Kanadský soud zakázal protestujícím řidičům troubit. Hluk rozčiluje obyvatele v centru Ottawy

Kanadský soudce nařídil řidičům kamionů, kteří na protest proti vládním koronavirovým opatřením blokují ulice v centru Ottawy, aby přestali troubit. Hlasitý a neustávající zvuk klaksonů se stal jedním ze symbolů hnutí proti koronavirovým omezením v Kanadě, troubení zhruba 400 až 500 kamionů ale rozčiluje obyvatele kanadské metropole i majitele tamních podniků. Kanadský premiér Justin Trudeau prohlásil, že protesty „musí skončit“.

Ottawa Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řidiči kamionů protestují proti vládním koronavirovým opatřením

Řidiči kamionů protestují proti vládním koronavirovým opatřením | Foto: Blair Gable | Zdroj: Reuters

Takzvaný konvoj svobody dorazil do Ottawy před více než deseti dny, načež se během posledního lednového víkendu do manifestací proti pandemickým restrikcím zapojily tisíce lidí.

Kanadští řidiči kamionů, kteří protestují v Ottawě, nesmějí troubit. Zakázal jim to soudce

Číst článek

Od té doby se objevila i na jiných místech Kanady podobná shromáždění, která mimo jiné komplikují silniční dopravu u hranic s USA. Protest v Ottawě mezitím podle místní policie slábne, nyní jí v tomto směru pomohl i soud.

„Troubení není výrazem žádné skvělé myšlenky, o které bych věděl,“ sdělil v pondělí soudce, který řidičům zakázal na deset dní mačkat klaksony.

Jeho příkaz představuje dočasné vítězství i pro místní obyvatele, neboť média popisují hluk z klaksonů, který byl v předchozích dnech v srdci Ottawy slyšet, jako ohlušující. Když začne troubit vícero kamionů najednou, je to slyšet i o několik ulic dál, popsala reportérka zpravodajské společnosti BBC z místa.

V pondělí se však zdálo, že je ve městě slyšet méně troubení než v předchozích dnech. Jedním z důvodů může být i to, že si řidiči uvědomili, že neustálý hluk se stal velkým předmětem sporů mezi nimi a obyvateli Ottawy, napsala BBC.

Pokuty za hluk

V neděli sami organizátoři protestu řidiče vyzvali, aby dopoledne zachovali ticho, a dali tak najevo „dobrou vůli“. Policie také několika řidičům vyměřila kvůli rušení hlukem pokuty.

Přestože většina demonstrantů v Kanadě vyjadřuje svůj nesouhlas s opatřeními pokojně, někteří protestující dostali pokuty také ze rušení nočního klidu nebo nezákonné odpalování ohňostrojů. Policie rovněž zahájila asi 60 trestních stíhání, zejména kvůli podezřením z podněcování nepokojů, zločinů z nenávisti, vandalství a krádeže.

‚Město si musíme vzít nazpět.‘ Starosta Ottawy kvůli protestům proti opatřením vyhlásil nouzový stav

Číst článek

Protesty původně vypukly proti požadavku na očkování proti covidu-19 pro řidiče přejíždějící hranici USA a Kanady, následně však přerostly v odpor vůči všem koronavirovým opatřením a částečně i vládě premiéra Trudeaua.

Demonstranti tvrdí, že v blokádě budou pokračovat, dokud vláda nezruší všechny restrikce. Blokády zasáhly v menší míře i další velká kanadská města jako Toronto, Winnipeg či Québec.

„Tohle musí přestat,“ řekl v pondělí večer premiér Trudeau, který naznačil, že nemá pro aktuální protesty pochopení. Účastníky označil za „hlasitou marginální menšinu“, která se snaží narušit kanadskou ekonomiku i demokracii. Agentura AFP podotýká, že Trudeauova vláda i přes tato vyjádření neohlásila žádné konkrétní kroky na pomoc úřadům v Ottawě, které si stěžují, že situace je „mimo kontrolu“.

Zároveň tento týden působí potíže nová blokáda na dálničním mostě Ambassador Bridge, který spojuje americký Detroit s kanadským Windsorem a je podle agentury Reuters nejrušnějším mezinárodním přejezdem v Severní Americe.

Klíčový most

Deník The New York Times píše, že most je klíčový pro automobilový průmysl, který spoléhá na neustálé převozy součástek mezi továrnami v Ontariu a na americkém středozápadě.

Nákladní vozidla na Ambassador Bridge zablokovala provoz ve směru do Kanady a kanadská pohraniční služba jej dnes ráno prohlásila za „dočasně uzavřený“. Windsorská policie na twitteru uvedla, že do USA se přes most dostat dalo.

Ze členů kanadského protestního hnutí se mezitím stávají hrdinové pro odpůrce pandemických restrikcí v různých částech světa, uvádí v dnešním článku AFP.

Mobilizaci podpořili mnozí zástupci americké pravice včetně republikánských senátorů, podobný protest jako v Ottawě zažila dnes metropole Nového Zélandu Wellington a francouzská facebooková stránka s názvem Konvoj svobody volající po nedělním shromáždění v Paříži už nasbírala přes 275 000 fanoušků.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme