‚Kdo se neevakuuje, ten zemře.‘ Florida se chystá na hurikán Milton, udeřit má v noci na čtvrtek

Americký stát Florida na jihovýchodě Spojených států očekává příchod silného hurikánu Milton. Je to už druhý hurikán za posledních 14 dní. Oblast se ještě nestačila zmátořit z řádění prvního hurikánu Helene, kterým za sebou zanechal přes 200 obětí. Milton má ale být podle předpovědí meteorologů ještě silnější.

Od stálého zpravodaje Tampa Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plnění pytlů s pískem před hurikánem Milton na letecké základně MacDill v Tampě

Plnění pytlů s pískem před hurikánem Milton na letecké základně MacDill v Tampě | Foto: Lauren Cobin | Zdroj: Reuters

Obyvatelé Floridy ze státu odjíždějí, protože Milton má zasáhnout přibližně střed toho poloostrova. Má dorazit ve středu večer, což bude v Evropě v noci ze středy na čtvrtek nebo ve čtvrtek ráno. Zatím je to hurikán kategorie číslo 5, to znamená velice silný. Ale hurikány většinou při nárazu na pevninu zeslábnou, je ale otázka, jestli se to stane i tentokrát. Také jeho trajektorie není ještě úplně jasná a může se změnit.

4:14

Lovci bouří vlétli do oka běsnící Helene. ‚S letadlem si hurikán dělá, co chce,‘ popisují perné chvíle

Číst článek

Meteorologové očekávají na západním pobřeží vzdutí moře až na 4,5 metru. To znamená, že v Tampě může hladina povodně dosáhnout 170–180 centimetrů. Proto majitelé různých podniků vyklízeli prostory, lidé odnášeli nábytek do pater, zabedňovali okna a výklady dřevěnými deskami a kolem domů dávali igelitové obklady a pytle s pískem.

Ale hlavně odjíždějí. V 16 okresech Floridy byla evakuace přímo nařízena. Starosta jednoho města lidem vzkázal, že jim mohou pomoci s obnovou domovů, ale životy jim obnovit nedokážou. Starostka Tampy použila velice ostrá slova a vyzvala lidi, aby si uvědomili, že kdo se z ohrožené oblasti neevakuuje, ten tam zkrátka zemře. Někteří lidé tak dobrovolně ujíždějí a opouštějí své domovy.

Míří hlavně na sever do státu Georgia nebo do Jižní Karolíny, ale silnice jsou podle záběrů z televizí ucpané. Na 17 procentech čerpacích stanic na Floridě dokonce došel benzin, takže lidé museli čekat, až tam cisterny přivezou další dodávku. Jelikož tam neexistuje pozemní veřejná hromadná doprava, tak aerolinky nasadily několik stovek mimořádných letů, dokud nepřijde silný vítr a je možné odlétat. Na středu už je ale zrušených asi 2000 letů z oblasti.

Na 17 procentech čerpacích stanic na Floridě dokonce došel benzín, takže lidé museli čekat, až tam cisterny přivezou další dodávku | Foto: Octavio Jones | Zdroj: Reuters

Někdo také utíká na jižní cíp Floridy. Tam sice bude pršet, ale přes jižní cíp by hurikán přímo neměl přejít. Pro chudší obyvatele, kteří nemají auta nebo by neměli na hotely, jsou ve všech okresech na Floridě otevřeny úkryty ve zděných pevných budovách, což jsou většinou školy, hasičské zbrojnice nebo nemocnice.

V pohotovosti je floridská národní garda. Guvernér Ron DeSantis tam povolal 8000 jejich příslušníků. V Georgii je připraveno 30 armádních aut na vysokých podvozcích a vrtulníky pro záchranné a pátrací práce. Na Floridě ale stále ještě také pracují odklízecí čety, protože tam před 14 dny udeřil hurikán Helene. Trosky se odklízejí, aby se neroztočily ve větru a nestaly se z nich obrovské projektily.

Jsou také připraveni pracovníci energetických společností, aby opravovali elektrické vedení, které pravděpodobně bude poškozené. Ani ve městech tu totiž není zvykem zakopávat vedení pod zem. Je vedené po dřevěných sloupech.

Guvernér, starostové i prezident Joe Biden vyzývali, aby lidé i hned odjeli, že za několik hodin může být pozdě. Na Floridě jsou otevřené kryty, ale protože se tu stejně jako v Evropě začíná šířit covid, tak lidem dělají testy. Případně je oddělí, aby nenakazili ostatní.

Hurikán má zatím sílu páté kategorie, je hodně široký, rozsáhlý a vítr tam dosahuje rychlosti v přepočtu 160 km za hodinu. Samozřejmě může zeslábnout, ale také zesílit. Pro oblast Tampy to bude asi nejsilnější hurikán za více než 100 let, naposledy tam byl takový velký hurikán v roce 1921, ale to se ještě nestavily domy lehké konstrukce z dřevěných latěk, dřevotřísky a sádrokartónu jako dnes.

Hurikán Milton v Mexickém zálivu sílí | Foto: CIRA/NOAA | Zdroj: Reuters

Také se nebydlelo v obytných přívěsech tolik, jako dnes. Nebyly velké dálnice, města nebyla tak velká a tehdy zahynulo osm lidí. Teď se předpokládá, že hurikán může mít daleko těžší následky. Tehdy byla zničená veškerá úroda obilí, byly značně poničené sady citrusů. To pravděpodobně nastane i tentokrát, protože se to odehrává v podobné sezóně, ale nikdo si netroufá odpovědět nebo předpovědět, jak velká zkáza bude.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme