Tečka za covidem se v Izraeli nekoná: nakažených přibývá jako v březnu, startuje vakcinace třetí dávkou

Kompletní očkování má za sebou přes 62 procent Izraelců, boj proti koronaviru ale v židovském státě zdaleka nekončí. Šíření vysoce nakažlivé varianty delta se v Izraeli podepsalo na rychlém přibývání nově zjištěných případů covidu, které se nevyhýbá ani očkovaným.

Tel Aviv Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Izraeli už očkují třetí dávku vakcíny proti covidu

V Izraeli už očkují třetí dávku vakcíny proti covidu | Zdroj: Reuters

Ještě v polovině června vládl v Izraeli optimismus, protikoronavirová opatření se zmírnila na minimum, a lidé mohli dokonce odložit i roušky, vysoce nakažlivá varianta delta ale sen o pomyslné tečce za koronavirem zhatila.

Sestra z Tel Avivu: Pro Izraelce je očkování lístkem ke svobodě. Vše jde hladce, s Českem se to nedá srovnat

Číst článek

Počty nově odhalených případů covidu se tak začínají vracet k hodnotám, jaké Izrael evidoval naposledy na počátku března. Jen za pondělí izraelské laboratoře potvrdily přes 3800 nových nákaz, celkový počet aktivních případů se tak přehoupl přes 22 tisíc, ještě na počátku června jich přitom bylo jen kolem 200.

„Situace je znepokojivá… Vyzývám všechny, aby dodržovali pokyny, nosili roušky, používali zelený pas a drželi se i jakýchkoliv dalších nařízení. Dodržování těchto opatření zachraňuje životy,“ prohlásil v pondělí hlavní stratég izraelského boje proti koronaviru Nachman Aš.

Kvůli stoupajícím počtům nakažených se už koncem června vrátila povinnost zakrývání úst a nosu ve vnitřních prostorech a od minulého týdne se Izraelci musí znovu prokazovat takzvanými zelenými pasy, které dokládají, že jsou očkovaní nebo prodělali onemocnění covidem.

Do vnitřních i venkovních prostor s více než 100 lidmi tak mohou pouze očkovaní, vyléčení nebo lidé s negativním PCR testem, který není starší než 72 hodin. Nyní židovský stát zvažuje, že opatření ještě zpřísní a prokazování bude nutné i na akce s méně než stovkou účastníků nebo pro děti mladší 12 let, pro které zatím platí výjimka.

„Dalším krokem bude zpřísnění zeleného pasu, jsou tu ale i další možnosti – vždy tak, aby to co možná nejméně poškodilo ekonomiku,“ dodal Aš.

Nákaza mezi očkovanými

Díky rozsáhlému očkování, které má v Izraeli ukončené přes 62 procent populace, se návrat do normálnějšího způsobu života dařil židovskému státu rychleji než v případě jiných zemí. Nyní se ale ukazuje, že účinnost očkování postupem času oslabuje, a to především v ochraně před nákazou.

Na pokles účinnosti vakcíny od firem Pfizer a BioNTech, která je hlavní používanou vakcínou v Izraeli, upozorňují i tamní úřady.

Účinnost Pfizeru proti nákaze koronavirem se snižuje, naznačují údaje z Izraele

Číst článek

Podle červencové zprávy izraelského ministerstva zdravotnictví je nyní ochrana proti nakažení po očkování 39procentní, proti závažnému průběhu onemocnění covidem-19 a také proti hospitalizaci ale ochrana zůstává relativně vysoká – proti vážnému průběhu choroby to je 91 procent a proti hospitalizaci 88 procent.

„Dříve jsme si mysleli, že plně naočkovaní jedinci jsou chráněni, nyní ale vidíme, že účinnost očkování (proti nákaze) je zhruba 40 procent,“ říká podle deníku Haaretz šéfka ministerského odboru veřejného zdraví Šaron Alroy-Preisová.

Šíření covidu se tak nevyhýbá ani lidem, kteří vakcínu v minulých měsících obdrželi. Podle Alroy-Preisové tvoří očkovaní lidé asi 50 procent všech zjištěných případů covidu, které byly v Izraeli v poslední době odhaleny.

Izraelská lékařka zároveň dodává, že i když ochrana proti těžšímu průběhu nemoci zůstává po podání vakcíny vysoká, zkušenosti ukazují, že imunita s odstupem času skutečně klesá. Děje se to jak u věkové skupiny nad 60 let, tak u mladších ročníků.  

„Porovnáme-li skupinu lidí, kteří byli kompletně očkováni před koncem ledna – ať už to jsou lidé nad 60 let, nebo skupina mezi 16 a 59 lety – míra infekce v tomto případě činí 90 na 100 tisíc, což je dvojnásobně víc než u lidí plně očkovaných do konce března,“ uvedla v rozhovoru pro CBS News Alroy-Preisová, podle které je klesající imunita také hlavní důvod, proč se v Izraeli začalo s podáváním třetí dávky vakcíny.

Izrael jako první na světě začne s přeočkováním vakcínou Pfizer. Nabídne ji osobám starším 60 let

Číst článek

Druhým důvodem je pak podle ní i zvýšený počet hospitalizací lidí nad 60 let, kteří mají očkování za sebou, přesto skončili se závažným či kritickým průběhem covidu v nemocnici. „Nejde jen o to, že vidíme více nemocných, ale že se dostávají do vážného, či dokonce kritického stavu,“ podotkla.

Na případy lidí, kteří navzdory očkování skončili s covidem v některé z izraelských nemocnic, koncem července upozornil také zpravodajský server Ynet.

Odkázal tak na analýzu dat izraelského ministerstva zdravotnictví, které tehdy evidovalo celkem 153 pacientů s covidem ve vážném stavu. Přesně 102 bylo starších 60 let, z nichž 76 mělo dokončené očkování. Po vakcinaci nicméně bylo i dalších 16 dalších z celkových 39 pacientů s těžkým průběhem starších 40 let. U mladších pacientů byl očkovaný jen jeden.  

Od té doby však počet hospitalizovaných opět narostl. Podle dat platných k úternímu dopoledni se počet pacientů s těžším průběhem vyšplhal přes 220, více než 45 z nich je připojeno na plicní ventilátor.

Přeočkování ve světě

S očkováním třetí dávky vakcíny od firem Pfizer/BioNTech začal Izrael jako první stát světa minulou neděli. Přeočkování je nabízeno osobám starším 60 let, kteří mají nejméně pět měsíců od poslední dávky. Prvním z nich se stal izraelský prezident Jicchak Herzog.

Německo chce očkovat proti covidu třetí dávkou lidi se slabší imunitou. Přestane proplácet testy

Číst článek

„Zahajujeme přeočkování. Jsem hrdý na to, že jsme první země, která zahajuje očkování třetí dávkou,“ prohlásil Herzog, když se přišel s manželkou Michal naočkovat do nemocnice Šeba na předměstí Tel Avivu.

Podávat třetí dávku vakcíny nicméně plánuje stále větší počet zemí. Od neděle nabízí možnost přeočkování například Maďarsko, které vakcínu nabízí všem, kteří mají od poslední dávky čtyři měsíce. Na podzim chce s přeočkováním lidí začít také Francie, a to věkové skupiny nad 75 let nebo u lidí s vážnými zdravotními problémy.

V pondělí podobné plány ohlásilo také Německo, které chce začít podávat třetí dávku od září.

„Budeme tak připravení na podzim. Jsem přesvědčen, že z hlediska prevence je podávání posilovací dávky důležité a správné,“ vysvětlil bavorský ministr zdravotnictví Klaus Holetschek, který tak oznámil záměr přeočkovat německou populaci za všech 16 spolkových zemí.

Rozhodnutí bylo podle jeho slov jednomyslné, musí ho ale schválit ještě odborná komise. Dodatečnou vakcínu by pak měli dostávat hlavně lidé se slabší imunitou.

České vyčkávání

Česká vláda ale s rozhodnutím zatím váhá. Jestli se budou podávat třetí dávky vakcíny proti covidu ohroženým skupinám, tedy například starším lidem nebo těm se sníženou imunitou, má být jasné začátkem školního roku.

„Klinická skupina má o tom nějaké představy, ale rozhodnuté to nebylo. Směřujeme k tomu, že pravděpodobně lidé po transplantacích nebo chroničtí pacienti nebo starší lidé by mohli být očkováni, ale to není rozhodnuto, tak to si ještě vyžádá nějaký čas,“ uvedl premiér Andrej Babiš koncem července, když v Ústí nad Labem navštívil nově otevřené očkovací centrum bez registrace.

Eliška Orosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme