Stovky obětí, bombardování i únosy. ‚Izrael je ve válce,‘ prohlásil Netanjahu po útoku Hamásu
Dlouholetý konflikt mezi palestinským radikálním hnutím Hamás a Izraelem v sobotu nevídaným způsobem eskaloval, když ozbrojenci z Pásma Gazy spustili několikahodinové ostřelování izraelských měst a zároveň vtrhli do pohraničních oblastí. Překvapivý útok si podle dosavadních informací vyžádal na 300 mrtvých a přes 1500 zraněných. V oblastech u pásma Gazy drželi ozbrojenci Hamásu desítky rukojmí.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu vzkázal občanům, že země je ve válce, podporu mu vyjádřila většina západních zemí včetně USA. V neděli se kvůli útoku na Izrael sejde Rada bezpečnosti OSN.
Diplomat z Izraele: V řadě ohledů se jedná o inovativní a bezprecedentní útok. Je to šok pro celou zemi
Číst článek
Izrael podle světových médií čelí nejrozsáhlejšímu útoku od roku 2007, kdy se Hamás chopil moci v Pásmu Gazy. Podle odhadu izraelských médií do židovského státu pronikly nejméně tři stovky bojovníků Hamásu a desítky jich tam nadále operují.
Jako první přišly ráno informace o masivním raketovém útoku Palestinců, který rovněž v odpoledních hodinách pokračoval. Hamás podle izraelské armády vypálil přes 2200 raket, z nichž některé zasáhly oblasti od regionu města Beerševa na jihu Izraele přes Aškelon po Tel Aviv a okolí. Podle izraelských médií zahynulo nejméně 200 Izraelců, 1100 dalších utrpělo zranění.
Situace na jihu Izraele je navzdory rozsáhlé operaci izraelské armády dál poměrně nepřehledná. Armádní mluvčí uvedl, že boje pokračují na 22 místech, mimo jiné v kibucech Ofakim a Be'eri, kde zvláštní jednotky zasahují proti ozbrojencům.
Ti drželi izraelská rukojmí, která ale podle serveru The Times of Israel zachránily během noci na neděli izraelské ozbrojené složky. Tamní média uvádí, že Izraelci zachránili na 50 lidí.
Ozbrojence, kteří drželi rukojmí v kibucu Ofakim, izraelské síly zabily. V Be'eri probíhají mezi oběma stranami přestřelky, píše dále The Times of Israel.
Článek pokračuje pod online reportáží.
Izraelská vláda hovoří o válce, přičemž premiér Netanjahu slíbil občanům, že jeho země válku vyhraje a že Hamás za ni draze zaplatí. Izraelské letectvo v sobotu podniklo rozsáhlé odvetné nálety na Pásmo Gazy, kde zničilo i objekty Hamásu nebo výškový dům. Podle palestinských zdravotníků zemřelo při útocích na Gazu přinejmenším 232 lidí a dalších 1700 utrpělo zranění.
V noci na neděli podle serveru BBC News izraelská armáda vyzvala obyvatele sedmi oblastí Pásma Gazy, aby opustili své domovy a přesunuli se do krytů, než začne další vlna útoků proti cílům Hamásu.
Pásmo Gazy bombardují izraelské letouny v reakci na útok Hamásu. Obě strany hlásí desítky obětí
Číst článek
Bezprecedentní útok přišel v den významného židovského svátku a zároveň téměř přesně 50 let poté, co Izrael napadly syrské a egyptské jednotky při tzv. jomkipurské válce. Bezprostředně mu předcházely týdny zvýšeného napětí na hranici Pásma Gazy a střetů na Izraelci okupovaném Západním břehu Jordánu. Zdá se však, že izraelské tajné služby takto velkou operaci nečekaly.
Vůdce ozbrojeného křídla Hamásu Muhammad Díf ráno ofenzívu oznámil s tím, že jde o odplatu za izraelské „znesvěcování“ mešity al-Aksá na Chrámově hoře v Jeruzalémě. Prohlásil, že útok „ukončí poslední okupaci na zemi“, a vyzval Araby v Izraeli i sousedních státech, aby se k ní připojili.
Z míst u hranic Pásma Gazy, do kterých vtrhli palestinští ozbrojenci, mezitím postupně přicházely neoficiální informace o drastickém počínání útočníků, ať už v podobě videí nebo výpovědí místních. Objevovaly se záběry prezentované jako snímky těl izraelských vojáků nebo také unesených vojáků a civilistů. Izraelská armáda únosy potvrdila, počet rukojmí ale neuvedla. Hamás tvrdí, že drží přes 50 Izraelců a bude za jejich osvobození požadovat propuštění Palestinců z izraelských věznic.
Reakce ze zahraničí
Americký prezident Joe Biden vyjádřil izraelské vládě plnou podporu. „Bezvýhradně odsuzujeme útoky Hamásu. Toto hrozné násilí musí ihned skončit. Terorismus a násilí nic nevyřeší,“ reagoval na vývoj šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell.
‚Terorismus,‘ odsuzují evropské země útoky Hamásu na Izrael. Rusko vyzývá ke zdrženlivosti
Číst článek
S podobnými prohlášeními přišli také lídři jednotlivých unijních zemí, útok Hamásu odsoudil i český prezident Petr Pavel a premiér Petr Fiala. Podle české velvyslankyně v Izraeli Veroniky Kuchyňové Šmigolové Češi mezi oběťmi útoku podle dosavadních informací nejsou.
Podle Kataru, Kuvajtu, Iráku nebo libanonského militantního hnutí Hizballáh nese vinu na eskalaci násilí Izrael. Podle Íránu útok dokazuje odhodlání Palestinců čelit okupační moci. Ruská diplomacie vyzvala, aby obě strany okamžitě přistoupily k příměří, a po ukončení násilí volá rovněž Omán, Saúdská Arábie nebo Egypt.