Kanada otevře nové alianční centrum excelence. Bude řešit dopady změny klimatu na bezpečnost a armády

Dopady změn klimatu jsou zásadní výzvou naší doby s hlubokým dopadem na bezpečnost, shoduje se jednatřicet členských států Severoatlantické aliance. Součástí řešení má být nové centrum excelence NATO, které na podzim otevřou Kanaďané. Dvanáct států zapojených do projektu bude hledat cesty, jak „ozelenit“ své armády a současně je připravit na fungování v extrémních klimatických podmínkách.

Praha/Montreal Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kanadský premiér Justin Trudeau na aliančním summitu v Bruselu před dvěma lety oznámil návrh své země na založení Centra excelence NATO pro změnu klimatu a bezpečnost. Na fotografii je na návštěvě kanadských vojáků, kteří pomáhali s hašením požárů, březen 2023

Kanadský premiér Justin Trudeau na aliančním summitu v Bruselu před dvěma lety oznámil návrh své země na založení Centra excelence NATO pro změnu klimatu a bezpečnost. Na fotografii je na návštěvě kanadských vojáků, kteří pomáhali s hašením požárů, březen 2023 | Zdroj: Profimedia

NATO si v posledních dvou letech stanovilo ambiciózní „zelené“ plány. Jednou z cest, jak jich dosáhnout, má být nové Centrum excelence NATO pro změnu klimatu a bezpečnost, které letos na podzim otevřou Kanaďané v Montrealu.

Bude řešit, jak například zvyšující se mořská hladina, častější vlny veder či rozmrzání permafrostu ovlivňují bezpečnost a co se s tím dá dělat. Zároveň se také bude zabývat tím, jak připravit vojáky i jejich techniku na fungování třeba v extrémních teplotách.

Zakládající dokumenty podepsala na letošním summitu Severoatlantické aliance ve Vilniusu kanadská ministryně obrany Anita Anandová společně s dalšími jedenácti aliančními partnery, kteří se na jeho chodu budou podílet. Patří sem například Německo, Řecko či Turecko. Česko se nezapojí.

Aktuálně má NATO 28 center excelence s různým zaměřením od vojenského lékařství po strategickou komunikaci. To klimatické ale dosud chybělo.

Nápad na jeho založení souvisí s tím, jak se aliance pod vedením generálního tajemníka Jense Stoltenberga v poslední době začíná tématu klimatické změny více věnovat.

Co je centrum excelence NATO?

Centra excelence (COE) jsou mezinárodní vojenské organizace, které vzdělávají vedoucí pracovníky a specialisty z členských a partnerských zemí NATO. Pomáhají při vývoji doktrín, zjišťují získané zkušenosti, zlepšují schopnost vzájemné spolupráce a ověřuji koncepty prostřednictvím experimentů a poskytují analýzy.

Její dopady v následujících letech zkomplikují a částečně promění úkoly, které ozbrojené síly plní.

Extrémní teploty mohou vést k bojům o zdroje, například vodu, a současně přinutit k migraci tisíce lidí. Nadto mohou poškodit vojenskou techniku, zvyšující se hladina moří zase může zaplavit pobřežní základny. Vojáci také musejí častěji pomáhat civilistům při živelních katastrofách.

„V létě 2022 nasadilo své ozbrojené síly do boje s požáry více než deset evropských států,“ píše se v aliančním dokumentu, který hodnotí dopady změn klimatu na bezpečnost.

Aliance proto v roce 2021 přijala Akční plán pro změnu klimatu a bezpečnost, na který navazuje také vytvoření aliančního centra.

Vodík a elektrolodě

„Poslání centra bude trojí. Za prvé, zvýšit povědomí o dopadech změny klimatu na bezpečnostní zájmy NATO, spojenců a partnerů. Za druhé, podporovat NATO a spojence při budování odolnosti a přizpůsobování se bezpečnostním dopadům změny klimatu. Za třetí, rozvíjet a sdílet osvědčené postupy a odborné znalosti týkající se zachování operační efektivity při současném zmírňování dopadů vojenského a obranného sektoru na klima a životní prostředí,“ popsal pro iROZHLAS.cz mluvčí z kanadské vládní komunikační agentury Global Affairs Canada.

Výběr místa také není náhodný. V Kanadě, přestože je jedním z dvanácti zakládajících států NATO, žádné centrum excelence dosud nesídlilo.

Kromě toho již Kanaďané sami podnikají kroky vstříc zelenějšímu chování a ochraně přírody.

Rozteklá ranvej či helikoptéra, která kvůli horku neodstartuje. NATO bojuje se změnami klimatu

Číst článek

„Ministerstvo národní obrany a kanadské ozbrojené síly provádějí řadu iniciativ a činností s cílem přejít na provoz s nulovými emisemi uhlíku a zároveň snížit dopady na životní prostředí, včetně dopadů na vodu a biologickou rozmanitost. Kromě toho se kanadské ozbrojené síly zavázaly modernizovat obrannou infrastrukturu s cílem zvýšit účinnost, snížit emise skleníkových plynů a podpořit vojenský personál,“ napsal serveru iROZHLAS.cz Andrew McKelvey z tiskového oddělení kanadského ministerstva obrany.

Že to myslí vážně, dokládá letos publikovaný katalog projektů, kde jednotlivé členské země NATO sdílí, co na cestě za ozeleněním dosud podnikly. Nejvíce podněty přispěla právě Kanada.

Její armáda například zvažuje, že by letecké palivo částečně nahradila vodíkem nebo že by flotila Královského námořnictva přešla na hybridní nebo plně elektrický pohon.

„Kanada se podílí na důležitém výzkumu zaměřeném na snížení ekologické stopy munice při výcviku a operacích,“ dodal mluvčí McKelvey.

První setkání řídícího výboru nového centra excelence se uskuteční v září 2023, na zasedání se bude řešit plán na první rok. Centrum začne naplno fungovat v roce 2024.

Změny klimatu s sebou přinášejí extrémní počasí. Už nyní armády častěji pomáhají při odstranění řádění živelních pohrom. Zde kanadští vojáci obhlížejí následky hurikánu Fiona, září 2022 | Zdroj: Profimedia

Kateřina Gruntová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme