemi ucpanými rikšami, mikrobusy a trhovci. „Tak tady je ten strom,“ ukazuje taxikář uprostřed rušné ulice. Posvátný strom, za kterým se před pár desítkami let cestovalo z Káhiry daleko do pouště, je dnes obklopený věžáky a mešitami.
Z původní sykomory, pod kterou tu odpočívala Svatá rodina, tu ale zbyl jen suchý kmen podepřený trámy, z jedné části kmene však vyráží několik zelených větví. Podle průvodce Ádila je to už třetí generace stromu od Ježíšových dob.
Ádil teď se dvěma pomocníky balí větve suchého stromu do igelitu – teď v zimě bude občas pršet. „Musíme strom před deštěm ochránit,“ vysvětluje Ádil. On i jeho pomocníci jsou muslimové, posvátné je však v Egyptě zkrátka posvátné.