Jak Ukrajina využívá kazetovou munici? ‚Když začneme pálit, Rusové nevystrčí nos,‘ popisují vojáci

Jen několik metrů od vyskládané hromady kazetových granátů americké výroby se padesátkrát za den ozve rána, při které praskají bubínky v uších. Zvuk znamená, že tým kolem ukrajinské dělostřelecké baterie odpálil další salvu a snaží se zatlačit zpět postupující ruské síly, píše ve své reportáži z Charkovské oblasti list The Washington Post.

Charkov/Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vyprázdněný kontejner s kazetovou municí uvízl v zemi u obytných domů (archivní foto)

Vyprázdněný kontejner s kazetovou municí uvízl v zemi u obytných domů (archivní foto) | Foto: Baz Ratner | Zdroj: Reuters

„Když začneme kazetovou municí pálit, Rusové zmizí v úkrytech, ani nos nevystrčí,“ popisuje důstojník ukrajinské armády Stanislav, nacházející se na pozici několik mil od frontové linie ve tmavém lese, který ještě doutná po posledním ruském ostřelování.

Kyjev používá kazetovou munici z USA, uvedl Bílý dům. Chce urychlit protiofenzivu

Číst článek

Ukrajinská armáda, jež deníku Washington Post poskytla přístup k jedné z jednotek používajících notoricky nepřesnou kazetovou munici, v otázce jejího nasazení dlouho neváhala, a to navzdory výtkám lidskoprávních skupin i pochybám uvnitř americké administrativy.

„Je to pozitivní věc. Významně nám pomáhá zvýšit ruské ztráty na životech i vybavení,“ řekl poradce prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak.

Kazetová munice vybuchne ve vzduchu nad svým cílem a vypustí desítky menších bomb, které se rozprostřou po libovolně velké oblasti, nejvíce až jako několik fotbalových hřišť. Menší bomby explodují na kovové šrapnely, které mohou trhat končetiny nebo způsobit jiné smrtící zranění.

Ukrajinci musí najít skulinu ruské obrany, míní Hodges. Kritizuje nedostatečné dodávky zbraní

Číst článek

Jelikož některé z těchto menších náloží mohou být vadné a nemusejí vybouchnout ihned, obzvláště rizikovými jsou pak pro děti, které na ně mohou narazit i léta po skončení konfliktu a vzít je do rukou.

Aby veřejnost zbavil pochybností, prohlásil ukrajinský ministr obrany, že americká kazetová munice „bude použita k prolomení obranných linií nepřítele“, odkázal se při tom na bludiště ruských zákopů a minových polí, které zpomalují ukrajinskou protiofenzívu.

V praxi je však použití kazetové munice komplikovanější, popisují vojáci. Munice podle nich nedokáže zasáhnout ruské jednotky skrývající se v okopech, ale jsou obtíží pro nekryté pěšáky postupující ukrajinským územím.

Nepřítel má strach

„Hlavní výhodou je, že nepřítel má teď velký strach vyrazit na přepad,“ řekl Stanislav, který, stejně jako ostatní vojáci, souhlasil s rozhovorem pod podmínkou, že bude použité jen jeho křestní jméno.

„Dokonce i podle svištivého zvuku poznají přilétající kazetovou munici,“ dodal Stanislav a popsal, že munice přiměje postupující ruskou obrněnou techniku zastavit, aby poskytla úkryt nekrytým vojákům.

6:13

Kazetová munice může Ukrajině pomoci prolomit ruskou obranu. Je destruktivní, popisuje analytik

Číst článek

Tato schopnost je pro Ukrajince obzvláště důležitá ve světle ruské ofenzívy u Lymanu v Doněcké oblasti a Kupjansku nedaleko Charkova na severu. Kreml nutí Ukrajinu vydávat zdroje na obranu těchto měst, zatímco Kyjev usiluje o postup na jihu. Proto mít zbraň, která ruský postup zpomaluje, je výhodné i pro protiofenzívu na jihu.

Když přijde na útočné operace, Ukrajina munici používá k palbě do hustých lesů, kde není přesná poloha ruských sil jasná, a menší bomby rozprašuje nad pozicemi pěších jednotek, a nutí je tak zůstat ukryté v okopech bez možnosti palbu opětovat.

Členové jedné dělostřelecké jednotky na severovýchodě Ukrajiny popsali incident z konce července, kdy pálili na ruský konvoj tří vozidel, dvou obrněných a jednoho neobrněného, poté, co je spatřili sledovacím dronem.

Postup na frontové linii. Ukrajina proti Rusku vítězí, ale do Vánoc válka neskončí, myslí si Galeotti

Číst článek

Americká kazetová munice se neškodně odrazila od obrněných vozidel, ale okamžitě pronikla tím nechráněným, což způsobilo „paniku“ a únik zbývajících obrněnců „do různých stran“, popsal jeden voják. Vojáci také popisují, že granáty umožňují jejich postupujícím spolubojovníkům dostat se na bližší vzdálenost k ruským pozicím, protože nepřítele nutí zůstat v bezpečí bunkru.

Další taktikou je použít nejprve těžší dělostřelectvo, které ruské vojáky vyžene z okopů, a pak použít kazetové granáty. „Všechno záleží na potřebách aktuální situace,“ řekl jeden z vojáků. Vojenští analytici zpochybnili, zda je moudré kazetovou munici používat v oblastech, kterými budou chtít ukrajinské jednotky v budoucnu postupovat.

Vojáci a zástupci vlády však v mediálních vystoupeních nad těmito obavami pokrčili rameny s tím, že Ukrajinci už nyní musejí kličkovat mezi nastraženými minami a nataženými dráty. K tomu nevybuchlá kazetová munice přidává jen okrajové riziko, uvedli.

Záznamy o použití? 

Kyjev americké rozhodnutí o dodávkách dotyčné munice uvítal a slíbil, že „povede přísné záznamy o času a místě jejího použití“. V odpovědi na dotaz, jak tento proces dokumentace funguje, však Stanislav řekl, že žádný systém není. Zástupce ministerstva obrany pro vnější vztahy toto později popřel s tím, že pokaždé, když houfnice M109 vypálí salvu, její obsluha zapíše typ munice a směr, kterým pálila.

Putin: Rusko má dostatečné zásoby kazetové munice. Nasadí ji, pokud bude použita proti jeho vojákům

Číst článek

Bidenova administrativa říká, že Ukrajina Spojeným státům poskytla záruky, že bude přísně sledovat používání kazetové munice. Od první dodávky v minulém měsíci je Washington podle amerického zástupce spokojený s reakcí Kyjeva, jenž poskytuje „pravidelné záznamy o užívání kazetové munice, včetně místa použití“.

Mnoho podrobností kolem americké dodávky nicméně zůstává veřejnosti neznámých, což vede lidskoprávní skupiny k voláním po větší transparentnosti. „Nesdělili nám ani množství dodané kazetové munice, ani dobu, po kterou to takhle bude fungovat. Nevíme ani, kolik menších bomb v průměru zůstane z jednoho granátu nevybuchlých,“ řekla Mary Warehamová, specialistka na zbraně při organizaci Human Rights Watch.

Warehamová a další obhájci lidských práv se obávají, že americké rozhodnutí převézt kontroverzní kazetovou munici na Ukrajinu podkopává snahy zavést její mezinárodní zákaz. Úmluvu zakazující převoz a výrobu dotyčné munice podepsalo od roku 2008 přes 120 zemí, nikoliv však Spojené státy, Rusko nebo Ukrajina. 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme