IKEA ve Francii dostala pokutu milion eur. Podle soudu špehovala zaměstnance, sledovala jim i účty

Francouzská pobočka nábytkářské společnosti IKEA musí zaplatit pokutu milion eur (asi 25 milionů korun) za špehování zaměstnanců, rozhodl v úterý francouzský soud. Vinným soud shledal i bývalého generálního ředitele pobočky Jeana-Louise Baillota, kterého odsoudil k dvouletému vězení s podmínkou a pokutě ve výši 50 000 eur (1,2 milionu korun). Informovaly o tom agentury Reuters a AFP.

Paříž Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

IKEA

IKEA | Foto: Stephane Mahe | Zdroj: Reuters

Baillot i pobočka švédského nábytkářského giganta se provinili „shromažďováním osobních údajů podvodným způsobem“, uvedl soud. Prokuratura původně požadovala vyšší tresty, v případě společnosti pokutu dva miliony eur.

IKEA stahuje z prodeje série talířů, hrnků a misek. Hrozí rozlomení nebo popálení

Číst článek

IKEA byla obviněna ze špehování svých zaměstnanců v průběhu několika let a narušování jejich soukromí mimo jiné získáváním výpisů z bankovních účtů nebo sledováním zaměstnanců za pomocí falešných pracovníků, kteří vedení podávali zprávy.

Obvinění se týkala let 2009 až 2012. Prokuratura však uvádí, že podobné taktiky pobočka začala používat už na začátku tohoto tisíciletí.

IKEA stahuje z trhu cestovní hrnky, které můžou být toxické. Zákazníci dostanou zpět peníze

Číst článek

„(Francouzská) pobočka IKEA tyto praktiky silně odsoudila, omluvila se a zavedla akční plán s cílem zabránit tomu, aby se věc opakovala,“ uvedla společnost v reakci na verdikt soudu. Nyní jej podle prohlášení studuje, aby ověřila, zda není nutné přijmout ještě další opatření.

Kromě firmy a Baillota je při přelíčení, které začalo po dlouholetém vyšetřování letos v březnu, obviněno dalších 14 fyzických osob včetně vedení, policistů či zaměstnanců bezpečnostní agentury, která měla prověřovat minulost a styky zaměstnanců IKEA a uchazečů o práci v obchodech po celé Francii.

Podle obvinění firma sledovala i některé zákazníky. Když se kauza v roce 2012 dostala na veřejnost, IKEA obměnila část vedení a změnila vnitřní politiku, píše Reuters.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme