Islámský stát ztratil kontrolu nad dalším městem. Irácká armáda vyhnala džihádisty z Havídži
Irácké síly dobyly město Havídža. Ozbrojenci takzvaného Islámského státu se ještě brání v okolních vesnicích, postup iráckých vojáků je ale rychlý. Okres Havídža je jednou ze dvou posledních oblastí v Iráku, ve kterých Islámský stát operuje. Teroristická organizace zažila po červencovém pádu Mosulu kolaps a ztratila jednotné velení. V Havídži bojuje řádná irácká armáda i šíitské milice.
Vedení irácké armády ve čtvrtek oznámilo, že se jí za pomocí šíitských milic podařilo dobýt město Havídža, poslední baštu radikální organizace Islámský stát na severu země.
Teroristé tak už mají v Iráku pod kontrolou pouze pás území západně od Bagdádu u hranic se Sýrií, uvedla agentura Reuters.
Irácká armáda zahájila ofenzivu proti městu Havídža, které ovládá Islámský stát
Číst článek
Během posledních dvou dnů uprchly z Havídže tisíce civilistů. Podle mluvčího humanitárních operací OSN Jense Laerka uteklo z Havídže od počátku irácké ofenzivy téměř 20 tisíc lidí. Podle odhadů OSN bylo přitom ve městě uvězněno přibližně 78 tisíc lidí.
"Za poslední dva dny sem přišlo 1300 lidí. Přijali jsme je a zůstanou teď v táborech, než bude oblast Havídži úplně osvobozená," říká důstojník kurdských jednotek pešmerga Muhammad Bákir. Kurdové se na bojích v Havídži přímo nepodílejí.
S iráckou armádou nicméně Kurdové spolupracují a dále přijímají uprchlíky. "Opravdu jsme šťastní, že jsme se dostali sem. Podařilo se nám uprchnout Islámskému státu. Způsobili nám spoustu bolesti, málem nás vyhladověli k smrti," popisuje žena, která se právě dostala přes linii ke kurdským jednotkám.
Teroristické útoky v jižním Iráku si vyžádaly 74 mrtvých, dalších 90 lidí bylo zraněno
Číst článek
Na záběrech odvysílaných iráckou státní televizi je vidět členy armády, kteří v dobytém městě vyvěšují irácké vlajky. Ulice města přitom lemují vraky aut a domy s fasádami proděravělými od střelby. Ze záběrů bylo také patrné, že v okolí Havídže stoupá k nebi černý dým. Islamisté tam v průběhu bojů zapálili několik ropných vrtů, aby znesnadnili bombardování.
Chalífát vyhlášený Islámským státem se de facto rozpadl v červenci, když irácké síly podporované Spojenými státy dobyly Mosul, kde si radikálové vybudovali hlavní základnu v Iráku. Jediná část Iráku, kde Islámský stát ještě operuje, je u hranice se Sýrií.