Chrám Božího hrobu v Jeruzalémě je na neurčito zavřený. Duchovní protestují proti daňové reformě
Chrám Božího hrobu v Jeruzalémě se nečekaně na neomezenou dobu zavřel návštěvníkům. Jeruzalémští církevní představitelé tak protestují proti nové daňové politice města. Starosta Nír Barakát hodlá zpětně vymáhat od církví daně, což je podle křesťanských duchovních v rozporu s mezinárodními úmluvami.
Izraelská vláda si od daňové reformy slibuje lepší ochranu vlastníků domů před realitními firmami. Podle duchovních ale stát bude moct vyvlastnit pozemky, které v minulosti církve prodaly soukromým firmám.
Spojené státy přesunou svou ambasádu do Jeruzaléma nejspíš v květnu, píše Reuters
Číst článek
„Dostal jsem dneska pokyn od řecké, arménské a katolické církve, abych zamknul chrám Božího hrobu," oznamuje klíčník Vadžíh Nusajbe z muslimské rodiny, která pro neshody církví dlouhodobě klíče od chrámu střeží.
Církve jsou největším vlastníkem pozemků v Jeruzalémě a bojí se, že pro ně nenajdou kupce. Zástupci křesťanů chápou daňové změny jako součást systematické kampaně proti církvím ve Svaté zemi. Řeckoortodoxní patriarcha Jeruzaléma Teofilos III. se tak do izraelských kroků tvrdě opřel.
„Připomíná nám to podobné zákony, které byly přijímány proti Židům v temných časech Evropy. Tento systematický a bezprecedentní útok proti křesťanům ve Svaté zemi porušuje základní práva,“ uvedl.
Nově uzavřený Chrám Božího hrobu stojí na místě, kde podle tradice zemřel Ježíš Kristus. O poutní místo se spolu starají tři křesťanské církve - římskokatolická, pravoslavná a arménská.